سه شنبه, 14 بهمن 1399

از وظایف انجمن صنفی رسیدگی به اخلاق حرفه ای در رسانه ها است

شفقنا رسانه_ رسانه‌ها به‌واسطه مسئولیتی که در بازتاب اخبار و رویدادها بر عهده دارند، بیشتر از هر صنفی واجد رعایت اخلاق حرفه‌ای هستند تا آرامش روانی و روحی جامعه را بر هم نزنند. این روزها در میدان کار رسانه‌ای، با توجه به گسترش انتشار اخبار، ضرورت رعایت اخلاق حرفه‌ای بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. رعایت این اصول می‌تواند اعتماد مخاطب به رسانه را به دنبال داشته باشد.شهریار شمس مستوفی دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران و سردبیر سابق روزنامه همشهری  معتقد است، ما در جامعه شناسی بحثی تحت عنوان حق و تکلیف داریم، یعنی اگر فردی دارای حقی است در برابر آن تکالیفی دارد. او توضیح می دهد: ما می دانیم یکی از اصول مهم در روزنامه نگاری، آزادی بیان است. وقتی به خبرنگاری آزادی بیان را در حداکثر نمود دهید، می توانید حداکثر رعایت اخلاق حرفه ای را از او بخواهید. در اینجا ما اختلال داریم. چون ما آزادی بیان به صورت حداکثری نداریم، طبیعتاً بر روی اخلاق حرفه ای هم بحثی صورت نمی گیرد.

شمس مستوفی با انتقاد به جدی نگرفتن بحث های اخلاق حرفه ای در رسانه ها به شفقنا رسانه می گوید: درباره اخلاق حرفه ای در رسانه ها خیلی کم کار شده است.در ایران به دلیل شرایط خاص روزنامه نگاری  این مباحث به صورت جدی مطرح نشده است. وقتی ما رسانه ها را اعم از مطبوعات، خبرگزاری و پایگاه خبری و …مکلف به گرفتن مجوز می کنیم و شرایطی برای مدیران مسئول تعریف می کنیم،  بدیهی است که همه اتفاق هایی که در رسانه رخ می دهد، بر دوش مدیر مسئول است. به نوعی تمام تخلفات و جرائم به این شخص مسئول برمی گردد. بنابراین آن اخلاق حرفه ای که وظیفه تمام خبرنگاران است، کمتر مطرح و کار می شود.

او ادامه می دهد: در همه کشورهای دنیا عنوانی با نام مجوز وجود ندارد، اما تمام رسانه ها منشور اخلاق حرفه ای دارند که بر اساس آن عمل می کنند. اما در رسانه های ما به ندرت شاهد منشور اخلاق حرفه ای در رسانه ها هستیم. زمانیکه آقای انتظامی در معاونت مطبوعاتی بودند چنین شرطی برای رسانه ها مقرر شد که رسانه های دارای منشور اخلاق حرفه ای، در گرفتن یارانه، امتیاز می گیرند. بر همین اساس تعدادی از رسانه ها شروع به نوشتن منشور اخلاق حرفه ای کردند و آن را بر روی سایت خود قرار دادند. اما شاهدیم وقتی خبرنگاری می خواهد در رسانه ای کار کند، به او گفته نمی شود که این منشور اخلاق حرفه‌ای رسانه‌ی ما است و باید طبق این منشور کار کنید. هر چند بین روزنامه نگارانی چون پیشکسوتان و دیگر اهالی رسانه، بحث های جدی در حال صورت گرفتن است.

او درباره دلایل مطرح نشدن چارچوب های اخلاق حرفه ای در رسانه ها به صورت جدی توضیح می دهد: ما در جامعه شناسی بحثی تحت عنوان حق و تکلیف داریم، یعنی اگر فردی دارای حقی است در برابر آن تکالیفی دارد. ما می دانیم یکی از اصول مهم در روزنامه نگاری، آزادی بیان است. وقتی به خبرنگاری آزادی بیان را در حداکثر نمود دهید، می توانید حداکثر رعایت اخلاق حرفه ای را از او بخواهید. در اینجا ما اختلال داریم. چون ما آزادی بیان به صورت حداکثری نداریم، طبیعتاً بر روی اخلاق حرفه ای هم بحثی صورت نمی گیرد.

سردبیر سابق روزنامه همشهری درباره مولفه های حقیقی اخلاق حرفه ای در رسانه ها بیان می کند: این مولفه ها بنا بر رسانه و تحریریه ای که خبرنگار کار می کند، متفاوت است. اما یک سری اصول کلی هم وجود دارد، مثلا احترام به مالکیت معنوی، بی طرفی، راستگویی، احترام به حریم خصوصی،  احترام به هویت ملی، احترام به اقلیت ها و مسئولیت اجتماعی،  از مواردی است که تقریبا در تمام کشورهای دنیا به عنوان مولفه های مهم اخلاق حرفه ای شناخته می شوند.

او ادامه می دهد: مثلا در زمینه بی طرفی، خیلی از رسانه ها طبق خط مشی خود، مرزهای آن را جابجا می کنند. مثلا در کشور ما بسیاری از رسانه ها نماینده برخی از احزاب و جریان های سیاسی هستند و اینجا بی طرفی آنها زیر سوال می رود. اما همه این مولفه ها بر مبنای آزادی بیان است و این اصل نباید مورد کم بینی قرار بگیرد.

دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران در پایان صحبت های خود، برای رسیدن به وضعیت مطلوب در زمینه اخلاق حرفه ای پیشنهاد می دهد: ما شاهدیم که خبرنگاران با حقوق بسیار کمی در حال فعالیت هستند، طبیعتاً روزنامه نگار با حداقل دستمزد، شاید به خبر فروشی روی بیاورد، وقتی این اتفاق رخ می دهد، قطعا اخلاق حرفه ای را زیر پا می گذارد. در عین حال همگی ما شغلی را انتخاب کرده ایم که اصل و بنای آن اخلاق حرفه ای است. روزنامه نگار نمی تواند به مالکیت معنوی بی توجه باشد و راحت کار کند یا راستگویی را زیر پا بگذارد و کار خبر انجام دهد.

او ادامه می دهد: متاسفانه برخی از رسانه های ما علاوه بر اینکه منشور اخلاقی ندارند و یا آن را برای خبرنگار تشریح نمی کنند، بلکه موقع استخدام خبرنگار، پیشنهاد گرفتن آگهی هم به او می دهند. خب همه این موارد نقض کننده اخلاق حرفه ای در رسانه هاست. اول باید این اصل را در رسانه جا بیاندازیم که همه رسانه ها منشور اخلاقی داشته باشند و اهالی تحریریه باید به آن منشور اخلاقی پایبند باشند. در عین حال رسانه یا انجمن صنفی باید فکر و برنامه ای برای خبرنگار یا رسانه ای در صورت رعایت نکردن منشور داشته باشند.

او درباره برنامه انجمن صنفی برای اخلاق حرفه ای در رسانه ها توضیح می دهد: بارها در باره اخلاق حرفه ای صحبت و بحث کردیم، اما چون مسائل صنفی خبرنگاران چون دستمزد، بیمه و موارد ابتدایی آنها با مشکلات جدی روبرواست، هنوز در زمینه اخلاق حرفه ای نتوانستیم آنطور که باید به آن بپردازیم. طبیعتاً وقتی صنف قدرتمند باشد یکی از وظایف انجمن صنفی رسیدگی به اخلاق حرفه ای در رسانه ها می شود.

آخرین خبرها

 • بررسی وضعیت ثبت‌نام همکارانِ روزنامه‌نگار برای مسکن در جلسه هیات مدیره انجمن
  سه شنبه, 28 بهمن 1399
  وضعیت ثبت نام همکارانِ روزنامه‌نگار برای مسکن، در آخرین جلسه هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران بررسی شد.
  به گزارش دبیرخانه انجمن، در این نشست مقرر شد از اعضا خواسته شود تطبیق شرایط ثبت نام با شرایطِ خود را جدی گرفته تا از عواقب آن اجتناب شود.
  از دیگر مسائل مطرح شده درباره این موضوع بازدید از شهرک‌های مطروحه برای واگذاری مسکن به همکاران بود که اخبار آن متعاقبا به اطلاع اعضا خواهد رسید. 
  انجام مقدمات برگزاری مجمع نیز در این جلسه به تصویب رسید. 
  از سوی دیگر، از آن‌جا که بسیاری از همکاران متقاضی وام هنوز اقدام به دریافت آن نکرده‌اند، هیات مدیره مصوب کرد تا در این مورد ضمن رایزنی با مسئولان وزارت کار و صندوق کار آفرینی امید در این باره تعیین تکلیف شود. 
  در این جلسه همچنین برای حضور نماینده‌ای از انجمن در نشست مجازی آینده فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران درباره وضعیت مطبوعات جهان عرب پس از اتفاقات دهه اخیر تصمیم گرفته شد.
  در انتهای جلسه، رییس هیات مدیره انجمن گزارشی از نشست با رییس انجمن جامعه شناسی ایران ارائه داد و بر همکاری متقابل میان انجمن با سایر انجمن‌های صنفی و علمی بویژه انجمن جامعه شناسی ایران تاکید شد تا برای کمک‌های سازنده‌ به روزنامه‌نگاران در جهت ائتلای فضای امید و کارِ حرفه‌ای آنها اقدام مشترک کنند.
  بررسی وضعیت ثبت‌نام همکارانِ روزنامه‌نگار برای مسکن در جلسه هیات مدیره انجمن
 • شرایط ثبت‌نام برای دریافت مسکن اعضای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 21 بهمن 1399
  با توجه به دستور وزیر محترم راه و شهرسازی برای تأمین مسکن روزنامه‌نگاران عضو انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران که واجد شرایط زیر هستند، دعوت می‌شود برای ثبت‌نام اولیه تا تاریخ شنبه دوم اسفند ماه از طریق تلگرام انجمن به شماره ۰۹۰۲۴۴۰۱۳۹۲ اقدام کنند. بدیهی است پس از تاریخ فوق، ثبت نام امکان پذیر نخواهد بود. 
   
   
  ❇️❇️شرایط ثبت‌نام 
   
  ✅متقاضی باید تا تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ عضویتش در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران قطعی شده باشد. (متقاضیانی که پیش از این تاریخ مدارک لازم برای عضویت را ارسال کرده‌اند ولی هنوز کمیته عضویت آنان را تایید نکرده است در صورت تایید نهایی نیز مشمول خواهند بود مشروط بر این که تقاضای خود را پیش از تاریخ نهایی اعلام دارند)
   
    ✅متقاضی باید متأهل یا زن خود سرپرست بالای ۳۵سال باشد
   
   ✅هیچ کدام از زوجین تاکنون از تسهیلات مسکن استفاده نکرده باشند
   
  ✅ساکن تهران و کرج باشند
   
   ✅فاقد مسکن یا زمین با مجوز مسکونی باشند
   
  ✳️متقاضیان کد ملی و نام کامل خود را به شماره ۰۹۰۲۴۴۰۱۳۹۲ تلگرام فرمایند. 
   
  ✳️اطلاعات تکمیلی در مورد مشخصات مسکن (محل، قیمت، شرایط پرداخت و ... ) پس از ثبت‌نام  اعلام خواهد شد. لطفا در این باره سوال نپرسید.
   
  ✳️اگرچه رسیدگی به دقت و درستی اطلاعات متقاضیان از طریق سامانه‌های دولتی  انجام می‌شود ولی انجمن نیز نسبت به اعلام درخواست‌های که واجد شرایط نباشند حساسیت دارد و ملاحظاتی خواهد داشت. بنابراین ضروری است همکاران عزیز در تطبیق وضعیت خود با شرایط اعلامی نهایت دقت را مبذول فرمایند.
  شرایط ثبت‌نام برای دریافت مسکن اعضای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
 • واگذاریِ تعدادی از واحد‌های موجودِ شهرک‌های اطراف تهران به اعضای متقاضی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
  سه شنبه, 21 بهمن 1399
  هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در آخرین جلسه خود به ارزیابی برنامه آنلاین و آزمایشی برگزار شده مجمع عمومی پرداخت و ضمن بررسی نقاط قوت و ضعف آن، مقرر شد ضمن رایزنی با مسئولان وزارت کار به شیوه های مقبولتری چه به صورت مجازی و یا حضوری و نیز به شکل ترکیبی، برای این برنامه، دست یابند. 
  در ادامه جلسه شهریار شمس، دبیر انجمن، گزارشی از نشست رییس و نایب رییس و دبیر انجمن با دکتر اسلامی وزیر راه و شهرسازی، ارائه داد. 
  بنابر این گزارش، وزارت مسکن موافقت کرده است که از واحد‌های موجود شهرک‌های اطراف تهران تعدادی را با شرایط مناسب به اعضای متقاضی انجمن صنفی که واجد شرایط عمومی این وزارتخانه هستند واگذار شود و مقرر شد اطلاع رسانی ثبت‌نام و شرایط متقاضیان، توسط دبیرخانه انجمن صورت گیرد. 
  بررسی وضعیت عضوگیری از میان آن دسته از همکارانی که مشغول به حرفه خبرنگاری به شیوه ویدئویی هستند، از دیگر مباحث مطروحه در جلسه بود و مقرر شد تا مژگان جمشیدی، دبیر کمیته عضوگیری، در جلسه ای با حضور اساتید و پیشکسوتان این حوزه در این زمینه دستور‌العملی را تدوین و برای تصویب به هیات مدیره ارائه کند.
  در پایان جلسه عباس عبدی رییس هیات مدیره، درباره تحقیق در دست اجرای «گزارش ملی رسانه» و جایگزینی فردی بجای خانم لالمی توضیح داد.
  واگذاریِ تعدادی از واحد‌های موجودِ شهرک‌های اطراف تهران به اعضای متقاضی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
 • دیدار هیات مدیره‌ی انجمن با وزیر راه و شهرسازی
  سه شنبه, 21 بهمن 1399
  هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، با دکتر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی دیدار کرد. 
  در این دیدار که عباس عبدی رییس، کامبیز نوروزی نائب رییس و شهریار شمس دبیر انجمن، حضور داشتند مقرر شد از  میان واحدهای موجود در شهرک‌های اطراف تهران، تعدادی را با شرایط مناسب به اعضای متقاضی انجمن که واجد شرایط لازم وفق مقررات آن وزاتخانه باشند، واگذار شود. این شرایط متعاقبا به اطلاع اعضای انجمن خواهد رسید.  
  در این دیدار دوستانه که به کوشش سید قاسم بی‌نیاز رییس  و کریم محققی معاون مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی برگزار شد بر همکاری‌های متقابل میان انجمن و‌ وزارتخانه تاکید شد.
  دیدار هیات مدیره‌ی انجمن با وزیر راه و شهرسازی