یکشنبه, 11 اسفند 1398

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در باره ضرورت رعایت الزامات آزادی اطلاع‌رسانی درباره اپیدمی کرونا ویروس در ایران  

اتفاق همه‌گیری بیماری ناشی از کرونا ويروس در چین و گسترش یافتن آن به داخل کشورمان، يكبار ديگر ثابت كرد كه جامعه ايران بيش از هر چيزي از فقدان نظام رسانه‌اي آزاد ضربه مي‌خورد. اگر نظام رسانه‌ای آزاد و کارامد وجود می‌داشت، به احتمال فراوان روزنامه‌نگاران و مردم عادي و كارشناسان مي‌توانستند شواهد كافي از حضور ويروس كرونا را بسيار پيش از فوت دو بيمار نخستین  در اختيار افكار عمومي قرار دهند و خيلي زودتر مانع از شكل‌گيري اين پنهان‌كاري ناخواسته يا خوش‌بيني نابخردانه شوند. 
اين هزينه‌اي است كه به دليل فقدان فضاي آزاد رسانه‌اي بر جامعه و كشور تحميل مي‌شود. حتي اكنون كه ابعاد ماجرا روشن شده، كماكان با اين مشكل مواجه هستيم و به رسانه‌ها اخطار مي‌دهند كه چرا فلان مطب نوشته شده است، در حالي كه واقعيت ماجرا گسترده‌تر از اين است و همين سياست‌ها موجب افزايش گرايش مردم به رسانه‌هاي غيررسمي مي‌شود و اخبار و تحليل‌هاي خلاف واقع در رسانه‌های غيررسمي مثل ويروس در حال انتشار است. با توجه به اين وضعيت انجمن صنفي روزنامه‌نگاران استان موارد زير را اعلام مي‌دارد.
1- وزارت بهداشت و ساير نهادها محدوديت‌هاي اطلاع‌رساني و دسترسي خبرنگاران را در كسب خبر و تهیه گزارش به طور كامل مرتفع‌ كنند و هيچ مانعي دركسب و انتشار خبر و تحليل و گزارش ايجاد نكنند. ممكن است در اين مسير برخي مطالب غيرواقعي و نادرست هم منتشر شود ولي عوارض آن در برابر منافع اطلاع‌رساني آزاد در حد هيچ است.اين فرصت مناسبي است كه تغييرات در نظام اطلاع‌رساني را شاهد باشيم.
2- همكاران روزنامه‌نگار در همه حوادث از جمله اين اپيدمي به مثابه سربازان و پيشگامان اطلاع‌رساني و خدمت به جامعه هستند. از همه آنان می‌خواهیم این پیشگامی را حفظ و نيز از مدیران مسیول و صاحبان رسانه‌ها و مطبوعات مي‌خواهيم كه كليه امكانات لازم را براي ايفاي اين وظيفه مهم آنان فراهم كنند. امكانات دسترسي به بيمارستان‌ها، پزشكان، در سطح شهر و... و نيز امكانات بهداشتي و تامين سلامتي از قبيل ماسك، مواد ضدعفوني‌كنند، پك‌هاي مناسب حفاظتي و... تامين اين موارد وظيفه عمومي اعم از رسانه‌ها و وزارت بهداشت است.
3- با توجه به ضرورت‌هاي بهداشتي و احتياطي در بسياري از موارد نيازي به حضور همكاران در محيط تحريريه نيست. اگر چه حضور در اين محيط منافع فراوان دارد ولي در شرايط كنوني تا آنجا كه امكان دارد بايد از چنين تجمعاتي پرهيز كرد و در مواردی که امکان انجام كار در محيط خانه وجود دارد الزامي به حضور در محيط كار نباید داشت.
4- از همكاران عزيز مي‌خواهيم كه ضمن تهیه گزارش‌ها و اخبار و تحليل‌هاي حوزه‌های کاری خود، سعی کنند که در همه حوزه‌ها متمركز بر موضوع کرونا شوند و ضمن رعايت كليه ضوابط بهداشتي به تهيه و انتشار میدانی و آزاد مطالب اقدام نمايند. هرگاه در اجراي هركدام از امور فوق با مشكل مواجه شدند، موارد را به انجمن اطلاع دهند تا از طريق گفت‌وگو با مديران مسئول و يا مسئولين و در صورت نیاز بیان عمومی اقدام به حل مشكل آنان شود.

آخرین خبرها

 • عبدی، شمس‌الواعظین، زیدآبادی، خانیکی و مفیدی در افطاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران چه گفتند؟
  سه شنبه, 13 ارديبهشت 1401

  مراسم افطاری سالانه انجمن صنفی روزنامه‌نگارانِ استان تهران شامگاهِ پنج‌شنبه 8 اردیبهشت 1401 در هتل پارسیان کوثر برگزار شد.
  در این مراسم که با حضور گسترده‌ی اعضا و میهمانانِ ویژه‌ی مراسم برگزار شد، عباس عبدی رییس هیات مدیره‌ی انجمن، با خوشامدگویی به اعضا، از این‌که پس از سه سال این امکان فراهم شد تا روزنامه‌نگارانِ ایران شبی را در کنارِ هم باشند ابراز خوشنودی کرد.
  در ادامه‌ی این مراسم، هادی خانیکی که به تازگی از بیمارستان مرخص شده است ، در سخنانی، با اشاره به بیماریِ سرطانی که با آن درگیر شده است، گفت: من در شرایطِ بیماری هم فهمیدم که این «گفتگو» است که نجاب‌بخش است از همین رو از بیماری‌ام هم به عنوان فرصتی برای گفتگو استفاده کردم و از همین رو فکر می‌کنم بودن در کنار هم و گفتگو در چارچوبِ تشکل‌های صنفی، یگانه راهِ نجات برای ماست.
  ماشالله شمس‌الواعظین هم در این مراسم با اشاره به تحولات اخیر انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران، گفت: من بر این باورم که به هیچ عنوان نباید سازمان‌های حرفه‌ای و سندیکاها را رها کرد و باید تلاش کرد با گفتگو و کاستن از دامنه‌ی اختلافات، اصلِ نهادِ صنفی را حفظ کرد. وی افزود: وقتی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران بسته شد، ما تصور می کردیم خیلی زود این انجمن مجددا بازگشایی می شود، اما با وجود قول‌های مساعدی که به ما داده شد، انجمنِ ما در این 12 سال، باز نشد که نشد از همین رو هم هست که بر حفظ انجمن تهران تاکید دارم و فکر می‌کنم روزنامه‌نگاران ایران به انجمن صنفی باید به عنوان یک بارقه امید نگاه کنند. وی در پایان سخنانش افزود: من زجر بستن سندیکا را می‌دانم از همین رو این را می‌فهمم که داشتنِ یک انجمن که بتوان در آن جمع شد و به آن امید داشت، نعمتی است که باید قدرش را دانست و همه‌جوره در جهتِ حفظِ آن تلاش کرد.
  بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران هم در این مراسم، با اشاره به گذشت 12 سال از پلمپ ساختمانِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، از تلاشِ هیات مدیره‌ی انجمن برای بازگشایی مجدد آن در تمامِ این سال‌ها خبر داد و افزود: با این وجود، ما خودمان را در کنار انجمن تهران می دانیم و تا جایی که در توان داشته باشیم برای این همراهی انجام خواهیم داد. وی در بخش دیگری از سخنانش ابراز امیدواری کرد تا اختلافات در میانِ جامعه روزنامه نگان ایرانی به حداقل برسد و شکاف نسلیِ آن ها کم‌تر شود.
  احمد زید آبادی هم در این مراسم با اشاره به این که ما تا زمانی که چیزی را از دست نمی دهیم، قدر آن را نمی دانیم گفت: اکنون که پس از 3 سال دور هم جمع شده‌ایم، قدرِ این با هم بودن را بیشتر می‌دانیم. من احساس شعف دارم که دوستان و همکاران را در کنار هم می‌بینم و به جد بر این باورم که انجمن‌ها باید تقویت شوند تا با تجربه‌های جدید بتوان زنجیره‌ای از نهادهای صنفی را در کنارِ هم سازمان داد.
  وی در پایان سخنانش افزود: به نظر من، با شرایط ویژه‌ای که ایران در آن قرار گرفته است، عنصرِ تفاهم و گفتگو بسیار مهم است و نقش نهادهای صنفی در این بین بسیار ویژه و حیاتی است.
  در پایان این مراسم هم مهمانان و اعضا، عکسی را به یادگار در کنارِ هم انداختند.

  عبدی، شمس‌الواعظین، زیدآبادی، خانیکی و مفیدی در افطاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران چه گفتند؟
 • مراسم افطاری انجمن در هتل پارسیان کوثر
  سه شنبه, 06 ارديبهشت 1401

  مراسمِ افطاریِ امسالِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، پنج‌شنبه هشتم اردیبهشت در هتل پارسیان کوثر تهران برگزار می‌شود.
  به گزارش روابط عمومی انجمن، به دنبال اطلاعیه‌ی مقدماتی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره‌ی دورهمی روزنامه‌نگاران در مراسمِ افطاری امسال، به اطلاع اعضا و میهمانان محترم می‌رساند این مراسم روز پنج‌شنبه 8 اردیبهشت 1401 ساعت 19:30 دقیقه در هتل پارسیان کوثر به آدرس تهران، ضلع شمالی میدان ولیعصر (عج)، کوچه شهید ملائی، پلاک ۲۱ برگزار می‌شود.

  مراسم افطاری انجمن در هتل پارسیان کوثر
 • انجمن صنفی روزنامه‌نگاران پیگیرِ تصفیه‌حسابِ روزنامه‌نگارانِ «شرق»
  پنج شنبه, 01 ارديبهشت 1401

  به دنبالِ درخواستِ روزنامه‌نگارانِ تعدیل شده‌ی روزنامه‌ی شرق از انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران مبنی بر پیگیریِ تصفیه حسابِ آن‌ها، عباس عبدی رییس هیات مدیره‌ی انجمن، موضوع را با مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه‌ی شرق مطرح و مطالبه‌ی این روزنامه‌نگاران را با وی مطرح کرد. در نهایت پس از پیگیریِ این موضوع، مدیرمسئول این روزنامه، 15 اردیبهشت را تاریخِ تصفیه حسابِ نهایی با روزنامه‌نگارانِ تعدیل شده‌ی خود اعلام کرد.
  انجمن صنفی روزنامه‌نگارانِ استان تهران هم‌چنان پیگیر این موضوع خواهد بود؛ اطمینان داده شده که تا این تاریخ با همه همکاران تصفیه حسابِ کامل خواهد شد.

  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران پیگیرِ تصفیه‌حسابِ روزنامه‌نگارانِ «شرق»
 • ۸ اردیبهشت؛ مراسم افطاریِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 30 فروردين 1401

  مراسمِ افطاریِ امسالِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، پنج‌شنبه هشتم اردیبهشت برگزار خواهد شد.
  به گزارش روابط عمومی انجمن، پس از وقفه‌ی سه ساله در برگزاری مراسم افطاری به عنوان گردهماییِ دوستانه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران که به‌دنبالِ ممنوعیت برگزاریِ مراسم از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا پیش آمد، مراسمِ افطارِ امسال با حضور اعضا و مهمانانِ ویژه برگزار می‌شود.
  جزییاتِ مراسم و مکانِ برگزاریِ آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

  ۸ اردیبهشت؛ مراسم افطاریِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران