جمعه, 06 تیر 1399

اخراج روزنامه‌نگاران را تقبیح می‌کنیم

بیانیه انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران در خصوص تعدیل نیروی روزنامه شرق

تاریخ 160 سالۀ مطبوعات ایران هیچگاه شاهد چنین وضع دشوار و نفس گیری نبوده است. اگرچه در این تاریخ طولانی همواره سایۀ ناخجستۀ برخوردهای حذفی امنیتی بر سر مطبوعات و روزنامه‌نگاران ایران سنگینی داشته است، اما اینک براثر انواع و اقسام بحران‌ها و بی‌برنامگی‌هایی که به مطبوعات کشور تحمیل گردیده، حتی بقای مطبوعات و خصوصاً روزنامه‌ها، قویاً به مخاطره افتاده است. در این میان به ویژه مطبوعاتی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم وابسته به نهادها و سازمانهای دولتی و عمومی نیستند، و از بودجه عمومی کشور تامین مالی نمی‌شوند بسیار بیشتر تحت فشار و در معرض خطراند.
بحران اقتصاد مطبوعات به اندازه‌ای سنگین شده است که تاب و توان از آنها گرفته و به سختی می‌توانند این روزهای دشوار را پشت سر بگذارند. متأسفیم که در این وضعیت سخت و نفس گیر، اولین گروهی که دچار آسیب شده و امنیت شغلی خود را از دست می‌دهند، روزنامه‌نگاران هستند.
از سال گذشته تاکنون، تعداد قابل ملاحظه‌ای روزنامه‌های مستقل و حتی برخی روزنامه‌های وابسته به نهادهای عمومی، مثل روزنامه‌های شرق، اعتماد، ابتکار، جهان صنعت، شهروند و ... به عنوان اولین راه برای کاهش هزینه‌ها و امکان بقا، اقدام به اخراج تعدادی از روزنامه‌نگاران خود کرده‌اند. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اخراج روزنامه‌نگاران را تقبیح کرده و تأکید دارد امنیت شغلی روزنامه‌نگاران می‌بایست محترم شمرده شده و از اخراج روزنامه‌نگاران اکیداً خودداری شود. روزنامه‌نگاران رکن اصلی خانوادۀ یک روزنامه‌اند. هیچ خانواده‌ای برای کاهش هزینه‌ها و مقابله با بحران اقتصادی اعضای خود را از خانه بیرون نمی‌کند.
اما از سوی دیگر این واقعیت تلخ و مهلک نیز پیش روی ماست که غیر از روزنامه‌نگاران که تنها هستند، روزنامه‌ها به ویژه در مطبوعات مستقل هم تنها مانده‌اند. میزان بی‌برنامگی و بی‌اعتنایی دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مصائب روزنامه‌ها به اندازه‌ای است که موجب می‌شود گمان بریم که شاید از بلایی که درحال نزول بر سر مطبوعات است استقبال هم می‌کند و مطبوعات را رها کرده‌اند تا خود به مرگ اقتصادی و تدریجی از بین بروند.
برخورداری از مطبوعات آزاد و مستقل، حق ذاتی و اساسی ملت است. در اینجا مسئله تنها بیکاری یا اخراجِ غیرمسئولانه برخی خبرنگاران نیست بلکه مسئله ضایع شدنِ یک حق اساسی ملت در دستیابی به رسانه‌های آزاد و مستقل است. همانگونه که توقیف و لغو امتیاز غیرقانونی مطبوعات محکوم و ناقض حقوق اساسی مطبوعات و روزنامه‌نگاران و ملت است، بی‌ارادگی و بی‌برنامگی دولت برای حل مشکلات اقتصادی ناشی از بحرانهای موجود که به مطبوعات نیز تحمیل شده است، به عنوان زمینه‌ساز از بین رفتن مطبوعات یکی از مصادیق نقض حق‌های مطبوعات و حقوق ملت است. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران بی‌توجهی دولت و وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی به وضعیت مطبوعات را قویاً تقبیح کرده و خواستار آن است که دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با پذیرش مسئولیتی که بر عهده دارند، به فوریت و با اتخاذ راه حل‌های مؤثر و فوری اقدامات لازم برای کاهش مشکلات اقتصادی مطبوعات به انجام رسد. این وظیفه البته تنها مختص دولت هم نیست، شرکت‌ها و بنگاه‌های خصوصی، نهادهای غیردولتی و مدنی و بخش خصوصی ما هم بر پایه اصل مسئولیت اجتماعی باید به صحنه بیایند و از کیانِ روزنامه‌نگاری مستقل که به نوعی مدافع حقوق همه آحاد جامعه است حمایت کنند. همچنین از آنجا که شرایط تحمیل شده به مطبوعات دشوار و پیچیده است و از انجا که حضور و فعالیت مطبوعات آزاد و مستقل یکی از حقوق ملت و نیازهای عمومی و حافظ منافع ملی است و از انجا که بدون مشارکت جمعی نمی‌توان گام مؤثری برداشت،انجمن از عموم همکاران، اساتید ارتباطات، کارشناسان و مدیران مطبوعات علاقمندان دعوت می‌کند تا با مشارکت فکری فعال دیدگاهها و نظرات خود را برای برون رفت از بحران مهلک کنونی مطبوعات ایران با انجمن در میان بگذارند. انجمن با ملاحظۀ محدودیتهای بهداشتی ناشی از شیوع کووید 19 با احترام فراوان به مشارکت‌کنندگان در این بحث، به شکل مکتوب، جلسات محدود حضوری و برخط، نظرها و پیشنهادها بررسی و جمع‌بندی و منتشر خواهد کرد.
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران امیدوار است با مشارکت جمعی بتواند گزارش نهایی را پایان تیرماه جاری تنظیم و اعلام نمائیم.

آخرین خبرها

 • عبدی، شمس‌الواعظین، زیدآبادی، خانیکی و مفیدی در افطاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران چه گفتند؟
  سه شنبه, 13 ارديبهشت 1401

  مراسم افطاری سالانه انجمن صنفی روزنامه‌نگارانِ استان تهران شامگاهِ پنج‌شنبه 8 اردیبهشت 1401 در هتل پارسیان کوثر برگزار شد.
  در این مراسم که با حضور گسترده‌ی اعضا و میهمانانِ ویژه‌ی مراسم برگزار شد، عباس عبدی رییس هیات مدیره‌ی انجمن، با خوشامدگویی به اعضا، از این‌که پس از سه سال این امکان فراهم شد تا روزنامه‌نگارانِ ایران شبی را در کنارِ هم باشند ابراز خوشنودی کرد.
  در ادامه‌ی این مراسم، هادی خانیکی که به تازگی از بیمارستان مرخص شده است ، در سخنانی، با اشاره به بیماریِ سرطانی که با آن درگیر شده است، گفت: من در شرایطِ بیماری هم فهمیدم که این «گفتگو» است که نجاب‌بخش است از همین رو از بیماری‌ام هم به عنوان فرصتی برای گفتگو استفاده کردم و از همین رو فکر می‌کنم بودن در کنار هم و گفتگو در چارچوبِ تشکل‌های صنفی، یگانه راهِ نجات برای ماست.
  ماشالله شمس‌الواعظین هم در این مراسم با اشاره به تحولات اخیر انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران، گفت: من بر این باورم که به هیچ عنوان نباید سازمان‌های حرفه‌ای و سندیکاها را رها کرد و باید تلاش کرد با گفتگو و کاستن از دامنه‌ی اختلافات، اصلِ نهادِ صنفی را حفظ کرد. وی افزود: وقتی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران بسته شد، ما تصور می کردیم خیلی زود این انجمن مجددا بازگشایی می شود، اما با وجود قول‌های مساعدی که به ما داده شد، انجمنِ ما در این 12 سال، باز نشد که نشد از همین رو هم هست که بر حفظ انجمن تهران تاکید دارم و فکر می‌کنم روزنامه‌نگاران ایران به انجمن صنفی باید به عنوان یک بارقه امید نگاه کنند. وی در پایان سخنانش افزود: من زجر بستن سندیکا را می‌دانم از همین رو این را می‌فهمم که داشتنِ یک انجمن که بتوان در آن جمع شد و به آن امید داشت، نعمتی است که باید قدرش را دانست و همه‌جوره در جهتِ حفظِ آن تلاش کرد.
  بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران هم در این مراسم، با اشاره به گذشت 12 سال از پلمپ ساختمانِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، از تلاشِ هیات مدیره‌ی انجمن برای بازگشایی مجدد آن در تمامِ این سال‌ها خبر داد و افزود: با این وجود، ما خودمان را در کنار انجمن تهران می دانیم و تا جایی که در توان داشته باشیم برای این همراهی انجام خواهیم داد. وی در بخش دیگری از سخنانش ابراز امیدواری کرد تا اختلافات در میانِ جامعه روزنامه نگان ایرانی به حداقل برسد و شکاف نسلیِ آن ها کم‌تر شود.
  احمد زید آبادی هم در این مراسم با اشاره به این که ما تا زمانی که چیزی را از دست نمی دهیم، قدر آن را نمی دانیم گفت: اکنون که پس از 3 سال دور هم جمع شده‌ایم، قدرِ این با هم بودن را بیشتر می‌دانیم. من احساس شعف دارم که دوستان و همکاران را در کنار هم می‌بینم و به جد بر این باورم که انجمن‌ها باید تقویت شوند تا با تجربه‌های جدید بتوان زنجیره‌ای از نهادهای صنفی را در کنارِ هم سازمان داد.
  وی در پایان سخنانش افزود: به نظر من، با شرایط ویژه‌ای که ایران در آن قرار گرفته است، عنصرِ تفاهم و گفتگو بسیار مهم است و نقش نهادهای صنفی در این بین بسیار ویژه و حیاتی است.
  در پایان این مراسم هم مهمانان و اعضا، عکسی را به یادگار در کنارِ هم انداختند.

  عبدی، شمس‌الواعظین، زیدآبادی، خانیکی و مفیدی در افطاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران چه گفتند؟
 • مراسم افطاری انجمن در هتل پارسیان کوثر
  سه شنبه, 06 ارديبهشت 1401

  مراسمِ افطاریِ امسالِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، پنج‌شنبه هشتم اردیبهشت در هتل پارسیان کوثر تهران برگزار می‌شود.
  به گزارش روابط عمومی انجمن، به دنبال اطلاعیه‌ی مقدماتی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره‌ی دورهمی روزنامه‌نگاران در مراسمِ افطاری امسال، به اطلاع اعضا و میهمانان محترم می‌رساند این مراسم روز پنج‌شنبه 8 اردیبهشت 1401 ساعت 19:30 دقیقه در هتل پارسیان کوثر به آدرس تهران، ضلع شمالی میدان ولیعصر (عج)، کوچه شهید ملائی، پلاک ۲۱ برگزار می‌شود.

  مراسم افطاری انجمن در هتل پارسیان کوثر
 • انجمن صنفی روزنامه‌نگاران پیگیرِ تصفیه‌حسابِ روزنامه‌نگارانِ «شرق»
  پنج شنبه, 01 ارديبهشت 1401

  به دنبالِ درخواستِ روزنامه‌نگارانِ تعدیل شده‌ی روزنامه‌ی شرق از انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران مبنی بر پیگیریِ تصفیه حسابِ آن‌ها، عباس عبدی رییس هیات مدیره‌ی انجمن، موضوع را با مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه‌ی شرق مطرح و مطالبه‌ی این روزنامه‌نگاران را با وی مطرح کرد. در نهایت پس از پیگیریِ این موضوع، مدیرمسئول این روزنامه، 15 اردیبهشت را تاریخِ تصفیه حسابِ نهایی با روزنامه‌نگارانِ تعدیل شده‌ی خود اعلام کرد.
  انجمن صنفی روزنامه‌نگارانِ استان تهران هم‌چنان پیگیر این موضوع خواهد بود؛ اطمینان داده شده که تا این تاریخ با همه همکاران تصفیه حسابِ کامل خواهد شد.

  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران پیگیرِ تصفیه‌حسابِ روزنامه‌نگارانِ «شرق»
 • ۸ اردیبهشت؛ مراسم افطاریِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 30 فروردين 1401

  مراسمِ افطاریِ امسالِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، پنج‌شنبه هشتم اردیبهشت برگزار خواهد شد.
  به گزارش روابط عمومی انجمن، پس از وقفه‌ی سه ساله در برگزاری مراسم افطاری به عنوان گردهماییِ دوستانه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران که به‌دنبالِ ممنوعیت برگزاریِ مراسم از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا پیش آمد، مراسمِ افطارِ امسال با حضور اعضا و مهمانانِ ویژه برگزار می‌شود.
  جزییاتِ مراسم و مکانِ برگزاریِ آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

  ۸ اردیبهشت؛ مراسم افطاریِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران