جمعه, 17 مرداد 1399

پیام تسلیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران به اتحادیه روزنامه‌نگاران لبنان

ابراز همدردی با روزنامه‌نگران لبنانی در پی حادثه فجیع و تاسف‌بار انفجار در بیروت

به‌دنبال حادثه تاسف‌بار و فجیع انفجار لبنان که به جامعه رسانه‌ای لبنان نیز آسیب‌های جدی وارد کرد،انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران،در پیامی به رییس اتحادیه روزنامه‌نگاران لبنان،با روزنامه‌نگاران لبنانی ابراز همدردی کرد. متن این پیام و ترجمه عربی آن به این شرح است:

 

آقای جوزف القصیفی
رئیس محترم اتحادیه روزنامه‌نگاران لبنان

سلام علیکم
ضایعه انسانی و مالی ناشی از انفجار در بندر بیروت که به جمعی از همکاران روزنامه‌نگار نیز آسیب رسانده است موجب تأسف عمیق است. یکی از ویژگی‌های مهم و مشترک کشورهای خاورمیانه،فقدان یا بی‌ثباتی نهادهای رسانه‌ای آزاد به معنای دقیق کلمه درکشورهای منطقه است. استثنای مهم این وضعیت،لبنان و بیروت بوده است که علی‌رغم همه مشکلات، کمابیش سنت روزنامه‌نگاری حرفه‌ای و آزاد در آنجا تداوم داشته است.
انفجار مهیب بیروت ضربه سنگینی را به مردم و کسب و کار آنان و بالتبع مطبوعات و رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران وارد کرد.امید ما این است که مردم شریف لبنان و روزنامه‌نگاری این کانون رسانه‌ای آزاد منطقه هرچه زودتر مشکلات ناشی از این واقعه دردناک را پشت سر بگذارند. از شما تقاضا داریم سلام و اندوه و تأسف ما را به همکارانمان در لبنان ابلاغ فرمائید.
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با ابراز همدردی، این فاجعه انسانی و اقتصادی را به مردم لبنان بویژه همکاران روزنامه‌نگار لبنانی تسلیت می گوید.

عباس عبدی
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران

 

 متن عربی:

السيد جوزيف القصيفي
رئيس نقابة محرري الصحافة اللبنانية المحترم
السلام عليكم

إن الخسائر البشرية والمالية التي نجمت عن الانفجار في مرفأ بيروت والتي أصابت أيضا عدداً من زملاءنا الصحفيين في لبنان، مؤسفة للغاية.
من أهم السمات المهمة والمشتركة بين دول الشرق الأوسط هي نقص أو عدم استقرار المؤسسات الإعلامية الحرة بالمعنى الدقيق للكلمة. والمستثنى من ذلك هو لبنان، حيث استمر نشاط الصحافة المهنية والحرة فيه رغم كل الصعوبات.

الإنفجار المروع الذي وقع في بيروت وجه ضربة قوية للشعب اللبناني وحياته وأنشطته، منها الصحافة والإعلام. نأمل أن يتغلب الشعب اللبناني المحترم وقطاع الصحافة في هذا المركز الإعلامي الحر في المنطقة على المشاكل التي سببها هذا الحدث المؤلم في أقرب وقت ممكن. نستدعوكم إبلاغ تحياتنا وحزننا وأسفنا العميق من هذا الحادث على زملائنا في لبنان.

تعلن نقابة الصحفيين في طهران عن تضامنها وتعازيها للشعب اللبناني وخاصة الصحفيين اللبنانيين بهذه الكارثة الإنسانية والاقتصادية.


عباس عبدي
رئيس مجلس إدارة نقابة الصحفیین في طهران

 

 

 

 

آخرین خبرها

 • اعلام اسامی نامزدهای هیات مدیره و بازرسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
  جمعه, 21 خرداد 1400

  با توجه به برگزاری انتخابات هیات مدیره و بازرسین انجمن در روز دوشنبه ۲۴ خرداد ماه بصورت آنلاین اسامی کاندیداها به شرح زیر منتشر می‌شود.

  اعضا می‌توانند به هفت نفر برای هیات مدیره و دو نفر برای بازرس رای دهند.

  ✳️نامزدهای هیات مدیره
  حمیدرضا(ایرج) اسلامی
  میلاد اصفهانی
  کامران بارنجی
  قادر باستانی
  عصمت پناهی
  شاهد حلاج
  علی زادمهر
  نفیسه زارع کهن
  امین شول(سیرجانی)
  مینا شهنی
  مهران فرجی
  احسان قلمچی
  داود محمدی
  سید مهدی(پژمان) موسوی
  امیرعباس نخعی
  تبسم نمازی
  حسن نمکدوست تهرانی
  کامبیز نوروزی
  خاطره وطن خواه
  اعظم ویسمه

  ✳️نامزد‌های بازرسی

  فرهاد امیرخانی
  حجت‌اله بیرامی
  فرزام شیرزادی
  لی‌لی فرهاد پور
  گیسو فغفوری
  علیرضا نیاکان

  اعلام اسامی نامزدهای هیات مدیره و بازرسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
 • مذاکره انجمن با مسئولان وزارت بهداشت برای واکسیناسیون اعضا
  شنبه, 08 خرداد 1400

  در آخرین جلسه هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درخواست تعدادی از همکاران از انجمن برای پیگیری واکسیناسیون اعضا علیه ویروس کرونا مطرح و مقرر شد تا رییس انجمن مذاکراتی با مسئولان وزارت بهداشت انجام داده و نتایج آن به اطلاع اعضا برسد.
  در این جلسه همچنین مقرر شد این امکان فراهم شود که نامزدهای عضویت در هیات مدیره بتوانند معرفی کوتاهی از خود را به همراه سوابق تحصیلی و شغلی، به همراه برنامه‌های خود را در کانال انجمن برای اگاهی اعضا منتشر کنند.

  مذاکره انجمن با مسئولان وزارت بهداشت برای واکسیناسیون اعضا
 • محکومیت تعرض و ضرب و شتمِ خبرنگار روزنامه “صبح‌نو”
  چهارشنبه, 29 ارديبهشت 1400

  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران: این تعرض، حکایت از تشدید عدم امنیت حرفه روزنامه‌نگاری در ایران دارد

   

  به موجب گزارش‌های رسیده به انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، متاسفانه با خبر شدیم یکی از روزنامه‌نگاران تهران حین انجام وظیفه حرفه‌ای توسط یک مأمور حراست مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته است.
  روز دوشنبه، 27 اردیبهشت ماه، خانم فائزۀ مؤمنی، خبرنگار روزنامه صبح نو، برای تهیۀ گزارش از جریان واکسیناسیون، به مجموعه ساعی مراجعه کرده و پس تهیه گزارش و مصاحبه با عوامل کادر درمان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در هنگام بازگشت از مجموعه توسط یکی از مأموران حراست متوقف شده و مورد بازخواست قرار می‌گیرد. آنها بطور غیرقانونی وسایل خبرنگاری او را مطالبه می‌کنند و با درگیر شدن با ایشان موجب شکستگی شدید دست وی می‌شوند و این خبرنگار مجبور به عمل جراحی دست می‌شود. نهایتاً مأمور حراست پس از آنکه به زور وسایل خبرنگاری خانم مؤمنی را از او می‌گیرد مصاحبه‌های دریافتی ایشان را پاک می‌کند.
  این واقعه یکی از بدترین تعرض‌هایی است که بطور کاملاً غیرقانونی علیه یک خبرنگار رخ داده و حکایت از تشدید عدم امنیت حرفه روزنامه‌نگاری در ایران دارد.
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، این رفتار را قویاً محکوم کرده و انتظار دارد مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به سرعت با این رفتار غیرقانونی و خودسرانه‌ی عوامل خود برخوردهای قانونی را انجام دهند. همچنین رسماً از خانم مؤمنی عذرخواهی به عمل آورند .
  انجمن همچنین از مسئولان قضایی می‌خواهد شکایت خانم فائزۀ مؤمنی و همکاران ما در صبح نو را بدون تبعیض و عادلانه مورد رسیدگی قرار داده تا عبرتی برای متجاوزان به حقوق روزنامه‌نگاران کشور باشد.
  ما عمیقاً متأسفیم که بی‌اعتنائی مسئولان کشوری به حقوق رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران و تعدد موارد نقض امنیت حرفه روزنامه‌نگاری به صورت‌های مختلف به حدی رسیده است که هرکس به خود اجازه می‌دهد چنین رفتار مجرمانه، سخیف و تهاجمی را نسبت به یک خبرنگار انجام دهد.
  اقدام این مأمور حراست فقط حمله به یک خبرنگار نیست، بلکه تعرضی است به حریم روزنامه‌نگاری و فعالیت رسانه‌ای کشور. به همین ترتیب مسئولان آن مأمور متعرض و مسئولان قضایی می‌بایست با این مورد چنان رفتار کنند که در خور شأن امنیت این حرفه باشد.
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران ضمن تشکر از پیگیریها و همراهی مسئولانه همکاران در روزنامه صبح نو، از تلاش‌های مجدانه و مسئولانه همکار خود خانم مومنی در انجام وطیفه حرفه‌ای با وجود مخاطرات فراوان تقدیر می‌کند و اعلام می‌دارد هرگونه حمایت و مساعدت صنفی قانونی که مورد نیاز باشد در اختیار همکار محترم، خانم فائزۀ مؤمنی قرار خواهد داد.
  انجمن طی روزهای آینده نیز پیگیر این واقعه تجاوزگرانه بوده و گزارش های لازم را منتشر خواهد کرد.

  محکومیت تعرض و ضرب و شتمِ خبرنگار روزنامه “صبح‌نو”
 • اطلاعیه
  یکشنبه, 26 ارديبهشت 1400

  همکاران گرامی
   با توجه به برگزاری مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در مورخ دوشنبه ۲۴خرداد ساعت ۱۴، لطفا نرم افزار ادوبی کانکت را از طریق لینک زیر نصب نمایید و با یوزر و پسورد ارایه شده وارد نرم افزار شوید و اسکرین شات صفحه را به تلگرام انجمن ارسال نمایید.
  ضمنا اعضایی که مایل به کاندیدا شدن هستند حداکثر تا چهارم خرداد مهلت دارند درخواست کتبی خودرا به دفتر انجمن یا تلگرام انجمن ارسال کنند.
  تذکر مهم: با توجه به اعلام وزارت کار بازنشستگان نمیتوانند نامزد شوند.

  آدرس دانلود‌های مورد نيازhttps://avc.done.ir/?page_id=221

  اطلاعیه