دوشنبه, 26 اسفند 1398

ده نکته برای روزنامه نگارانی که اخبار کرونا را پوشش می‌دهند

روزنامه‌نگاران وظیفه دارند که به طور روشن و وظیفه‌شناسانه اطلاعات قابل اطمینان را به مردم منتقل کنند.در طول یک بحران جهانی مربوط به سلامت،همچون چیزی که اکنون در مورد گسترش COVID9 با آن مواجهیم، وظیفه روزنامه‌نگاران از همیشه حساس‌تر است.
مایکل استاندارت از روزنامه نگاران آزاد مقیم شنزن که در بلومبرگ، الجزیره و گاردین مطلب می‌نویسد و از ابتدای شیوع بیماری مشغول ارسال گزارش از چین است می‌گوید:در مسایل اینچنین،همیشه مقدار زیادی گرد وغبار وجود دارد و این وظیفه روزنامه‌نگاران است که یک تصویر شفاف از آنچه در حال وقوع است ارائه دهند".در چین این وظیفه به مراتب دشوارتر است و شما به سختی می‌توانید شخصی را بیابید که مایل باشد اظهاراتش ضبط شود،چرا که شهروندان چینی از حکومت می‌ترسند.
برای یاری رساندن به روزنامه‌نگاران در سراسر جهان که مشغول پوشش اخبار مربوط به بیماری COVID-19 هستند، ما مجموعه‌ای از نکات سودمند را در ذیل جمع‌آوری کرده‌ایم:
 
1- ابتدا درکی از موقعیت به دست آورید و سپس آن را به زبان روزنامه‌نگارانه ترجمه نمایید
همچون هر بحران جهانی دیگر،تعداد زیادی از اخبار در حال انتشار و گردش است و الزاما همه آنها اخبار درستی نیستند.
فزونی اخبار تولیدی در اینترنت ممکن است باعث گمراهی بینندگان گردد.همچون تصویر مردی مرده در خیابانی در ووهان که تعدادی از اعضای کادر درمانی او را احاطه کرده بودند. عنوان عکس در روزنامه گاردین این بود:عکسی که از بحران کرونا در چین گرفته شده است.اما هیچ مدرکی از اینکه این فرد به دلیل کرونا در گذشته باشد وجود نداشت.
گزارش‌گری تصویری بسیار ارزشمند است اما این کار باید بسیار مسئولیت‌شناسانه انجام گیرد.گزارشگران باید مطمئن باشند که تصاویرشان به طور دقیق منعکس کننده آنچه در حال وقوع است باشد.عکس مرد مرده در خیابان،تصویر غیر دقیقی از موضوع ارائه می‌دهد و فقط هراس را گسترش می‌دهد.
قبل از ثبت تصویری یا نوشتن گزارش،ابتدا شناختی از محیط به دست آورید،با افراد مختلف صحبت کنید و موقعیت را به خوبی درک کنید،آنگاه موضوع را به زبان گزارش ترجمه کنید و از بیان هر مطلبی در ضدیت با آنچه مردم در واقع در حال تجربه آن هستند بپرهیزید.
 
2- بر روی گزارش دهی تمرکز کنید نه ارائه تحلیل
بتسی یولس،روزنامه نگار آزاد مقیم پکن معتقد است عقیده و تحلیل جایگاه خود را دارد،اما اکنون بسیار زود است که در مورد عواقب مسئله در مقیاس کلان اظهار نظر کرد.وی می‌گوید:در این مرحله من از هر گونه اظهار نظر شخصی خودداری می‌کنم زیرا که مطالب بسیاری صرفا برای گزارش کردن وجود دارد.
به عنوان مثال می‌توان به مطلب روزنامه وال استریت اشاره کرد که برچسب " مرد مریض آسیا" را به چین زد و به پیش‌بینی سقوط اقتصادی این کشور به خاطر کرونا پرداخت.البته این مقاله به طور گسترده‌ای به خاطر مطالب نژادپرستانه مورد انتقاد قرار گرفت.
 
3- مراقب سرخط اخبار باشید
این توصیه مربوط به تمام سردبیران می‌شود.
خوانندگان را با تیترهای خود گمراه نکنید.با حجم زیاد اطلاعات و سرعت بالای شبکه‌های اجتماعی،بسیاری از مردم اخبار خود را فقط از تیترها می‌گیرند.اگرچه شما می‌خواهید به چشم بیایید،اما حقیقت را فدای کلیک نکنید،همیشه و مخصوصا در میانه بحران.
 
4- بیاد داشته باشید،همه ارقام دقیق نیستند
روزنامه‌نگاران به ارقام اعتماد می‌کنند و داده بخش مهمی از گزارش است اما دکتر مورس،استاد دانشگاه کلمبیا و متخصص بیماری‌های واگیردار معتقد است که داده‌ها همیشه قابل اعتماد نیستند. وی می‌گوید: وقتی ارقام مربوط به یک بیماری اپیدمیک را می‌بینید در ابتدا آن اعداد بسیار غیر دقیق هستند.
به داده‌های در دسترس تان بی‌اعتنا نباشید اما اطمینان حاصل کنید که بینندگان و خوانندگان شما متوجه محدودیت ها و عدم قطعیت در پس ارقام هستند.
دکتر مورس بیان می‌کند که بیماری یک زمان تقریبی 14 روز نهفتگی دارد این به معنی آن است که ممکن است شخصی به ویروس آلوده شده باشد اما برای دو هفته هیچ علایمی از بیماری نداشته باشد و این مسئله به عقب‌ماندگی ارقام در ارائه آمار صحیح تعداد بیمارن منتهی می‌شود.
 
5- هر چه ممکن است با افراد مختلف بیشتری در مورد مسئله گفتگو کنید.
کرونا اشخاص زیادی را در کشورها،شهرها و طبقات اجتماعی مختلف درگیر کرده است.تجربیات مبتلایان در چین متفاوت از بیماران در سنگاپور یا ایتالیاست.حتی در داخل یک کشور و یا یک شهر نیز مقدار زیادی تفاوت وجود دارد.
به عقیده یولس،تمام افرادی که در قرنطینه هستند در حال مرگ نیستند بلکه بعضی از آنها فقط خسته و کسل (از شرایط) هستند و روزنامه‌نگاران وظیفه دارند تمام سعی خود را به کار برند تا واقعیت های مختلفی که مردم درآن زندگی می‌کنند بدست آورند.و این مستلزم آن است که روزنامه‌نگاران در هنگام گزارش‌نویسی به جستجوی منابع مختلفی از طبقات گوناگون اجتماعی حتی در تنها یک شهر بپردازند.
 
6- از استعارات نژادپرستانه بپرهیزید
اپیدمی‌های جهانی،تاریخی از گسترش نژادپرستی و خصومت با خارجی‌ها دارد و کرونا از آن مستثنی نیست.فقط در همین هفته یک مرد سنگاپوری چینی‌الاصل در لندن مورد حمله عده‌ای قرار گرفت. سوقصدکنندگان به او گفته بودند:ما ویروس نمی‌خواهیم.
محله‌های چینی در شهرهای آمریکا مانند سانفرانسیسکو،لوس آنجلس و نیویورک تمام کسب و کار خود را از دست داده‌اند،رسانه‌ها باید محتاط باشند که به طور غیر ارادی موجب تقویت مفاهیم نژاد پرستانه نشوند.اتحادیه روزنامه‌نگاران آسیا آمریکا به انتشار لیستی از توصیه به روزنامه‌نگاران مبادرت کرده است در میان پیشنهادات آنان توصیه شده که به محله‌های چینی‌نشین اشاره‌ای نشود مگر اینکه مستقیما به موضوع گزارش مربوط باشد و یا اینکه هیچ اشاره ی به ارتباط جغرافیایی با ویروس نشود.
 
7- توجه به نحوه مصاحبه با متخصصان
ممکن شما یک پدیده در نویسندگی باشید اما اگر منبع مناسب را نیابید،نوشته شما دچار ایراد خواهد بود.
دکتر مورس بیان می‌کند که مسئله فقط یافتن یک کارشناس خوب نیست بلکه یافتن افرادی است که قادر باشند از سوگیری شخصی خود فاصله بگیرند. وقتی که به یک کارشناس در زمینه‌ای بر خوردید ابتدا به تحقیق در مورد سو گیری او بپردازید و بدون بررسی کار او را نپذیرید.
 
8- نسبت به موضوعاتی که هیجان انگیز نیستند بی تفاوت نباشید
مسئله‌ای بین‌المللی چون covid-19 می‌تواند موضوع گزارش‌های انتقادی سخت و تحقیقات عمیق است.به نظر امیلی بامگارتنر،نویسنده گزارش‌های پزشکی روزنامه واشنگتن پست،”اگرچه قرار نیست هر گزارشی که می‌نویسد لایق بردن جایزه پولیتز باشد، گاهی ممکن است نیاز به نوشتن یک گزارش یک صفحه‌ای در مورد نحوه شستن دست‌ها باشد”.و این در جای خود بسیار خوب است.
تمرکز خود را در پاسخ دادن به سوالات بینندگان و خوانندگان کنید.با استفاده از گوگل ترند متوجه شوید که مردم بیشتر دنبال چه اطلاعاتی هستند و سپس به تولید محتوای با کیفیت برای پاسخ به سوالات مردم بپردازید.
 
9- محدوده خود را مشخص کنید
سردبیران اغلب برای گرفتن مطلب به شما رجوع می‌کنند و مهم است که گاهی بگویید نه!به خاطر خودتان و به خاطر کارتان 24 ساعت برای خود زمان بگذارید و از کامپیوترتان فاصله بگیرید.به ذهنتان استراحت دهید تا خود را قادر سازید که موضوع را از زوایای دیگر پیگیر شوید.طمانینه بیشتر در بررسی موضوعی که قصد بیان آن را دارید این اطمینان را می‌دهد که درگیر شتاب زدگی نخواهید شد.
 
10- وقتی که اوضاع آرام شد به موضوع بچسب!
نهایتا اوضاع به شرایط قبل بر می‌گردد،اما این به معنی پایان کار شما به عنوان روزنامه‌نگار نیست.یک بیماری همه‌گیر عواقب بسیاری خواهد داشت که نیازمند پوشش روزنامه‌نگارانه است.به بررسی نحوه حل و فصل بحران توسط سیاستمداران و مسئولین بهداشت بپردازید و درس‌های آموخته شده را معین کنید.
 
تیلور مولکاهی/ترجمه و انتشار:انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران

آخرین خبرها

 • عبدی، شمس‌الواعظین، زیدآبادی، خانیکی و مفیدی در افطاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران چه گفتند؟
  سه شنبه, 13 ارديبهشت 1401

  مراسم افطاری سالانه انجمن صنفی روزنامه‌نگارانِ استان تهران شامگاهِ پنج‌شنبه 8 اردیبهشت 1401 در هتل پارسیان کوثر برگزار شد.
  در این مراسم که با حضور گسترده‌ی اعضا و میهمانانِ ویژه‌ی مراسم برگزار شد، عباس عبدی رییس هیات مدیره‌ی انجمن، با خوشامدگویی به اعضا، از این‌که پس از سه سال این امکان فراهم شد تا روزنامه‌نگارانِ ایران شبی را در کنارِ هم باشند ابراز خوشنودی کرد.
  در ادامه‌ی این مراسم، هادی خانیکی که به تازگی از بیمارستان مرخص شده است ، در سخنانی، با اشاره به بیماریِ سرطانی که با آن درگیر شده است، گفت: من در شرایطِ بیماری هم فهمیدم که این «گفتگو» است که نجاب‌بخش است از همین رو از بیماری‌ام هم به عنوان فرصتی برای گفتگو استفاده کردم و از همین رو فکر می‌کنم بودن در کنار هم و گفتگو در چارچوبِ تشکل‌های صنفی، یگانه راهِ نجات برای ماست.
  ماشالله شمس‌الواعظین هم در این مراسم با اشاره به تحولات اخیر انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران، گفت: من بر این باورم که به هیچ عنوان نباید سازمان‌های حرفه‌ای و سندیکاها را رها کرد و باید تلاش کرد با گفتگو و کاستن از دامنه‌ی اختلافات، اصلِ نهادِ صنفی را حفظ کرد. وی افزود: وقتی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران بسته شد، ما تصور می کردیم خیلی زود این انجمن مجددا بازگشایی می شود، اما با وجود قول‌های مساعدی که به ما داده شد، انجمنِ ما در این 12 سال، باز نشد که نشد از همین رو هم هست که بر حفظ انجمن تهران تاکید دارم و فکر می‌کنم روزنامه‌نگاران ایران به انجمن صنفی باید به عنوان یک بارقه امید نگاه کنند. وی در پایان سخنانش افزود: من زجر بستن سندیکا را می‌دانم از همین رو این را می‌فهمم که داشتنِ یک انجمن که بتوان در آن جمع شد و به آن امید داشت، نعمتی است که باید قدرش را دانست و همه‌جوره در جهتِ حفظِ آن تلاش کرد.
  بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران هم در این مراسم، با اشاره به گذشت 12 سال از پلمپ ساختمانِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، از تلاشِ هیات مدیره‌ی انجمن برای بازگشایی مجدد آن در تمامِ این سال‌ها خبر داد و افزود: با این وجود، ما خودمان را در کنار انجمن تهران می دانیم و تا جایی که در توان داشته باشیم برای این همراهی انجام خواهیم داد. وی در بخش دیگری از سخنانش ابراز امیدواری کرد تا اختلافات در میانِ جامعه روزنامه نگان ایرانی به حداقل برسد و شکاف نسلیِ آن ها کم‌تر شود.
  احمد زید آبادی هم در این مراسم با اشاره به این که ما تا زمانی که چیزی را از دست نمی دهیم، قدر آن را نمی دانیم گفت: اکنون که پس از 3 سال دور هم جمع شده‌ایم، قدرِ این با هم بودن را بیشتر می‌دانیم. من احساس شعف دارم که دوستان و همکاران را در کنار هم می‌بینم و به جد بر این باورم که انجمن‌ها باید تقویت شوند تا با تجربه‌های جدید بتوان زنجیره‌ای از نهادهای صنفی را در کنارِ هم سازمان داد.
  وی در پایان سخنانش افزود: به نظر من، با شرایط ویژه‌ای که ایران در آن قرار گرفته است، عنصرِ تفاهم و گفتگو بسیار مهم است و نقش نهادهای صنفی در این بین بسیار ویژه و حیاتی است.
  در پایان این مراسم هم مهمانان و اعضا، عکسی را به یادگار در کنارِ هم انداختند.

  عبدی، شمس‌الواعظین، زیدآبادی، خانیکی و مفیدی در افطاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران چه گفتند؟
 • مراسم افطاری انجمن در هتل پارسیان کوثر
  سه شنبه, 06 ارديبهشت 1401

  مراسمِ افطاریِ امسالِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، پنج‌شنبه هشتم اردیبهشت در هتل پارسیان کوثر تهران برگزار می‌شود.
  به گزارش روابط عمومی انجمن، به دنبال اطلاعیه‌ی مقدماتی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره‌ی دورهمی روزنامه‌نگاران در مراسمِ افطاری امسال، به اطلاع اعضا و میهمانان محترم می‌رساند این مراسم روز پنج‌شنبه 8 اردیبهشت 1401 ساعت 19:30 دقیقه در هتل پارسیان کوثر به آدرس تهران، ضلع شمالی میدان ولیعصر (عج)، کوچه شهید ملائی، پلاک ۲۱ برگزار می‌شود.

  مراسم افطاری انجمن در هتل پارسیان کوثر
 • انجمن صنفی روزنامه‌نگاران پیگیرِ تصفیه‌حسابِ روزنامه‌نگارانِ «شرق»
  پنج شنبه, 01 ارديبهشت 1401

  به دنبالِ درخواستِ روزنامه‌نگارانِ تعدیل شده‌ی روزنامه‌ی شرق از انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران مبنی بر پیگیریِ تصفیه حسابِ آن‌ها، عباس عبدی رییس هیات مدیره‌ی انجمن، موضوع را با مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه‌ی شرق مطرح و مطالبه‌ی این روزنامه‌نگاران را با وی مطرح کرد. در نهایت پس از پیگیریِ این موضوع، مدیرمسئول این روزنامه، 15 اردیبهشت را تاریخِ تصفیه حسابِ نهایی با روزنامه‌نگارانِ تعدیل شده‌ی خود اعلام کرد.
  انجمن صنفی روزنامه‌نگارانِ استان تهران هم‌چنان پیگیر این موضوع خواهد بود؛ اطمینان داده شده که تا این تاریخ با همه همکاران تصفیه حسابِ کامل خواهد شد.

  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران پیگیرِ تصفیه‌حسابِ روزنامه‌نگارانِ «شرق»
 • ۸ اردیبهشت؛ مراسم افطاریِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 30 فروردين 1401

  مراسمِ افطاریِ امسالِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، پنج‌شنبه هشتم اردیبهشت برگزار خواهد شد.
  به گزارش روابط عمومی انجمن، پس از وقفه‌ی سه ساله در برگزاری مراسم افطاری به عنوان گردهماییِ دوستانه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران که به‌دنبالِ ممنوعیت برگزاریِ مراسم از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا پیش آمد، مراسمِ افطارِ امسال با حضور اعضا و مهمانانِ ویژه برگزار می‌شود.
  جزییاتِ مراسم و مکانِ برگزاریِ آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

  ۸ اردیبهشت؛ مراسم افطاریِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران