یکشنبه, 11 اسفند 1398

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در باره ضرورت رعایت الزامات آزادی اطلاع‌رسانی درباره اپیدمی کرونا ویروس در ایران  

اتفاق همه‌گیری بیماری ناشی از کرونا ويروس در چین و گسترش یافتن آن به داخل کشورمان، يكبار ديگر ثابت كرد كه جامعه ايران بيش از هر چيزي از فقدان نظام رسانه‌اي آزاد ضربه مي‌خورد. اگر نظام رسانه‌ای آزاد و کارامد وجود می‌داشت، به احتمال فراوان روزنامه‌نگاران و مردم عادي و كارشناسان مي‌توانستند شواهد كافي از حضور ويروس كرونا را بسيار پيش از فوت دو بيمار نخستین  در اختيار افكار عمومي قرار دهند و خيلي زودتر مانع از شكل‌گيري اين پنهان‌كاري ناخواسته يا خوش‌بيني نابخردانه شوند. 
اين هزينه‌اي است كه به دليل فقدان فضاي آزاد رسانه‌اي بر جامعه و كشور تحميل مي‌شود. حتي اكنون كه ابعاد ماجرا روشن شده، كماكان با اين مشكل مواجه هستيم و به رسانه‌ها اخطار مي‌دهند كه چرا فلان مطب نوشته شده است، در حالي كه واقعيت ماجرا گسترده‌تر از اين است و همين سياست‌ها موجب افزايش گرايش مردم به رسانه‌هاي غيررسمي مي‌شود و اخبار و تحليل‌هاي خلاف واقع در رسانه‌های غيررسمي مثل ويروس در حال انتشار است. با توجه به اين وضعيت انجمن صنفي روزنامه‌نگاران استان موارد زير را اعلام مي‌دارد.
1- وزارت بهداشت و ساير نهادها محدوديت‌هاي اطلاع‌رساني و دسترسي خبرنگاران را در كسب خبر و تهیه گزارش به طور كامل مرتفع‌ كنند و هيچ مانعي دركسب و انتشار خبر و تحليل و گزارش ايجاد نكنند. ممكن است در اين مسير برخي مطالب غيرواقعي و نادرست هم منتشر شود ولي عوارض آن در برابر منافع اطلاع‌رساني آزاد در حد هيچ است.اين فرصت مناسبي است كه تغييرات در نظام اطلاع‌رساني را شاهد باشيم.
2- همكاران روزنامه‌نگار در همه حوادث از جمله اين اپيدمي به مثابه سربازان و پيشگامان اطلاع‌رساني و خدمت به جامعه هستند. از همه آنان می‌خواهیم این پیشگامی را حفظ و نيز از مدیران مسیول و صاحبان رسانه‌ها و مطبوعات مي‌خواهيم كه كليه امكانات لازم را براي ايفاي اين وظيفه مهم آنان فراهم كنند. امكانات دسترسي به بيمارستان‌ها، پزشكان، در سطح شهر و... و نيز امكانات بهداشتي و تامين سلامتي از قبيل ماسك، مواد ضدعفوني‌كنند، پك‌هاي مناسب حفاظتي و... تامين اين موارد وظيفه عمومي اعم از رسانه‌ها و وزارت بهداشت است.
3- با توجه به ضرورت‌هاي بهداشتي و احتياطي در بسياري از موارد نيازي به حضور همكاران در محيط تحريريه نيست. اگر چه حضور در اين محيط منافع فراوان دارد ولي در شرايط كنوني تا آنجا كه امكان دارد بايد از چنين تجمعاتي پرهيز كرد و در مواردی که امکان انجام كار در محيط خانه وجود دارد الزامي به حضور در محيط كار نباید داشت.
4- از همكاران عزيز مي‌خواهيم كه ضمن تهیه گزارش‌ها و اخبار و تحليل‌هاي حوزه‌های کاری خود، سعی کنند که در همه حوزه‌ها متمركز بر موضوع کرونا شوند و ضمن رعايت كليه ضوابط بهداشتي به تهيه و انتشار میدانی و آزاد مطالب اقدام نمايند. هرگاه در اجراي هركدام از امور فوق با مشكل مواجه شدند، موارد را به انجمن اطلاع دهند تا از طريق گفت‌وگو با مديران مسئول و يا مسئولين و در صورت نیاز بیان عمومی اقدام به حل مشكل آنان شود.

آخرین خبرها