دوشنبه, 13 مرداد 1399

تعطیلی روزنامه شهروند لطمه‌ای به روزنامه‌نگاری اجتماعی ایران است

انجمن،شیوه عمل و تصمیم مدیران هلال احمر را زیر نظر خواهد داشت

در جلسه یکشنبه یازدهم مرداد هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، تحولات اخیر روزنامه شهروند بررسی و مفاد نامه همکاران این روزنامه خطاب به هیأت مدیره طرح شد.

به گزارش روابط‌عمومی انجمن، در این جلسه ضمن بررسی اقدامات قبلی انجمن که منجر به مساعدت سازمان برنامه و بودجه در تامین نیاز مالی روزنامه برای جلوگیری از توقف انتشار آن شد، تحولات و تغییرات اخیر شهروند نیز مورد بررسی و ارزیابی قرارگرفت. باتوجه به برخی گزارش‌های دریافتی در مورد دستورالعملی که برای مدیر مسئول جدید صادر شده است، به نظر می رسد که مدیران ارشد جمعیت هلال احمر برای تعطیلی روزنامه شهروند تصمیم خود را گرفته‌اند. شهروند روزنامه‌ای اجتماعی است که در میان مجموعه روزنامه‌های کشور جایگاهی اثرگذار داشته است. تعطیلی این روزنامه لطمه‌ای به روزنامه‌نگاری اجتماعی ایران تلقی می‌شود. همچنین بیکار شدن یا اجبار به ترک فعالیت تعداد زیادی از همکاران می‌تواند ابعاد این آسیب را بیشتر کند.هیأت مدیره انجمن تاکید دارد که همچنان در پی حل مشکل این روزنامه و خواهان اجرای قول‌های داده شده قبلی برای حفظ روزنامه و اشتغال همکاران خواهیم بود. پذیرفتنی نیست که نهادهای عمومی و دولت در تعطیلی رسانه‌ها پیش قدم شوند. وضعیت نامناسب رسانه‌های کشور امر ذاتی نهاد رسانه و این حرفه نیست بلکه محصول سیاستگذاری‌های رسمی نادرست دولتی و فقدان زیرساخت‌های مناسب رسانه‌ای از جمله حاکمیت قانون و حق دسترسی آزاد به اطلاعات و انتشار حقایق است که اگر این امور رعایت شود نیازی به وجود رسانه ها در نهادهای عمومی و دولتی نبود. با این ملاحظات هیأت مدیره اظهار امیدواری می‌کند که مسئولین محترم در رویکرد فعلی به این روزنامه تجدید نظر نمایند و اجازه ندهند که یک روزنامه خوب به تعطیلی کشیده شود، روزنامه‌نگاران این روزنامه حق امنیت شغلی خود را از دست بدهند و حقوق مخاطبان نیز نادیده گرفته شود. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران این موضوع را تحت نظارت داشته و شیوۀ عمل و تصمیم مدیران هلال احمر در این مورد را از نظر دور نمی‌دارد. هیأت مدیره بر پیگیری موضوع تأکید دارد.

آخرین خبرها

 • با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران،انجمن حمایت از حقوق کودکان و وزارت کار برگزار می‌شود
  شنبه, 29 شهریور 1399

  وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در نظر دارد تا در هفته جهانی کودک با همکاری انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران و انجمن حمایت از حقوق کودکان نسبت به بحث و بررسی در مورد روند سیاستگذاری در حوزه کودکان اقدام کند. بر این اساس با همکاری این دو نهاد قرار است کارگاه تعاملی سیاستگذاری برای بهبود وضعیت کودکان برگزار و در پایان دوره به شرکت‌کنندگان گواهی معتبر ارائه شود. از دیگر اهداف برگزاری این کارگاه می‌توان به «ایجاد هسته همکاری میان نهادهای سیاستگذار،مردمی و رسانه‌ها در راستای بهبود وضعیت کودکان،کمک گرفتن از اصحاب رسانه برای طرح‌های رفاهی و حمایتی در حوزه کودکان(صفر تا 18 سال)،حمایت از خبرنگاران در راستای اجرایی شدن طرح‌های ابتکاری و عملیاتی آنها در حوزه کودکان و حساس‌سازی و جلب حمایت عمومی سیاستگذاران و جامعه نسبت به اهمیت موضوعات مرتبط با کودکان اشاره کرد تا در نهایت برگزاری این کارگاه موجب برداشته شدن گام‌های اجرایی موثر برای حمایت از کودکان شود.
  در همین راستا آن دسته از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای که علاقمند به شرکت در این کارگاه هستند می‌توانند مشخصات کامل فردی خود را حداکثر تا دهم مهر ماه به تلگرام انجمن به شماره ۰۹۰۲۴۴۰۱۳۹۲ارسال کنند.

  با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران،انجمن حمایت از حقوق کودکان و وزارت کار برگزار می‌شود
 • روزنامه‌نگاری و معنای قابل بحث الگوریتم‌ها
  پنج شنبه, 13 شهریور 1399

  معرفی کتاب

  روزنامه‌نگاری و معنای قابل بحث الگوریتم‌ها
 • نامه اعتراضی جمعی از روزنامه‌نگاران درباره شکایت مجلس از دو روزنامه‌نگار
 • انجمن بدون اعضا قدرتی ندارد
  دوشنبه, 20 مرداد 1399

  برگزاری نشست خبری انجمن صنفی‌روزنامه‌نگاران استان تهران به مناسبت روزخبرنگار

  انجمن بدون اعضا قدرتی ندارد