دوشنبه, 26 اسفند 1398

ده نکته برای روزنامه نگارانی که اخبار کرونا را پوشش می‌دهند

روزنامه‌نگاران وظیفه دارند که به طور روشن و وظیفه‌شناسانه اطلاعات قابل اطمینان را به مردم منتقل کنند.در طول یک بحران جهانی مربوط به سلامت،همچون چیزی که اکنون در مورد گسترش COVID9 با آن مواجهیم، وظیفه روزنامه‌نگاران از همیشه حساس‌تر است.
مایکل استاندارت از روزنامه نگاران آزاد مقیم شنزن که در بلومبرگ، الجزیره و گاردین مطلب می‌نویسد و از ابتدای شیوع بیماری مشغول ارسال گزارش از چین است می‌گوید:در مسایل اینچنین،همیشه مقدار زیادی گرد وغبار وجود دارد و این وظیفه روزنامه‌نگاران است که یک تصویر شفاف از آنچه در حال وقوع است ارائه دهند".در چین این وظیفه به مراتب دشوارتر است و شما به سختی می‌توانید شخصی را بیابید که مایل باشد اظهاراتش ضبط شود،چرا که شهروندان چینی از حکومت می‌ترسند.
برای یاری رساندن به روزنامه‌نگاران در سراسر جهان که مشغول پوشش اخبار مربوط به بیماری COVID-19 هستند، ما مجموعه‌ای از نکات سودمند را در ذیل جمع‌آوری کرده‌ایم:
 
1- ابتدا درکی از موقعیت به دست آورید و سپس آن را به زبان روزنامه‌نگارانه ترجمه نمایید
همچون هر بحران جهانی دیگر،تعداد زیادی از اخبار در حال انتشار و گردش است و الزاما همه آنها اخبار درستی نیستند.
فزونی اخبار تولیدی در اینترنت ممکن است باعث گمراهی بینندگان گردد.همچون تصویر مردی مرده در خیابانی در ووهان که تعدادی از اعضای کادر درمانی او را احاطه کرده بودند. عنوان عکس در روزنامه گاردین این بود:عکسی که از بحران کرونا در چین گرفته شده است.اما هیچ مدرکی از اینکه این فرد به دلیل کرونا در گذشته باشد وجود نداشت.
گزارش‌گری تصویری بسیار ارزشمند است اما این کار باید بسیار مسئولیت‌شناسانه انجام گیرد.گزارشگران باید مطمئن باشند که تصاویرشان به طور دقیق منعکس کننده آنچه در حال وقوع است باشد.عکس مرد مرده در خیابان،تصویر غیر دقیقی از موضوع ارائه می‌دهد و فقط هراس را گسترش می‌دهد.
قبل از ثبت تصویری یا نوشتن گزارش،ابتدا شناختی از محیط به دست آورید،با افراد مختلف صحبت کنید و موقعیت را به خوبی درک کنید،آنگاه موضوع را به زبان گزارش ترجمه کنید و از بیان هر مطلبی در ضدیت با آنچه مردم در واقع در حال تجربه آن هستند بپرهیزید.
 
2- بر روی گزارش دهی تمرکز کنید نه ارائه تحلیل
بتسی یولس،روزنامه نگار آزاد مقیم پکن معتقد است عقیده و تحلیل جایگاه خود را دارد،اما اکنون بسیار زود است که در مورد عواقب مسئله در مقیاس کلان اظهار نظر کرد.وی می‌گوید:در این مرحله من از هر گونه اظهار نظر شخصی خودداری می‌کنم زیرا که مطالب بسیاری صرفا برای گزارش کردن وجود دارد.
به عنوان مثال می‌توان به مطلب روزنامه وال استریت اشاره کرد که برچسب " مرد مریض آسیا" را به چین زد و به پیش‌بینی سقوط اقتصادی این کشور به خاطر کرونا پرداخت.البته این مقاله به طور گسترده‌ای به خاطر مطالب نژادپرستانه مورد انتقاد قرار گرفت.
 
3- مراقب سرخط اخبار باشید
این توصیه مربوط به تمام سردبیران می‌شود.
خوانندگان را با تیترهای خود گمراه نکنید.با حجم زیاد اطلاعات و سرعت بالای شبکه‌های اجتماعی،بسیاری از مردم اخبار خود را فقط از تیترها می‌گیرند.اگرچه شما می‌خواهید به چشم بیایید،اما حقیقت را فدای کلیک نکنید،همیشه و مخصوصا در میانه بحران.
 
4- بیاد داشته باشید،همه ارقام دقیق نیستند
روزنامه‌نگاران به ارقام اعتماد می‌کنند و داده بخش مهمی از گزارش است اما دکتر مورس،استاد دانشگاه کلمبیا و متخصص بیماری‌های واگیردار معتقد است که داده‌ها همیشه قابل اعتماد نیستند. وی می‌گوید: وقتی ارقام مربوط به یک بیماری اپیدمیک را می‌بینید در ابتدا آن اعداد بسیار غیر دقیق هستند.
به داده‌های در دسترس تان بی‌اعتنا نباشید اما اطمینان حاصل کنید که بینندگان و خوانندگان شما متوجه محدودیت ها و عدم قطعیت در پس ارقام هستند.
دکتر مورس بیان می‌کند که بیماری یک زمان تقریبی 14 روز نهفتگی دارد این به معنی آن است که ممکن است شخصی به ویروس آلوده شده باشد اما برای دو هفته هیچ علایمی از بیماری نداشته باشد و این مسئله به عقب‌ماندگی ارقام در ارائه آمار صحیح تعداد بیمارن منتهی می‌شود.
 
5- هر چه ممکن است با افراد مختلف بیشتری در مورد مسئله گفتگو کنید.
کرونا اشخاص زیادی را در کشورها،شهرها و طبقات اجتماعی مختلف درگیر کرده است.تجربیات مبتلایان در چین متفاوت از بیماران در سنگاپور یا ایتالیاست.حتی در داخل یک کشور و یا یک شهر نیز مقدار زیادی تفاوت وجود دارد.
به عقیده یولس،تمام افرادی که در قرنطینه هستند در حال مرگ نیستند بلکه بعضی از آنها فقط خسته و کسل (از شرایط) هستند و روزنامه‌نگاران وظیفه دارند تمام سعی خود را به کار برند تا واقعیت های مختلفی که مردم درآن زندگی می‌کنند بدست آورند.و این مستلزم آن است که روزنامه‌نگاران در هنگام گزارش‌نویسی به جستجوی منابع مختلفی از طبقات گوناگون اجتماعی حتی در تنها یک شهر بپردازند.
 
6- از استعارات نژادپرستانه بپرهیزید
اپیدمی‌های جهانی،تاریخی از گسترش نژادپرستی و خصومت با خارجی‌ها دارد و کرونا از آن مستثنی نیست.فقط در همین هفته یک مرد سنگاپوری چینی‌الاصل در لندن مورد حمله عده‌ای قرار گرفت. سوقصدکنندگان به او گفته بودند:ما ویروس نمی‌خواهیم.
محله‌های چینی در شهرهای آمریکا مانند سانفرانسیسکو،لوس آنجلس و نیویورک تمام کسب و کار خود را از دست داده‌اند،رسانه‌ها باید محتاط باشند که به طور غیر ارادی موجب تقویت مفاهیم نژاد پرستانه نشوند.اتحادیه روزنامه‌نگاران آسیا آمریکا به انتشار لیستی از توصیه به روزنامه‌نگاران مبادرت کرده است در میان پیشنهادات آنان توصیه شده که به محله‌های چینی‌نشین اشاره‌ای نشود مگر اینکه مستقیما به موضوع گزارش مربوط باشد و یا اینکه هیچ اشاره ی به ارتباط جغرافیایی با ویروس نشود.
 
7- توجه به نحوه مصاحبه با متخصصان
ممکن شما یک پدیده در نویسندگی باشید اما اگر منبع مناسب را نیابید،نوشته شما دچار ایراد خواهد بود.
دکتر مورس بیان می‌کند که مسئله فقط یافتن یک کارشناس خوب نیست بلکه یافتن افرادی است که قادر باشند از سوگیری شخصی خود فاصله بگیرند. وقتی که به یک کارشناس در زمینه‌ای بر خوردید ابتدا به تحقیق در مورد سو گیری او بپردازید و بدون بررسی کار او را نپذیرید.
 
8- نسبت به موضوعاتی که هیجان انگیز نیستند بی تفاوت نباشید
مسئله‌ای بین‌المللی چون covid-19 می‌تواند موضوع گزارش‌های انتقادی سخت و تحقیقات عمیق است.به نظر امیلی بامگارتنر،نویسنده گزارش‌های پزشکی روزنامه واشنگتن پست،”اگرچه قرار نیست هر گزارشی که می‌نویسد لایق بردن جایزه پولیتز باشد، گاهی ممکن است نیاز به نوشتن یک گزارش یک صفحه‌ای در مورد نحوه شستن دست‌ها باشد”.و این در جای خود بسیار خوب است.
تمرکز خود را در پاسخ دادن به سوالات بینندگان و خوانندگان کنید.با استفاده از گوگل ترند متوجه شوید که مردم بیشتر دنبال چه اطلاعاتی هستند و سپس به تولید محتوای با کیفیت برای پاسخ به سوالات مردم بپردازید.
 
9- محدوده خود را مشخص کنید
سردبیران اغلب برای گرفتن مطلب به شما رجوع می‌کنند و مهم است که گاهی بگویید نه!به خاطر خودتان و به خاطر کارتان 24 ساعت برای خود زمان بگذارید و از کامپیوترتان فاصله بگیرید.به ذهنتان استراحت دهید تا خود را قادر سازید که موضوع را از زوایای دیگر پیگیر شوید.طمانینه بیشتر در بررسی موضوعی که قصد بیان آن را دارید این اطمینان را می‌دهد که درگیر شتاب زدگی نخواهید شد.
 
10- وقتی که اوضاع آرام شد به موضوع بچسب!
نهایتا اوضاع به شرایط قبل بر می‌گردد،اما این به معنی پایان کار شما به عنوان روزنامه‌نگار نیست.یک بیماری همه‌گیر عواقب بسیاری خواهد داشت که نیازمند پوشش روزنامه‌نگارانه است.به بررسی نحوه حل و فصل بحران توسط سیاستمداران و مسئولین بهداشت بپردازید و درس‌های آموخته شده را معین کنید.
 
تیلور مولکاهی/ترجمه و انتشار:انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران

آخرین خبرها

 • دبیران چهار کمیته‌ انجمن انتخاب شدند
  پنج شنبه, 07 مرداد 1400

  در جلسه این هفته‌ی هیات مدیره انجمن صنفی سراسری روزنامه‌نگاران، دبیران چهار کمیته‌ی انجمن انتخاب شدند.
  بر این اساس کامبیز نوروزی به عنوان دبیر کمیته حقوقی، اعظم ویسمه به عنوان دبیر کمیته عضوگیری، نفیسه زارع کهن به عنوان دبیر کمیته آموزش و پژمان موسوی به عنوان دبیر کمیته اطلاع‌رسانی انتخاب شدند.
  انتخاب دبیران سایر کمیته‌ها هم در دستور جلسات بعدی هیات مدیره انجمن است.

  دبیران چهار کمیته‌ انجمن انتخاب شدند
 • بیانیه انجمن سراسری روزنامه‌نگاران در مخالفت با طرح محدود کننده “صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی”
  پنج شنبه, 07 مرداد 1400

  به دنبال مطرح شدن «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی»، در مجلس شورای اسلامی، انجمن صنفی سراسری روزنامه‌نگاران بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به این شرح است:
  طرح تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نام "طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی"، طرحی مغایر با حقوق قانونی روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها و نیز حقوق ملت و نیازهای جامعۀ امروز است و انجمن صنفی سراسری روزنامه‌نگاران آن را عملی در جهت محدود سازی گستردۀ حق دسترسی به اطلاعات و منابع اطلاعات و مانع فعالیت قانونی و حرفه‌ای روزنامه‌نگاران ارزیابی می‌کند و تاکید می‌نماید تصویب چنین طرحی وضعیتی پرمخاطره ایجاد می‌کند که بر بحران گردش اطلاعات در ایران به شدت می‌افزاید. روشن است که این طرح با واقعیت‌های جهان امروز نیز سازگاری ندارد و انزوای رسانه‌ای کشور را تشدید خواهد کرد. محیط وب علاوه بر ایجاد امکان ارتباط جمعی، شامل بخش بسیار بزرگی از منابع متقن، علمی و ارزشمند کسب خبر برای روزنامه‌نگاران کشور است. محدودیت‌های فراوانی که در این طرح برای محیط وب و دسترسی به آن درنظر گرفته شده است، مانعی بزرگ برای دسترسی روزنامه‌نگاران به منابع خبری و تغذیۀ رسانه‌های رسمی داخل کشور و برعکس ایجاد کرده و جدای از آنکه سبب می‌شود اقبال مردم به رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور بسیار بیش از گذشته شود، انعکاس محتوای تولید شده داخلی در سطح جهان را نیز مختل می‌کند.
  تلاش برای محدود سازی وسیع مردم در دسترسی به محیط وب و تحدید حقوق و آزادی‌های قطعی روزنامه‌نگاران در دسترسی به منابع خبری بطور خاص، بحران چند ساله رسانه در کشور را به شدت افزایش داده و پیچیده‌تر خواهد کرد.
  انجمن ما به دلیل اشکالات بنیادین این طرح نیازی به نقد یکایک مواد آن نمی‌بیند و اعتقاد دارد هیچگونه اصلاحی در این طرح قادر به رفع آن اشکالات اساسی و اصولی نیست.
  انجمن صنفی سراسری روزنامه‌نگاران خواهان آن است که این طرح بطور کلی کنار گذاشته شده و از دستور کار مجلس شورای اسلامی خارج شود. چنانچه نمایندگان محترم دغدغۀ محیط گردش اطلاعات در ایران را دارند به این تجربه 25 ساله توجه کنند که هیچگاه برنامه‌ها و سیاست‌های محدود کنندۀ آزادی گردش اطلاعات از قبیل فیلترینگ چاره ساز نبوده و تنها به مشکلات موجود افزوده است.

  بیانیه انجمن سراسری روزنامه‌نگاران در مخالفت با طرح محدود کننده “صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی”
 • انجمن؛ پیگیرِ وضعیت خبرنگارانِ برکنار شده‌ی روزنامه اعتماد
  شنبه, 26 تیر 1400

  انجمن سراسری روزنامه‌نگاران، همزمان با درخواست مکتوب ۳ خبرنگار برکنار شده‌ی روزنامه اعتماد به انجمن، پیگیری وضعیت آنها را در دستور کار قرار داد.
  به گزارش کمیته اطلاع‌رسانی انجمن، پیگیری موضوع و مذاکره انجمن با طرفین، درنهایت، به نامه رسمی الیاس حضرتی صاحب امتیاز و بهروز بهزادی مدیر مسئول روزنامه‌ی اعتماد به انجمن، حاوی قول اجرای توافق انجام شده با خبرنگارانِ برکنار شده از طریق انجمن، منتهی شد.

  انجمن؛ پیگیرِ وضعیت خبرنگارانِ برکنار شده‌ی روزنامه اعتماد
 • جمعه؛ زمان اعلامِ برگزیدگان پنجمین دوره اعطای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران
  سه شنبه, 22 تیر 1400

  مراسم اختتامیه پنجمین دوره اعطای نشان #عکس سال مطبوعاتی ایران عصر جمعه بیست‌وپنجم تیر ١۴٠٠ با حضور داوران، پیشگامان و نامزدهای این دوره از نشان به صورت محدود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار و ضمن تجلیل از پیشگامان عرصه عکاسی خبری، برگزیدگان پنجمین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران اعلام خواهند شد.

  جمعه؛ زمان اعلامِ برگزیدگان پنجمین دوره اعطای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران