دوشنبه, 20 مرداد 1399

انجمن بدون اعضا قدرتی ندارد

برگزاری نشست خبری انجمن صنفی‌روزنامه‌نگاران استان تهران به مناسبت روزخبرنگار

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران روز دوشنبه 20 مرداد میزبان تعدادی از خبرنگاران بود؛ به گزارش روابط عمومی انجمن در این نشست که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شده بود، رئیس هیات مدیره و دبیر انجمن به برخی از سوالات پاسخ دادند. 

 در ابتدای این جلسه رئیس هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران گفت: درصدد بودیم به مناسبت روزخبرنگار برنامه‌ای داشته باشیم اما با اوج گیری روزافزون کرونا و به دلیل ملاحظات سلامتی همکاران ترجیح دادیم جلسه‌ پرسش و پاسخ داشته باشیم. 

عباس عبدی سپس با اشاره به وضعیت بحرانی مطبوعات و لزوم تهیه یک سند ملی اشاره کرد و گفت: از سال گذشته این موضوع مطرح شد و در نظر داشتیم همانطور که دولت برای مسائلی همچون سیل و زلزله سند ملی تهیه کرده بود، در زمینه بحران مطبوعات نیز وارد عمل شود اما به دلایلی دولت اين كار را نكرد. در نتیجه تصمیم گرفتیم با تشکیل کارگروهی هفت نفره از معتبرترین فعالان رسانه‌ای، پیش‌نویس این سند را تدوین کنیم. تاکنون  مقدمات انجام سه پژوهش در این‌باره صورت گرفته است و پس از جمع‌بندی، نتایج آن به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید.

 

WhatsApp Image 2020 08 10 at 16.52.502

 

رئیس هیات مدیره انجمن در ادامه تاکید کرد که هیچ سندی بدون ضمانت اجرا موثر نخواهد بود و از مجموع فعالان رسانه‌ای خواست که در تدوین این سند مشارکت کنند. 

در ادامه این جلسه دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران به ارائه توضیحاتی پرداخت؛ شهریار شمس مستوفی با اشاره به تصویب طرح تشکیل نهاد سراسری فرهنگ، هنر و رسانه در هیات دولت، گفت: بر اساس این طرح کانون‌های سراسری شکل خواهد گرفت و انجمن‌هاصنفي ميتوانند بصورت سراسري تشكيل شود. در همین راستا روند تبدیل انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران از استانی به سراسری کلید خورده و درخواست به نهادهای ذی‌ربط ارسال شده است تا انجمن پس از تغییر اساسنامه بتواند به صورت سراسری ذیل كانون فراگير فرهنگ، هنر و رسانه  به فعالیت بپردازد.

 

دست‌یاری انجمن به سوی اعضا

در ادامه این جلسه دبیر و رئیس هیات مدیره انجمن به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند؛ فعالیت‌های انجمن در جهت حمایت از اعضا محور یکی از سوالات بود؛ عباس عبدی در پاسخ به این سوال گفت: برخلاف نهادهای دولتی که قدرت خود را از قانون می‌گیرند، نهادهای صنفی همچون این انجمن متکی به اعضای خود هستند. همچون یک حزب که با بیست نفر عضو هیچ تاثیری ندارد اما حزبی با یک میلیون عضو ملتزم، اثرگذاری بالایی خواهد داشت. 

عبدی با اشاره به نقش انجمن در حل و فصل مشکلات مربوط به روزنامه‌نگاران گفت: ممکن است اتفاقی برای یک روزنامه یا روزنامه‌نگار پیش بیاید یا اصلا بخواهیم امتیازی را برای صنف بگیریم؛ در این صورت طرف مقابل نیز در مقام چانه‌زنی تعداد اعضای پا به‌کار انجمن را در نظر می‌گیرد و این امر در تاثیرگذاری حرف انجمن موثر خواهد بود، البته هیات‌مدیره نیز تلاش می‌کند تا زمین بازی را برای اعضا بازتر کند.

 

WhatsApp Image 2020 08 10 at 16.52.501

 

مذاکرات سه جانبه انجمن با وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی

افزایش هزینه‌های صنف و مشکلات بی سابقه برای مطبوعات و فعالین آن از دیگر بحث‌های مطرح شده در این جلسه بود؛ دبیر انجمن در این‌باره به اقدامات رفاهی صورت گرفته اشاره کرد و گفت: انجمن، وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی در ارتباط با دستمزد روزنامه‌نگاران وارد مذاکراتی سه جانبه شده‌اند. هم اکنون دستمزد روزنامه‌نگاران حداقلی است اما در تلاشیم تا با در نظر گرفتن سطح روزنامه‌نگار دستمزد مقطوع تعیین شود. همچنین مذاکراتی نیز برای قرارگرفتن خبرنگاری آزاد در رده مشاغل سخت و زیان آور در جریان است. 

شهریار شمس مستوفی در ارتباط با طرح ترافیک خبرنگاران نیز گفت: امسال با وجود کاهش کلی سهیمه طرح ترافیک انجمن موفق شد به نسبت سال قبل سهمیه بیشتری برای اعضای خود بگیرد. در زمینه کرونا نیز حمایت‌هایی از همکاران مبتلا صورت گرفته و همچین سبدکالا و وام به مبلغ 10 میلیون و 15 میلیون تومان برای اعضایی که درخواست داشتند در نظر گرفته شده است و تا هفته آینده اجرایی خواهد شد. علاوه بر این سعی کرده‌ایم به اعضایی که عضو نیستند نیز خدمت‌رسانی کنیم. 

 

رویکرد انجمن رسانه‌ای نشدن پیگیری‌ها است

پیگیری‌ مشکلات روزنامه‌نگاران یکی دیگر از سوالات بود که مورد پاسخ رئیس هیات مدیره انجمن قرار گرفت؛ عباس عبدی با تاکید بر تمایل انجمن به رسانه‌ای نشدن پیگیری‌ها گفت: بخش عمده از وقت هیات‌مدیره انجمن صرف رسیدگی به مشکلات افرادی می‌شود که اتفاقا عضو انجمن نیستند اما با این حال این موارد در جریان است و البته تمایل ما بر رسانه‌ای نشدن روند است زیرا نمی‌خواهیم دعوای سیاسی راه بیندازیم.

 

WhatsApp Image 2020 08 10 at 16.52.504

تلاش برای برگزاری آنلاین انتخابات مجمع عمومی

برگزاری مجمع عمومی انجمن در دوران کرونا و همچنین لزوم تدوین شیوه‌نامه‌ای برای فعالیت خبرنگاران در شرایط کرونایی نیزاز سوالات مطرح شده در اين نشست بود ؛ دبیر انجمن در ارتباط با برگزاری مجمع عمومی گفت: امسال علاوه بر مجمع عمومی در دی‌ماه، یک مجمع فوق‌العاده نیز برای تغییر اساسنامه خواهیم داشت؛ تاکنون انتخابات مجامع عمومی به صورت آنلاین برگزار نشده است اما درصدد هستیم تا موافقت دست‌اندرکاران مربوطه را برای برگزاری آنلاین انتخابات به دست بیاوریم و البته درصورت مخالفت با این موضوع باید انتخابات را در فضایی باز و بزرگ برگزار کنیم. 

همچنین رئیس هیات مدیره انجمن در ارتباط با تدوین شیوه‌نامه برای فعالیت خبرنگاران در دوران کرونایی، پیگیری این امر را از وظایف روزنامه‌نگاران دانست و گفت اگر روزنامه‌نگاران بخواهند در این زمینه و یا در مورد تخصصی دیگری در انجمن کمیته‌ تشکیل بدهند از آن استقبال خواهیم کرد و حتی برای آن بودجه‌‌ای نیز اختصاص خواهد یافت.

آخرین خبرها

 • مراسم یادبود شیده لالمی در بهشت زهرا
  شنبه, 04 بهمن 1399

  مراسم یادبود شیده لالمی به دعوت انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران با حضور همکاران برگزار شد.

  مراسم یادبود شیده لالمی در بهشت زهرا
 • یادبودِ شیده لالمی روزنامه‌نگار در دفتر انجمن
  شنبه, 04 بهمن 1399
  روزنامه‌نگاران ایران در غمِ از دست دادنِ شیده لالمی روزنامه‌نگار و دبیر اجتماعیِ روزنامه همشهری، سوگوار شدند.
  به اطلاع همکاران محترم می‌رساند دورهمیِ محدودِ روزنامه‌نگاران در غمِ شیده لالمی در دفتر انجمن صنفی روزنامه‌نگارانِ استان تهران برگزار شد   
  یادبودِ شیده لالمی روزنامه‌نگار در دفتر انجمن
 • تمدید فعالیت هیات مدیره و بازرسین انجمن‌های کارگری به دلیل شرایط کرونا
  شنبه, 04 بهمن 1399
  در پی درخواست انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و برگزاری انتخابات هیات مدیره و بازرسین که می‌باید دی ماه برگزار شود، اداره‌ کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با استناد به بخشنامه مورخ ۹۹/۹/۲۹ وزارت کار اعلام کرد به دلیل شیوع کرونا فعالیت انجمن‌ها با همان هیات مدیره و بازرسین ادامه یابد تا شرایط برگزاری مجمع فراهم شود. 
  گفتنی است هیات مدیره انجمن روزنامه‌نگاران استان تهران در‌پی یافتن راهکاری برای برگزاری مجمع است که درصورت حصول نتیجه اطلاع رسانی خواهد شد.
  تمدید فعالیت هیات مدیره و بازرسین انجمن‌های کارگری به دلیل شرایط کرونا
 • مشارکت مستقیم انجمن در تدوین آیین‌نامه صندوق بیمه بیکاری هنرمندان و روزنامه‌نگاران
  شنبه, 04 بهمن 1399

  آیین‌نامه صندوق بیمه بیکاری هنرمندان و روزنامه‌نگاران، با همکاری نمایندگان انجمن‌ها و نهادهای فرهنگی و هنری از جمله انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران تدوین شده است.

  به گزارش دبیرخانه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، در جلسه این هفته هیات مدیره انجمن، شهریار شمس مستوفی دبیر انجمن گزارشی از پیگیری بیمه شدن همکاران از طریق صندوق اعتباری هنر و مشکلات آن ارایه داد و مقرر شد تا آخرین رایزنی‌ها در این خصوص انجام شود و در صورت عدم حصول نتیجه، درباره دلایل عملی نشدن بیمه برخی همکاران، اطلاع‌رسانی شود.

  از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بررسی تعامل با صندوق بیمه بیکاری هنرمندان و روزنامه‌نگاران بود. گفتنی است آیین نامه این صندوق توسط دولت و با همکاری نمایندگان انجمن‌ها و نهادهای فرهنگی و هنری از جمله انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهیه شده است.

  در جلسه این هفته، پس از بررسی اختصاص اینترنت رایگان به روزنامه‌نگاران توسط وزارت ارشاد، هیات مدیره انجمن مصوب کرد تا با رایزنی با این وزارتخانه تاکید کند که تمام امتیازات و تسهیلاتی که به روزنامه‌نگاران تعلق می‌گیرد از جمله این مورد، از طریق انجمن نیز به اعضای انجمن به عنوان روزنامه‌نگار تعلق گیرد.

  پیگیری وضعیت برگزاری مجمع عمومی سالانه که به دلیل شیوع ویروس کرونا از سوی وزارت کار معوق شده است از دیگر مباحث مطروحه در این جلسه بود. اعضا اظهار امیدواری کردند که از سوی وزارت کار شرایط برگزاری مجمع در اولین فرصت فراهم شود.

  در ادامه عباس عبدی رییس هیات مدیره گزارشی از مذاکرات انجام شده با اعضای شورای شهر درباره مصوبه این شورا مبنی بر واگذاری محل مقبره روزنامه‌نگاران مشروطه به انجمن ارائه داد.

  کمیته منع آزار جنسی نیز با حفظ اصل محرمانگی به ارائه گزارشی از موارد ارجاعی به کمیته و کمک‌های انجام شده در هفته گذشته از جمله معرفی مشاور به یکی از مراجعان پرداخت.

  مشارکت مستقیم انجمن در تدوین آیین‌نامه صندوق بیمه بیکاری هنرمندان و روزنامه‌نگاران