دوشنبه, 20 مرداد 1399

توقیف”جهان صنعت” با استناد به اصلی بی‌اساس

 

کامبیز نوروزی

نایب رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران/حقوقدان

هیأت نظارت بر مطبوعات، روزنامۀ جهان صنعت را بخاطر انتشار یک مصاحبه توقیف کرد.
هیأت به بند ۱۱ مادهء قانون مطبوعات استناد کرده است که اصلاً برای این توقیف بی‌اساس اند.
طرفِ مصاحبه، فردی است که در بسیاری از رسانه ها با عنوان "عضو ستاد مقابله با کرونا " معرفی شده است.
در حرفۀ روزنامه نگاری و درحقوق مطبوعات چنین کسی منبع رسمی محسوب می‌شود.
خود ستاد هم که اصلاً درکی از رسانه و رفتار رسانه ای ندارد، واکنشی در مورد این عنوان برای دکتر محبوب فر نداشته است حالا بخاطر این مصاحبه با حربۀ توقیف روزنامه وارد شده ان .عجیب است.
در موج اول کرونا بود که ستاد، انتشار نشریات کاغذی را ممنوع کرد و برای مدتی نگذاشتند هیچ روزنامه ای به شکل کاغذی منتشر شود. کاری نادرست و مغایر با حقوق ملت .
وقتی بحث ازبیکاری روزنامه نگاران و مشکلات معیشتی آنها و وضع اسفبار اقتصاد رسانه ها و خیلی مشکلات دیگر است ،دولت کاری به کار رسانه ها ندارد اما وقتی بهانه ای برای توقیف یا جلوگیری از انتشار پیش می آید ، به سرعت می دوند ، حتی اگر توقیف ، غیرقانونی باشد.

آخرین خبرها

 • شرایط صدور کارت فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران برای اعضای انجمن روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 15 مهر 1399

  شرایط صدور کارت فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران برای انجمن روزنامه‌نگاران تهران 

  اعضای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران می‌توانند با تسهیلاتی کارت خبرنگاری بین المللی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران را دریافت کنند. بر این اساس هزینه صدور این کارت برای اعضای انجمن تهران با تخفیف مبلغ ۶۰ یورو می‌باشد. اعضای انجمن تهران که از طریق انجمن درخواست می‌کنند کارت‌هایشان برای انجمن تهران ارسال می‌شود و حدود زمانی آن اواخر بهمن ماه خواهد بود. آخرین مهلت ثبت نام درخواست اول دی می‌باشد. متقاضیان می‌توانند برای اطلاع از جزئیات بیشتر با تلگرام انجمن به شماره ۰۰۹۸۹۰۲۴۴۰۱۳۹۲ تماس بگیرند.

  شرایط صدور کارت فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران برای اعضای انجمن روزنامه‌نگاران تهران
 • با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران،انجمن حمایت از حقوق کودکان و وزارت کار برگزار می‌شود
  شنبه, 29 شهریور 1399

  وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در نظر دارد تا در هفته جهانی کودک با همکاری انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران و انجمن حمایت از حقوق کودکان نسبت به بحث و بررسی در مورد روند سیاستگذاری در حوزه کودکان اقدام کند. بر این اساس با همکاری این دو نهاد قرار است کارگاه تعاملی سیاستگذاری برای بهبود وضعیت کودکان برگزار و در پایان دوره به شرکت‌کنندگان گواهی معتبر ارائه شود. از دیگر اهداف برگزاری این کارگاه می‌توان به «ایجاد هسته همکاری میان نهادهای سیاستگذار،مردمی و رسانه‌ها در راستای بهبود وضعیت کودکان،کمک گرفتن از اصحاب رسانه برای طرح‌های رفاهی و حمایتی در حوزه کودکان(صفر تا 18 سال)،حمایت از خبرنگاران در راستای اجرایی شدن طرح‌های ابتکاری و عملیاتی آنها در حوزه کودکان و حساس‌سازی و جلب حمایت عمومی سیاستگذاران و جامعه نسبت به اهمیت موضوعات مرتبط با کودکان اشاره کرد تا در نهایت برگزاری این کارگاه موجب برداشته شدن گام‌های اجرایی موثر برای حمایت از کودکان شود.
  در همین راستا آن دسته از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای که علاقمند به شرکت در این کارگاه هستند می‌توانند مشخصات کامل فردی خود را حداکثر تا دهم مهر ماه به تلگرام انجمن به شماره ۰۹۰۲۴۴۰۱۳۹۲ارسال کنند.

  با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران،انجمن حمایت از حقوق کودکان و وزارت کار برگزار می‌شود
 • روزنامه‌نگاری و معنای قابل بحث الگوریتم‌ها
  پنج شنبه, 13 شهریور 1399

  معرفی کتاب

  روزنامه‌نگاری و معنای قابل بحث الگوریتم‌ها
 • نامه اعتراضی جمعی از روزنامه‌نگاران درباره شکایت مجلس از دو روزنامه‌نگار