جمعه, 17 مرداد 1399

روزنامه‌نگار ایرانی امروز با مرارت بسیار قلم می‌زند

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران به مناسبت روز خبرنگار

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران همزمان با روز خبرنگار،بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به این شرح است:


امسال در حالی روز خبرنگار را گرامی‌ می‌داریم که چشم انداز تیره‌تری نسبت به آینده این حرفه در ایران پیش روی ما است. سال گذشته پیشنهاد تهیه و تدوین "سند ملی رسانه" را به دولت ارائه کردیم. به نظر می‌رسد که مسئولان محترم دولتی خود را با مسائل مهمتری مواجه می‌بینند که، به خطا، فرصتی برای پرداختن به بحران رسانه و روزنامه‌نگاری صرف نمی‌کنند.
صرف نظر از اینکه آزادی رسانه و روزنامه‌نگاری از حقوق اساسی ملت است، باید بدانیم که بدون حل مسئله رسانه در ایران هیچ مشکل دیگری نیز بصورت پایدار حل نخواهد شد. تنها با فهم واقعیت‌های جهان رسانه‌ای شدۀ امروز دانسته خواهد شد که حل مسئله رسانه، پیش‌شرط حل سایر مسائل کشور است.
رسانه و روزنامه‌نگاری ایران امسال نیز در روندی فزاینده درگیر مشکلاتی است که در سالهای اخیر به نحو چشمگیری افزایش یافته‌اند. مشکلاتی که نه تنها نسبت به سال پیش عمیق‌تر شده بلکه آثار ناشی از شیوع کرونا نیز به آن افزوده شده است. نبود امنیت حرفه‌ای، پایین بودن دستمزدها، فشار بر روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها، کمبودهای شدید در زیرساختها، تلاش برای اعمال محدودیت بر بسترهای نوین ارتباطی در محیط وب، فیلترینگ، جلوگیری از حق دسترسی روزنامه‌نگاران به اطلاعات، ممانعت از انتشار اطلاعات و.... در زمره مسائل و مشکلاتی هستند که در ابتدایی‌ترین نگاه به چشم می‌آیند. مجموعه این مسائل مرجعیت رسانه‌های داخل کشور را تا حد زیادی تضعیف کرده است. روزنامه‌نگار ایرانی امروز در داخل کشور در چنین فضایی و با مرارت بسیار قلم می‌زند. کنش‌ها و واکنش‌های دولت و سازمانهای رسمی نشان از آن دارد که هنوز، همچون گذشته نمی‌خواهند اهتمامی به اقدام برای حل مسائل رسانه‌ای و روزنامه‌نگاری کشور داشته باشند و در عین حال انتقاد می‌کنند که چرا علیه کشور تحریف و تبلیغات سوء می‌شود و چرا این تبلیغات تاثیرگذارند.
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با توجه به شرایطی که توصیف شد تصمیم گرفته است "سند ملی رسانه" را با همکاری فعالان این‌حرفه و پژوهشگران رسانه‌ای تهیه کند، شاید محتوای آن بتواند تلنگری بر بی‌توجهی مزمن ساختار قدرت نسبت به مساله رسانه شود.
در روز خبرنگار، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، کماکان محور اصلی مشکلات رسانه‌های ایران را وابستگی تعدادی از آنها به بخش عمومی و رقابت ناعادلانه، و نیز فقدان فضای مناسب و آزاد برای انجام وظیفه و رسالت حرفه‌ای می‌داند. این وضعیت متاسفانه به خروج مرجعیت رسانه‌ای از مرزهای رسمی منجر شده و باعث شده تا جامعه ایران از مهمترین ابزار نظارت و ایجاد سازگاری و امکان پیوند اجتماعی محروم گردد. بخش مهمی از مشکلات و مسائل گذشته و حال جامعه ایران مرتبط با فقدان رسانه به معنای واقعی کلمه است و اکنون نیز مشکلات اقتصادی و شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا بحران رسانه‌ای را عمیق‌تر نموده و گسترش ناامنی شغلی نیز به مسایل پیشین اضافه شده است.
همچنین اخبار ناخوشایندی از کوشش‌های غیرشفاف برای مسدود کردن برخی از شبکه‌های اجتماعی به گوش می‌رسد که بر تاسف ما می‌افزاید. این حرکت‌ها حاکی از عدم شناخت نقش و موقعیت مهم روزنامه‌نگاری آزاد و مستقل و ایمن در حل مشکلات کشور و ارتقای آگاهی عمومی است.
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران ضمن تبریک روز خبرنگار به اعضای خود و نیز به کلیه روزنامه‌نگاران محترم از همه اعضا و سایر روزنامه‌نگاران و دیگر همکاران مطبوعاتی و رسانه‌ای می‌خواهد که در باره موضوع "چالش حال و آینده روزنامه‌نگاری و رسانه در ایران" مشارکت فعال نمایند. لازم است همه ما نهایت تلاش خود را به کار بریم که در این مشارکت جمعی، به نتیجه‌ای جمعی و مورد وفاق برسیم و نیز متعهد شویم که به هر نتیجه جمعی که رسیدیم به آن ملتزم و پایبند باشیم و برای رفع مشکلات دشوار و توسعۀ روزنامه‌نگاری و رسانه‌های آزاد و مستقل که در شان جامعه ایران باشد بکوشیم.

آخرین خبرها

 • تشکیل رسمی كميته«پيگيری آزار جنسی و حمایت از روزنامه‌نگاران آسیب‌دیده»در انجمن
  دوشنبه, 03 آذر 1399

  كميته پيگيري آزار جنسی و حمایت از روزنامه‌نگاران آسیب‌دیده در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران تشکیل شد.

  .به گزارش روابط عمومی انجمن، در جلسه این هفته هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، گزارش چگونگی تشکیل این کمیته مطرح شد و اعضا، دیدگاه‌های خود را مطرح و در نهایت اعلام آغاز به کار و تشکیل رسمی این کمیته مورد تصویب قرار گرفت

  .آنچه در ادامه می‌خوانید مشروح گزارش این جلسه در باره سابقه و اهداف تشکیل رسمی این کمیته است که در این جلسه مطرح شد

  .دی ماه سال گذشته و در پی انتشار گزارشی در یکی از نشریات تخصصی، در زمینه آزار جنسی همکاران زن در محيط كار و یا هنگام ماموریت حرفه‌ای، این موضوع برای اولین بار در سطح عمومی مطرح شد

  آزاري كه ابعاد گسترده‌اي از آزار كلامی تا لمسي را در برمي‌گرفت. این مورد در همان زمان در هیات مدیره انجمن مطرح و تصویب شد که برای تعریف و تحدید موضوع و نیز آموزش و مهمتر از همه کمک به همکاران آسيب ديده در این زمینه کمیته‌ای شکل بگیرد و ابتدا از افراد موجه برای بحث درباره ابعاد اين مسئله و وجود و عمق آن در جامعه دعوت کند. متاسفانه با گسترش كرونا، پيگيري اين مسئله مدتي به تاخير افتاد. با وجود این و با توجه به اهميت موضوع در حد امکان موارد ارجاعی و خاص پيگيري مي‌شد. از حدود دو ماه پیش که این بار بصورت مصداقی مسأله به سطح عمومی کشیده شد این کمیته با حضور دو تن از اعضای انجمن و چند نفر حقوقدان، روانپزشک و پیشکسوت روزنامه‌نگاری فعال شد. هدف اصلی آموزش ‌و تحدید موضوع و در صورت لزوم راهنمایی همکاران مراجعه کننده و ارایه مشاوره‌های گوناگون و در حد ممکن بررسی موارد خاص است. هدف این کمیته حقیقت یابی نیست زیرا این مسأله فراتر از امکانات و صلاحیت‌های حرفه‌ای است. همچنین بجز مواردی که همراه با مشاوره عمومی و آموزش است در موارد خاص اصل محرمانگی و حفظ حقوق .شخصی حاکم خواهد بود

  اين واقعيت را می‌دانیم كه آزار خبرنگاران و روزنامه‌نگاران زن تنها مختص به ایران نیست و بر اساس گزارش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران تقریبا از هر دو روزنامه‌نگار زن در جهان، یکی از آن‌ها در انجام وظیفه روزنامه‌نگاری، به نحوی آزار و اذیت جنسی در سطوح گوناگون و دیگر خشونت‌ها را تجربه کرده‌اند. در اين ميان و بيش از هميشه ضروری است که انجمن روزنامه نگاران تهران  از یک سو برای کاهش این خشونت‌ها و آزارها تمهیداتی بیاندیشد و از سوی دیگر با اقدامات حمایتی به یاری روزنامه‌نگاران و خبرنگاران آزاردیده برود. بنابراين انتظار داریم که این كميته‌ که متشکل از و با حضور افراد شناخته شده و با تجربه است بتواند پناهگاهی امن براي همکاران روزنامه‌نگار باشد و از منظر حقوقي، روانشناسي  و رسانه‌ای حامي آنان باشد. براي نوشتن آيين نامه‌اي جهت گردش کار موارد ارجاعی به کمیته در اين مسئله صنفي و مورد نياز امروز زنان روزنامه نگار مشورتهاي متعددي با افراد و صاحب نظران انجام شد و با توجه به اين كه چنين تجربه اي پيشتر در عرصه صنفي روزنامه نگاري انجام نشده و با توجه به ضرورت رعایت حریم شخصی، آماده همكاري با علاقمندان .در اين زمينه هستیم

  .با توجه به اين كه كميته «پيگيري آزارجنسی و حمایت از روزنامه‌نگاران اسیب‌دیده» چندي است فعاليت خود را آغاز كرده است و  چند مورد نیز مشاوره انجام شده است، همکارانی که شخصا علاقه‌مند به پیگیری و اخذ مشاوره‌ یا کمک انجمن هستند مي توانند از انجمن صنفي روزنامه نگاران تهران درخواست بررسي مسئله و دريافت حمايتهاي جانبي را داشته باشند 

  تأکید این کمیته بر مخفی ماندن اسامی است. در کلیه  مراحل اصل محرمانگی حاکم خواهد بود. مگر این که افراد ذینفع درخواست انتشار برخی اطلاعات مربوط به خود را داشته باشند که در اینصورت نیز تنظیم و انتشار اطلاعات با رعایت اصول حقوقی و‌موازین اخلاقی به تشخیص و توسط کمیته انجام خواهد شد

  تشکیل رسمی كميته«پيگيری آزار جنسی و حمایت از روزنامه‌نگاران آسیب‌دیده»در انجمن
 • شرایط صدور کارت فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران برای اعضای انجمن روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 15 مهر 1399

  شرایط صدور کارت فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران برای انجمن روزنامه‌نگاران تهران 

  اعضای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران می‌توانند با تسهیلاتی کارت خبرنگاری بین المللی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران را دریافت کنند. بر این اساس هزینه صدور این کارت برای اعضای انجمن تهران با تخفیف مبلغ ۶۰ یورو می‌باشد. اعضای انجمن تهران که از طریق انجمن درخواست می‌کنند کارت‌هایشان برای انجمن تهران ارسال می‌شود و حدود زمانی آن اواخر بهمن ماه خواهد بود. آخرین مهلت ثبت نام درخواست اول دی می‌باشد. متقاضیان می‌توانند برای اطلاع از جزئیات بیشتر با تلگرام انجمن به شماره ۰۰۹۸۹۰۲۴۴۰۱۳۹۲ تماس بگیرند.

  شرایط صدور کارت فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران برای اعضای انجمن روزنامه‌نگاران تهران
 • با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران،انجمن حمایت از حقوق کودکان و وزارت کار برگزار می‌شود
  شنبه, 29 شهریور 1399

  وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در نظر دارد تا در هفته جهانی کودک با همکاری انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران و انجمن حمایت از حقوق کودکان نسبت به بحث و بررسی در مورد روند سیاستگذاری در حوزه کودکان اقدام کند. بر این اساس با همکاری این دو نهاد قرار است کارگاه تعاملی سیاستگذاری برای بهبود وضعیت کودکان برگزار و در پایان دوره به شرکت‌کنندگان گواهی معتبر ارائه شود. از دیگر اهداف برگزاری این کارگاه می‌توان به «ایجاد هسته همکاری میان نهادهای سیاستگذار،مردمی و رسانه‌ها در راستای بهبود وضعیت کودکان،کمک گرفتن از اصحاب رسانه برای طرح‌های رفاهی و حمایتی در حوزه کودکان(صفر تا 18 سال)،حمایت از خبرنگاران در راستای اجرایی شدن طرح‌های ابتکاری و عملیاتی آنها در حوزه کودکان و حساس‌سازی و جلب حمایت عمومی سیاستگذاران و جامعه نسبت به اهمیت موضوعات مرتبط با کودکان اشاره کرد تا در نهایت برگزاری این کارگاه موجب برداشته شدن گام‌های اجرایی موثر برای حمایت از کودکان شود.
  در همین راستا آن دسته از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای که علاقمند به شرکت در این کارگاه هستند می‌توانند مشخصات کامل فردی خود را حداکثر تا دهم مهر ماه به تلگرام انجمن به شماره ۰۹۰۲۴۴۰۱۳۹۲ارسال کنند.

  با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران،انجمن حمایت از حقوق کودکان و وزارت کار برگزار می‌شود
 • روزنامه‌نگاری و معنای قابل بحث الگوریتم‌ها
  پنج شنبه, 13 شهریور 1399

  معرفی کتاب

  روزنامه‌نگاری و معنای قابل بحث الگوریتم‌ها