دوشنبه, 20 مرداد 1399

انجمن بدون اعضا قدرتی ندارد

برگزاری نشست خبری انجمن صنفی‌روزنامه‌نگاران استان تهران به مناسبت روزخبرنگار

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران روز دوشنبه 20 مرداد میزبان تعدادی از خبرنگاران بود؛ به گزارش روابط عمومی انجمن در این نشست که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شده بود، رئیس هیات مدیره و دبیر انجمن به برخی از سوالات پاسخ دادند. 

 در ابتدای این جلسه رئیس هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران گفت: درصدد بودیم به مناسبت روزخبرنگار برنامه‌ای داشته باشیم اما با اوج گیری روزافزون کرونا و به دلیل ملاحظات سلامتی همکاران ترجیح دادیم جلسه‌ پرسش و پاسخ داشته باشیم. 

عباس عبدی سپس با اشاره به وضعیت بحرانی مطبوعات و لزوم تهیه یک سند ملی اشاره کرد و گفت: از سال گذشته این موضوع مطرح شد و در نظر داشتیم همانطور که دولت برای مسائلی همچون سیل و زلزله سند ملی تهیه کرده بود، در زمینه بحران مطبوعات نیز وارد عمل شود اما به دلایلی دولت اين كار را نكرد. در نتیجه تصمیم گرفتیم با تشکیل کارگروهی هفت نفره از معتبرترین فعالان رسانه‌ای، پیش‌نویس این سند را تدوین کنیم. تاکنون  مقدمات انجام سه پژوهش در این‌باره صورت گرفته است و پس از جمع‌بندی، نتایج آن به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید.

 

WhatsApp Image 2020 08 10 at 16.52.502

 

رئیس هیات مدیره انجمن در ادامه تاکید کرد که هیچ سندی بدون ضمانت اجرا موثر نخواهد بود و از مجموع فعالان رسانه‌ای خواست که در تدوین این سند مشارکت کنند. 

در ادامه این جلسه دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران به ارائه توضیحاتی پرداخت؛ شهریار شمس مستوفی با اشاره به تصویب طرح تشکیل نهاد سراسری فرهنگ، هنر و رسانه در هیات دولت، گفت: بر اساس این طرح کانون‌های سراسری شکل خواهد گرفت و انجمن‌هاصنفي ميتوانند بصورت سراسري تشكيل شود. در همین راستا روند تبدیل انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران از استانی به سراسری کلید خورده و درخواست به نهادهای ذی‌ربط ارسال شده است تا انجمن پس از تغییر اساسنامه بتواند به صورت سراسری ذیل كانون فراگير فرهنگ، هنر و رسانه  به فعالیت بپردازد.

 

دست‌یاری انجمن به سوی اعضا

در ادامه این جلسه دبیر و رئیس هیات مدیره انجمن به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند؛ فعالیت‌های انجمن در جهت حمایت از اعضا محور یکی از سوالات بود؛ عباس عبدی در پاسخ به این سوال گفت: برخلاف نهادهای دولتی که قدرت خود را از قانون می‌گیرند، نهادهای صنفی همچون این انجمن متکی به اعضای خود هستند. همچون یک حزب که با بیست نفر عضو هیچ تاثیری ندارد اما حزبی با یک میلیون عضو ملتزم، اثرگذاری بالایی خواهد داشت. 

عبدی با اشاره به نقش انجمن در حل و فصل مشکلات مربوط به روزنامه‌نگاران گفت: ممکن است اتفاقی برای یک روزنامه یا روزنامه‌نگار پیش بیاید یا اصلا بخواهیم امتیازی را برای صنف بگیریم؛ در این صورت طرف مقابل نیز در مقام چانه‌زنی تعداد اعضای پا به‌کار انجمن را در نظر می‌گیرد و این امر در تاثیرگذاری حرف انجمن موثر خواهد بود، البته هیات‌مدیره نیز تلاش می‌کند تا زمین بازی را برای اعضا بازتر کند.

 

WhatsApp Image 2020 08 10 at 16.52.501

 

مذاکرات سه جانبه انجمن با وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی

افزایش هزینه‌های صنف و مشکلات بی سابقه برای مطبوعات و فعالین آن از دیگر بحث‌های مطرح شده در این جلسه بود؛ دبیر انجمن در این‌باره به اقدامات رفاهی صورت گرفته اشاره کرد و گفت: انجمن، وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی در ارتباط با دستمزد روزنامه‌نگاران وارد مذاکراتی سه جانبه شده‌اند. هم اکنون دستمزد روزنامه‌نگاران حداقلی است اما در تلاشیم تا با در نظر گرفتن سطح روزنامه‌نگار دستمزد مقطوع تعیین شود. همچنین مذاکراتی نیز برای قرارگرفتن خبرنگاری آزاد در رده مشاغل سخت و زیان آور در جریان است. 

شهریار شمس مستوفی در ارتباط با طرح ترافیک خبرنگاران نیز گفت: امسال با وجود کاهش کلی سهیمه طرح ترافیک انجمن موفق شد به نسبت سال قبل سهمیه بیشتری برای اعضای خود بگیرد. در زمینه کرونا نیز حمایت‌هایی از همکاران مبتلا صورت گرفته و همچین سبدکالا و وام به مبلغ 10 میلیون و 15 میلیون تومان برای اعضایی که درخواست داشتند در نظر گرفته شده است و تا هفته آینده اجرایی خواهد شد. علاوه بر این سعی کرده‌ایم به اعضایی که عضو نیستند نیز خدمت‌رسانی کنیم. 

 

رویکرد انجمن رسانه‌ای نشدن پیگیری‌ها است

پیگیری‌ مشکلات روزنامه‌نگاران یکی دیگر از سوالات بود که مورد پاسخ رئیس هیات مدیره انجمن قرار گرفت؛ عباس عبدی با تاکید بر تمایل انجمن به رسانه‌ای نشدن پیگیری‌ها گفت: بخش عمده از وقت هیات‌مدیره انجمن صرف رسیدگی به مشکلات افرادی می‌شود که اتفاقا عضو انجمن نیستند اما با این حال این موارد در جریان است و البته تمایل ما بر رسانه‌ای نشدن روند است زیرا نمی‌خواهیم دعوای سیاسی راه بیندازیم.

 

WhatsApp Image 2020 08 10 at 16.52.504

تلاش برای برگزاری آنلاین انتخابات مجمع عمومی

برگزاری مجمع عمومی انجمن در دوران کرونا و همچنین لزوم تدوین شیوه‌نامه‌ای برای فعالیت خبرنگاران در شرایط کرونایی نیزاز سوالات مطرح شده در اين نشست بود ؛ دبیر انجمن در ارتباط با برگزاری مجمع عمومی گفت: امسال علاوه بر مجمع عمومی در دی‌ماه، یک مجمع فوق‌العاده نیز برای تغییر اساسنامه خواهیم داشت؛ تاکنون انتخابات مجامع عمومی به صورت آنلاین برگزار نشده است اما درصدد هستیم تا موافقت دست‌اندرکاران مربوطه را برای برگزاری آنلاین انتخابات به دست بیاوریم و البته درصورت مخالفت با این موضوع باید انتخابات را در فضایی باز و بزرگ برگزار کنیم. 

همچنین رئیس هیات مدیره انجمن در ارتباط با تدوین شیوه‌نامه برای فعالیت خبرنگاران در دوران کرونایی، پیگیری این امر را از وظایف روزنامه‌نگاران دانست و گفت اگر روزنامه‌نگاران بخواهند در این زمینه و یا در مورد تخصصی دیگری در انجمن کمیته‌ تشکیل بدهند از آن استقبال خواهیم کرد و حتی برای آن بودجه‌‌ای نیز اختصاص خواهد یافت.

آخرین خبرها

 • شرایط صدور کارت فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران برای اعضای انجمن روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 15 مهر 1399

  شرایط صدور کارت فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران برای انجمن روزنامه‌نگاران تهران 

  اعضای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران می‌توانند با تسهیلاتی کارت خبرنگاری بین المللی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران را دریافت کنند. بر این اساس هزینه صدور این کارت برای اعضای انجمن تهران با تخفیف مبلغ ۶۰ یورو می‌باشد. اعضای انجمن تهران که از طریق انجمن درخواست می‌کنند کارت‌هایشان برای انجمن تهران ارسال می‌شود و حدود زمانی آن اواخر بهمن ماه خواهد بود. آخرین مهلت ثبت نام درخواست اول دی می‌باشد. متقاضیان می‌توانند برای اطلاع از جزئیات بیشتر با تلگرام انجمن به شماره ۰۰۹۸۹۰۲۴۴۰۱۳۹۲ تماس بگیرند.

  شرایط صدور کارت فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران برای اعضای انجمن روزنامه‌نگاران تهران
 • با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران،انجمن حمایت از حقوق کودکان و وزارت کار برگزار می‌شود
  شنبه, 29 شهریور 1399

  وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در نظر دارد تا در هفته جهانی کودک با همکاری انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران و انجمن حمایت از حقوق کودکان نسبت به بحث و بررسی در مورد روند سیاستگذاری در حوزه کودکان اقدام کند. بر این اساس با همکاری این دو نهاد قرار است کارگاه تعاملی سیاستگذاری برای بهبود وضعیت کودکان برگزار و در پایان دوره به شرکت‌کنندگان گواهی معتبر ارائه شود. از دیگر اهداف برگزاری این کارگاه می‌توان به «ایجاد هسته همکاری میان نهادهای سیاستگذار،مردمی و رسانه‌ها در راستای بهبود وضعیت کودکان،کمک گرفتن از اصحاب رسانه برای طرح‌های رفاهی و حمایتی در حوزه کودکان(صفر تا 18 سال)،حمایت از خبرنگاران در راستای اجرایی شدن طرح‌های ابتکاری و عملیاتی آنها در حوزه کودکان و حساس‌سازی و جلب حمایت عمومی سیاستگذاران و جامعه نسبت به اهمیت موضوعات مرتبط با کودکان اشاره کرد تا در نهایت برگزاری این کارگاه موجب برداشته شدن گام‌های اجرایی موثر برای حمایت از کودکان شود.
  در همین راستا آن دسته از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای که علاقمند به شرکت در این کارگاه هستند می‌توانند مشخصات کامل فردی خود را حداکثر تا دهم مهر ماه به تلگرام انجمن به شماره ۰۹۰۲۴۴۰۱۳۹۲ارسال کنند.

  با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران،انجمن حمایت از حقوق کودکان و وزارت کار برگزار می‌شود
 • روزنامه‌نگاری و معنای قابل بحث الگوریتم‌ها
  پنج شنبه, 13 شهریور 1399

  معرفی کتاب

  روزنامه‌نگاری و معنای قابل بحث الگوریتم‌ها
 • نامه اعتراضی جمعی از روزنامه‌نگاران درباره شکایت مجلس از دو روزنامه‌نگار