جمعه, 17 مرداد 1399

روزنامه‌نگار ایرانی امروز با مرارت بسیار قلم می‌زند

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران به مناسبت روز خبرنگار

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران همزمان با روز خبرنگار،بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به این شرح است:


امسال در حالی روز خبرنگار را گرامی‌ می‌داریم که چشم انداز تیره‌تری نسبت به آینده این حرفه در ایران پیش روی ما است. سال گذشته پیشنهاد تهیه و تدوین "سند ملی رسانه" را به دولت ارائه کردیم. به نظر می‌رسد که مسئولان محترم دولتی خود را با مسائل مهمتری مواجه می‌بینند که، به خطا، فرصتی برای پرداختن به بحران رسانه و روزنامه‌نگاری صرف نمی‌کنند.
صرف نظر از اینکه آزادی رسانه و روزنامه‌نگاری از حقوق اساسی ملت است، باید بدانیم که بدون حل مسئله رسانه در ایران هیچ مشکل دیگری نیز بصورت پایدار حل نخواهد شد. تنها با فهم واقعیت‌های جهان رسانه‌ای شدۀ امروز دانسته خواهد شد که حل مسئله رسانه، پیش‌شرط حل سایر مسائل کشور است.
رسانه و روزنامه‌نگاری ایران امسال نیز در روندی فزاینده درگیر مشکلاتی است که در سالهای اخیر به نحو چشمگیری افزایش یافته‌اند. مشکلاتی که نه تنها نسبت به سال پیش عمیق‌تر شده بلکه آثار ناشی از شیوع کرونا نیز به آن افزوده شده است. نبود امنیت حرفه‌ای، پایین بودن دستمزدها، فشار بر روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها، کمبودهای شدید در زیرساختها، تلاش برای اعمال محدودیت بر بسترهای نوین ارتباطی در محیط وب، فیلترینگ، جلوگیری از حق دسترسی روزنامه‌نگاران به اطلاعات، ممانعت از انتشار اطلاعات و.... در زمره مسائل و مشکلاتی هستند که در ابتدایی‌ترین نگاه به چشم می‌آیند. مجموعه این مسائل مرجعیت رسانه‌های داخل کشور را تا حد زیادی تضعیف کرده است. روزنامه‌نگار ایرانی امروز در داخل کشور در چنین فضایی و با مرارت بسیار قلم می‌زند. کنش‌ها و واکنش‌های دولت و سازمانهای رسمی نشان از آن دارد که هنوز، همچون گذشته نمی‌خواهند اهتمامی به اقدام برای حل مسائل رسانه‌ای و روزنامه‌نگاری کشور داشته باشند و در عین حال انتقاد می‌کنند که چرا علیه کشور تحریف و تبلیغات سوء می‌شود و چرا این تبلیغات تاثیرگذارند.
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با توجه به شرایطی که توصیف شد تصمیم گرفته است "سند ملی رسانه" را با همکاری فعالان این‌حرفه و پژوهشگران رسانه‌ای تهیه کند، شاید محتوای آن بتواند تلنگری بر بی‌توجهی مزمن ساختار قدرت نسبت به مساله رسانه شود.
در روز خبرنگار، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، کماکان محور اصلی مشکلات رسانه‌های ایران را وابستگی تعدادی از آنها به بخش عمومی و رقابت ناعادلانه، و نیز فقدان فضای مناسب و آزاد برای انجام وظیفه و رسالت حرفه‌ای می‌داند. این وضعیت متاسفانه به خروج مرجعیت رسانه‌ای از مرزهای رسمی منجر شده و باعث شده تا جامعه ایران از مهمترین ابزار نظارت و ایجاد سازگاری و امکان پیوند اجتماعی محروم گردد. بخش مهمی از مشکلات و مسائل گذشته و حال جامعه ایران مرتبط با فقدان رسانه به معنای واقعی کلمه است و اکنون نیز مشکلات اقتصادی و شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا بحران رسانه‌ای را عمیق‌تر نموده و گسترش ناامنی شغلی نیز به مسایل پیشین اضافه شده است.
همچنین اخبار ناخوشایندی از کوشش‌های غیرشفاف برای مسدود کردن برخی از شبکه‌های اجتماعی به گوش می‌رسد که بر تاسف ما می‌افزاید. این حرکت‌ها حاکی از عدم شناخت نقش و موقعیت مهم روزنامه‌نگاری آزاد و مستقل و ایمن در حل مشکلات کشور و ارتقای آگاهی عمومی است.
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران ضمن تبریک روز خبرنگار به اعضای خود و نیز به کلیه روزنامه‌نگاران محترم از همه اعضا و سایر روزنامه‌نگاران و دیگر همکاران مطبوعاتی و رسانه‌ای می‌خواهد که در باره موضوع "چالش حال و آینده روزنامه‌نگاری و رسانه در ایران" مشارکت فعال نمایند. لازم است همه ما نهایت تلاش خود را به کار بریم که در این مشارکت جمعی، به نتیجه‌ای جمعی و مورد وفاق برسیم و نیز متعهد شویم که به هر نتیجه جمعی که رسیدیم به آن ملتزم و پایبند باشیم و برای رفع مشکلات دشوار و توسعۀ روزنامه‌نگاری و رسانه‌های آزاد و مستقل که در شان جامعه ایران باشد بکوشیم.

آخرین خبرها

 • با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران،انجمن حمایت از حقوق کودکان و وزارت کار برگزار می‌شود
  شنبه, 29 شهریور 1399

  وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در نظر دارد تا در هفته جهانی کودک با همکاری انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران و انجمن حمایت از حقوق کودکان نسبت به بحث و بررسی در مورد روند سیاستگذاری در حوزه کودکان اقدام کند. بر این اساس با همکاری این دو نهاد قرار است کارگاه تعاملی سیاستگذاری برای بهبود وضعیت کودکان برگزار و در پایان دوره به شرکت‌کنندگان گواهی معتبر ارائه شود. از دیگر اهداف برگزاری این کارگاه می‌توان به «ایجاد هسته همکاری میان نهادهای سیاستگذار،مردمی و رسانه‌ها در راستای بهبود وضعیت کودکان،کمک گرفتن از اصحاب رسانه برای طرح‌های رفاهی و حمایتی در حوزه کودکان(صفر تا 18 سال)،حمایت از خبرنگاران در راستای اجرایی شدن طرح‌های ابتکاری و عملیاتی آنها در حوزه کودکان و حساس‌سازی و جلب حمایت عمومی سیاستگذاران و جامعه نسبت به اهمیت موضوعات مرتبط با کودکان اشاره کرد تا در نهایت برگزاری این کارگاه موجب برداشته شدن گام‌های اجرایی موثر برای حمایت از کودکان شود.
  در همین راستا آن دسته از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای که علاقمند به شرکت در این کارگاه هستند می‌توانند مشخصات کامل فردی خود را حداکثر تا دهم مهر ماه به تلگرام انجمن به شماره ۰۹۰۲۴۴۰۱۳۹۲ارسال کنند.

  با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران،انجمن حمایت از حقوق کودکان و وزارت کار برگزار می‌شود
 • روزنامه‌نگاری و معنای قابل بحث الگوریتم‌ها
  پنج شنبه, 13 شهریور 1399

  معرفی کتاب

  روزنامه‌نگاری و معنای قابل بحث الگوریتم‌ها
 • نامه اعتراضی جمعی از روزنامه‌نگاران درباره شکایت مجلس از دو روزنامه‌نگار
 • انجمن بدون اعضا قدرتی ندارد
  دوشنبه, 20 مرداد 1399

  برگزاری نشست خبری انجمن صنفی‌روزنامه‌نگاران استان تهران به مناسبت روزخبرنگار

  انجمن بدون اعضا قدرتی ندارد