جمعه, 17 مرداد 1399

پیام تسلیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران به اتحادیه روزنامه‌نگاران لبنان

ابراز همدردی با روزنامه‌نگران لبنانی در پی حادثه فجیع و تاسف‌بار انفجار در بیروت

به‌دنبال حادثه تاسف‌بار و فجیع انفجار لبنان که به جامعه رسانه‌ای لبنان نیز آسیب‌های جدی وارد کرد،انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران،در پیامی به رییس اتحادیه روزنامه‌نگاران لبنان،با روزنامه‌نگاران لبنانی ابراز همدردی کرد. متن این پیام و ترجمه عربی آن به این شرح است:

 

آقای جوزف القصیفی
رئیس محترم اتحادیه روزنامه‌نگاران لبنان

سلام علیکم
ضایعه انسانی و مالی ناشی از انفجار در بندر بیروت که به جمعی از همکاران روزنامه‌نگار نیز آسیب رسانده است موجب تأسف عمیق است. یکی از ویژگی‌های مهم و مشترک کشورهای خاورمیانه،فقدان یا بی‌ثباتی نهادهای رسانه‌ای آزاد به معنای دقیق کلمه درکشورهای منطقه است. استثنای مهم این وضعیت،لبنان و بیروت بوده است که علی‌رغم همه مشکلات، کمابیش سنت روزنامه‌نگاری حرفه‌ای و آزاد در آنجا تداوم داشته است.
انفجار مهیب بیروت ضربه سنگینی را به مردم و کسب و کار آنان و بالتبع مطبوعات و رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران وارد کرد.امید ما این است که مردم شریف لبنان و روزنامه‌نگاری این کانون رسانه‌ای آزاد منطقه هرچه زودتر مشکلات ناشی از این واقعه دردناک را پشت سر بگذارند. از شما تقاضا داریم سلام و اندوه و تأسف ما را به همکارانمان در لبنان ابلاغ فرمائید.
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با ابراز همدردی، این فاجعه انسانی و اقتصادی را به مردم لبنان بویژه همکاران روزنامه‌نگار لبنانی تسلیت می گوید.

عباس عبدی
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران

 

 متن عربی:

السيد جوزيف القصيفي
رئيس نقابة محرري الصحافة اللبنانية المحترم
السلام عليكم

إن الخسائر البشرية والمالية التي نجمت عن الانفجار في مرفأ بيروت والتي أصابت أيضا عدداً من زملاءنا الصحفيين في لبنان، مؤسفة للغاية.
من أهم السمات المهمة والمشتركة بين دول الشرق الأوسط هي نقص أو عدم استقرار المؤسسات الإعلامية الحرة بالمعنى الدقيق للكلمة. والمستثنى من ذلك هو لبنان، حيث استمر نشاط الصحافة المهنية والحرة فيه رغم كل الصعوبات.

الإنفجار المروع الذي وقع في بيروت وجه ضربة قوية للشعب اللبناني وحياته وأنشطته، منها الصحافة والإعلام. نأمل أن يتغلب الشعب اللبناني المحترم وقطاع الصحافة في هذا المركز الإعلامي الحر في المنطقة على المشاكل التي سببها هذا الحدث المؤلم في أقرب وقت ممكن. نستدعوكم إبلاغ تحياتنا وحزننا وأسفنا العميق من هذا الحادث على زملائنا في لبنان.

تعلن نقابة الصحفيين في طهران عن تضامنها وتعازيها للشعب اللبناني وخاصة الصحفيين اللبنانيين بهذه الكارثة الإنسانية والاقتصادية.


عباس عبدي
رئيس مجلس إدارة نقابة الصحفیین في طهران

 

 

 

 

آخرین خبرها

 • تشکیل رسمی كميته«پيگيری آزار جنسی و حمایت از روزنامه‌نگاران آسیب‌دیده»در انجمن
  دوشنبه, 03 آذر 1399

  كميته پيگيري آزار جنسی و حمایت از روزنامه‌نگاران آسیب‌دیده در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران تشکیل شد.

  .به گزارش روابط عمومی انجمن، در جلسه این هفته هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، گزارش چگونگی تشکیل این کمیته مطرح شد و اعضا، دیدگاه‌های خود را مطرح و در نهایت اعلام آغاز به کار و تشکیل رسمی این کمیته مورد تصویب قرار گرفت

  .آنچه در ادامه می‌خوانید مشروح گزارش این جلسه در باره سابقه و اهداف تشکیل رسمی این کمیته است که در این جلسه مطرح شد

  .دی ماه سال گذشته و در پی انتشار گزارشی در یکی از نشریات تخصصی، در زمینه آزار جنسی همکاران زن در محيط كار و یا هنگام ماموریت حرفه‌ای، این موضوع برای اولین بار در سطح عمومی مطرح شد

  آزاري كه ابعاد گسترده‌اي از آزار كلامی تا لمسي را در برمي‌گرفت. این مورد در همان زمان در هیات مدیره انجمن مطرح و تصویب شد که برای تعریف و تحدید موضوع و نیز آموزش و مهمتر از همه کمک به همکاران آسيب ديده در این زمینه کمیته‌ای شکل بگیرد و ابتدا از افراد موجه برای بحث درباره ابعاد اين مسئله و وجود و عمق آن در جامعه دعوت کند. متاسفانه با گسترش كرونا، پيگيري اين مسئله مدتي به تاخير افتاد. با وجود این و با توجه به اهميت موضوع در حد امکان موارد ارجاعی و خاص پيگيري مي‌شد. از حدود دو ماه پیش که این بار بصورت مصداقی مسأله به سطح عمومی کشیده شد این کمیته با حضور دو تن از اعضای انجمن و چند نفر حقوقدان، روانپزشک و پیشکسوت روزنامه‌نگاری فعال شد. هدف اصلی آموزش ‌و تحدید موضوع و در صورت لزوم راهنمایی همکاران مراجعه کننده و ارایه مشاوره‌های گوناگون و در حد ممکن بررسی موارد خاص است. هدف این کمیته حقیقت یابی نیست زیرا این مسأله فراتر از امکانات و صلاحیت‌های حرفه‌ای است. همچنین بجز مواردی که همراه با مشاوره عمومی و آموزش است در موارد خاص اصل محرمانگی و حفظ حقوق .شخصی حاکم خواهد بود

  اين واقعيت را می‌دانیم كه آزار خبرنگاران و روزنامه‌نگاران زن تنها مختص به ایران نیست و بر اساس گزارش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران تقریبا از هر دو روزنامه‌نگار زن در جهان، یکی از آن‌ها در انجام وظیفه روزنامه‌نگاری، به نحوی آزار و اذیت جنسی در سطوح گوناگون و دیگر خشونت‌ها را تجربه کرده‌اند. در اين ميان و بيش از هميشه ضروری است که انجمن روزنامه نگاران تهران  از یک سو برای کاهش این خشونت‌ها و آزارها تمهیداتی بیاندیشد و از سوی دیگر با اقدامات حمایتی به یاری روزنامه‌نگاران و خبرنگاران آزاردیده برود. بنابراين انتظار داریم که این كميته‌ که متشکل از و با حضور افراد شناخته شده و با تجربه است بتواند پناهگاهی امن براي همکاران روزنامه‌نگار باشد و از منظر حقوقي، روانشناسي  و رسانه‌ای حامي آنان باشد. براي نوشتن آيين نامه‌اي جهت گردش کار موارد ارجاعی به کمیته در اين مسئله صنفي و مورد نياز امروز زنان روزنامه نگار مشورتهاي متعددي با افراد و صاحب نظران انجام شد و با توجه به اين كه چنين تجربه اي پيشتر در عرصه صنفي روزنامه نگاري انجام نشده و با توجه به ضرورت رعایت حریم شخصی، آماده همكاري با علاقمندان .در اين زمينه هستیم

  .با توجه به اين كه كميته «پيگيري آزارجنسی و حمایت از روزنامه‌نگاران اسیب‌دیده» چندي است فعاليت خود را آغاز كرده است و  چند مورد نیز مشاوره انجام شده است، همکارانی که شخصا علاقه‌مند به پیگیری و اخذ مشاوره‌ یا کمک انجمن هستند مي توانند از انجمن صنفي روزنامه نگاران تهران درخواست بررسي مسئله و دريافت حمايتهاي جانبي را داشته باشند 

  تأکید این کمیته بر مخفی ماندن اسامی است. در کلیه  مراحل اصل محرمانگی حاکم خواهد بود. مگر این که افراد ذینفع درخواست انتشار برخی اطلاعات مربوط به خود را داشته باشند که در اینصورت نیز تنظیم و انتشار اطلاعات با رعایت اصول حقوقی و‌موازین اخلاقی به تشخیص و توسط کمیته انجام خواهد شد

  تشکیل رسمی كميته«پيگيری آزار جنسی و حمایت از روزنامه‌نگاران آسیب‌دیده»در انجمن
 • شرایط صدور کارت فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران برای اعضای انجمن روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 15 مهر 1399

  شرایط صدور کارت فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران برای انجمن روزنامه‌نگاران تهران 

  اعضای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران می‌توانند با تسهیلاتی کارت خبرنگاری بین المللی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران را دریافت کنند. بر این اساس هزینه صدور این کارت برای اعضای انجمن تهران با تخفیف مبلغ ۶۰ یورو می‌باشد. اعضای انجمن تهران که از طریق انجمن درخواست می‌کنند کارت‌هایشان برای انجمن تهران ارسال می‌شود و حدود زمانی آن اواخر بهمن ماه خواهد بود. آخرین مهلت ثبت نام درخواست اول دی می‌باشد. متقاضیان می‌توانند برای اطلاع از جزئیات بیشتر با تلگرام انجمن به شماره ۰۰۹۸۹۰۲۴۴۰۱۳۹۲ تماس بگیرند.

  شرایط صدور کارت فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران برای اعضای انجمن روزنامه‌نگاران تهران
 • با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران،انجمن حمایت از حقوق کودکان و وزارت کار برگزار می‌شود
  شنبه, 29 شهریور 1399

  وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در نظر دارد تا در هفته جهانی کودک با همکاری انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران و انجمن حمایت از حقوق کودکان نسبت به بحث و بررسی در مورد روند سیاستگذاری در حوزه کودکان اقدام کند. بر این اساس با همکاری این دو نهاد قرار است کارگاه تعاملی سیاستگذاری برای بهبود وضعیت کودکان برگزار و در پایان دوره به شرکت‌کنندگان گواهی معتبر ارائه شود. از دیگر اهداف برگزاری این کارگاه می‌توان به «ایجاد هسته همکاری میان نهادهای سیاستگذار،مردمی و رسانه‌ها در راستای بهبود وضعیت کودکان،کمک گرفتن از اصحاب رسانه برای طرح‌های رفاهی و حمایتی در حوزه کودکان(صفر تا 18 سال)،حمایت از خبرنگاران در راستای اجرایی شدن طرح‌های ابتکاری و عملیاتی آنها در حوزه کودکان و حساس‌سازی و جلب حمایت عمومی سیاستگذاران و جامعه نسبت به اهمیت موضوعات مرتبط با کودکان اشاره کرد تا در نهایت برگزاری این کارگاه موجب برداشته شدن گام‌های اجرایی موثر برای حمایت از کودکان شود.
  در همین راستا آن دسته از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای که علاقمند به شرکت در این کارگاه هستند می‌توانند مشخصات کامل فردی خود را حداکثر تا دهم مهر ماه به تلگرام انجمن به شماره ۰۹۰۲۴۴۰۱۳۹۲ارسال کنند.

  با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران،انجمن حمایت از حقوق کودکان و وزارت کار برگزار می‌شود
 • روزنامه‌نگاری و معنای قابل بحث الگوریتم‌ها
  پنج شنبه, 13 شهریور 1399

  معرفی کتاب

  روزنامه‌نگاری و معنای قابل بحث الگوریتم‌ها