دوشنبه, 06 ارديبهشت 1400

گزارش هیات مدیره جهت ارائه به مجمع عمومی

اعضای محترم انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران

ضمن سپاس از اعتماد شما، گزارش سالانه هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران تقدیم می شود.

همکاران گرامی، انجمن صنفی درحالی وارد چهارمین سال فعالیت خود شد که متاسفانه به دلیل شرایط کرونا برگزاری مجمع در مهلت قانونی یعنی دی ماه سال گذشته فراهم نشد و اکنون نیز علی رقم مشکلات سعی شد با همراهی وزارت کار امکان برگزاری مجمع و انتخاب اعضای جدید هیات مدیره و همین طور تبدیل وضعیت انجمن فراهم که جا دارد از همراهی این وزارتخانه تشکر و قدر دانی شود.

همچنین در ابتدا از همراهی تمام کسانی که طی این مدت با همکاری بی دریغ خود در پیمودن این راه ما را یاری رساندن تقدیر تشکر کنیم.

همکاران گرامی در طول سال گذشته و علی رغم بحران کویید جلسات هیات مدیره بصورت هفتگی ومنظم و بیشتر بصورت مجازی برگزار شد در این جلسات علاوه بر هیات مدیره بازرسین محترم نیز حضور داشتند که همینجا از این عزیزان تشکر می شود. گفتنی است که در بین راه خانم آزاده محمد حسین از اعضای اصلی هیات مدیره از هیات مدیره جدا شدند و جناب آقای اسلامی بعنوان عضو علی البدل به عضویت اصلی درآمدند و جلسات ادامه یافت. البته خانم محمد حسین همچنان بعنوان یکی از اعضای کمیته عضو گیری همکاری نزدیک خود را با انجمن ادامه می دهند که جا دارد از ایشان تشکر شود.

در حال حاضر انجمن داری 340 عضو است که از این تعداد در طول سال گذشته 92 به عضویت انجمن در آمدند و پیش بینی می شود با سراسری شدن انجمن در سال جاری این تعداد افزایش بیشتری داشته باشد

در ادامه به برخی از مهمترین اقدامات صورت گرفته اشاره می شود:

1-در سال 98 طی نامه ای به دولت پیشنهاد شد گزارشی با عنوان گزارش ملی رسانه تدوین کند اما متاسفانه این پیشنهاد با بی توجهی دولت روبرو شد از این رو انجمن تصمصم گرفت خود راسا این گزارش را تهیه کند . از این رو با تشکیل کمیته ای با سرپرستی آقای سعید ارکان زاده اجرای این پروژه را آغاز کرد. این گزارش در چهار بخش آماده و برای اعلام نظر به کمیته علمی متشکل آز آقایان دکتر نمکدوست، دکتر گودرزی و دکتر رضایی ارایه شد که پس از تکمیل به زودی منتشر شود.

2- با پیگیری های صورت گرفته توسط انجمن خوشبحتانه آیین نامه تشکیل تشکل های فراگیر فرهنگ هنر و رسانه به تصویب هیات دولت رسید و بر این مبنا امکان سراسری شدن انجمن صنفی ما فراهم شد که امیدواریم در این جلسه و با رای بالای اعضا "انجمن صنفی سراسری روزنامه نگاران" تشکیل و بعنوان تشکل فراگیر کشوری کار خود را آغاز کند. در این زمینه جا دارد ضمن تشکر از همراهی وزارت کار و وزارت فرهنگ و ارشاد و همچمین نمایندگان تشکل های فرهنگی هنری از مساعی آقای مسعود هوشمند رضوی نماینده انجمن در کار گروه تدوین این آیین نامه تشکر ویژه شود.

3- در سال گذشته با پیگیری انجمن تهران مقرر شد مقبره صور اسرافیل در اختیار انجمن قرار گیرد تا پس از بازسازی بعنوان یک مکان فرهنگی و موزه مطبوعات مورد بهره برداری قرار گیرد که با مصوبه شورای شهر این امر انجام شد و جا دارد از مساعی جناب دکتر حق شناس رئیس کمیته اجتماعی شورا و بقیه اعضای شورای شهر تهران همچمین معاونت زیباساری شهر تهران در این خصوص قدر دانی شود

4-درمورد مسکن خبرنگاران طی جلسه مشترک با وزیر محترم راه و شهرسازی مقرر شد از محل مسکن مهر شهر جدید پرند به اعضا با تسهیلاتی خانه ارزان قیمت به روزنامه نگاران ارائه شود که روند اجرای آن ادامه دارد

5- رایزنی برای اهدای وام 10و 15 میلیون تومانی به اعضا از طریق صندوق کار افرینی با سود 4 درصد صورت گرفت که این تسهیلات به 162 نفر از متقاضیان اختصاص یافت

6- ارایه تسهیلات به اعضا برای دریافت کارت ای اف جی

7- برگزاری نشست حل اختلاف با روزنامه نگاران متقاضی

8- تکمیل سستم صوتی دفتر انحمن

9- تهیه لب تاپ برای دفتر انجمن بصورت اهدایی

10-برگزاری کارگاه تعاملی با وزارت کار در مورد کودکان کار

11- تشکیل کمیته مستفل رفع آزار جنسی

12- پیگیری بیمه پایه برای همکاران از طریق صندوق بیمه هنر

13- برگزاری نشست با اعضای هیات مدیره انجمن روزنامه نگاران ایران در مورد تبدیل وضعیت انجمن تهران از استانی به سراسری

14- ارایه بسته حمایتی به 200 نفر از روزنامه نگاران با همکاری شهرداری تهران

15- جلسه با هیات مدیره کانون وکلا

16-ارایه وام قرض الحسنه به برخی از همکاران دچار بیماری کرونا

17- نامه نگاری با قوه قضاییه در مورد بازگرداندن اموال روزنامه نگاران بازداشت شده

18- در خواست تعلیق احکام روزنامه نگاران از قوه قضاییه

19-در خواست از مدیران مسئول برای دورکاری همکارن در ایام کرونا

20- جلسه با همکاران مستعفی پانا و رایزنی برای حل مشکل

21- برگزاری مراسم یادبود برای همکار درگذشته شیده لالمی و نامگذاری سالن انجمن به نام او

22 برگزاری میزگرد استرس شغلی با حضور دکتر مدنی دکتر نمکدوست و دکتر جلالی و انتشار فایل ویدویی آن در شبکه راوی و آپارات

23- شرکت نماینده انجمن در نشست مجازی فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران

24- نشست با رییس انجمن جامعه شناسان

25- تقدیر و تشکر و اهدای هدیه به کسانی که طی سال گذشته با انجمن همراهی کرده اند.

26-شرکت در جلسات طرح ترافیک خبرنگاران و ارایه طرح به روزنامه نگاران متقاضی

در پایان ضمن تشکر از اعضای انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران برای اعتماد به هیات مدیره امیدواریم هیات مدیره جدید با قدرت در راستای منافع صنف اقدام نماید.

آخرین خبرها

 • ۲۴ خرداد؛ زمانِ برگزاریِ مجمع‌عمومی نوبت دوم انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 21 ارديبهشت 1400

  در جلسه این‌هفته هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، چگونگی برگزاری مجمع‌عمومی نوبت دوم مورد بحث بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا ضمن تماس با تمامی اعضا از آن‌ها درخواست شود تا با نصب نرم افزار ادوبی کانکت(https://avc.done.ir/?page_id=221) از بروز مشکلات احتمالی در ارتباط و حضور در مجمع جلوگیری شود. گفتنی است نوبت دوم مجمع عمومی در تاریخ 24 خرداد ماه بصورت مجازی انجام خواهد شد و انجمن از اعضای خود می‌خواهد همانند مجمع قبلی نهایت همکاری را داشته باشند و با شرکت در مجمع به سراسری شدن انجمن خود کمک کنند.
  در این جلسه همچنین تصمیم گرفته شد تا با رایزنی با مسئولان وزارت راه و شهرسازی درخواست شود تا تغییراتی در هزینه‌های مسکن مهر برای همکاران اعمال شود تا شرایط مناسب‌تری برای بهره‌مندی همکاران از این موقعیت فراهم شود.
  ارائه گزارش از کارگروه طرح ترافیک خبرنگاران از دیگر مباحث مطروحه در این جلسه بود که به نظر می‌رسد با روند طی شده انجمن امسال هم بتواند همانند سال های گذشته به تمامی درخواست‌های اعضا پاسخ مثبت دهد.
  توافق‌نامه استفاده از خدمات اقامتی و پذیرایی هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی نیز به امضا رسید و‌ بزودی همکاران عضو انجمن می‌توانند از هتل‌های این شرکت با تخفیف مناسب استفاده کنند.

  ۲۴ خرداد؛ زمانِ برگزاریِ مجمع‌عمومی نوبت دوم انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
 • توضیحات تکمیلی درباره دلایل موکول شدن انتخابات انجمن به مجمع فوق‌العاده
  شنبه, 18 ارديبهشت 1400

  در اخرین جلسه هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، وضعیت مجمع برگزار شده در روزجمعه دهم اردیبهشت ماه مورد بررسی قرار گرفت. بنابه گزارش ارائه شده از سوی دبیرخانه، و بنا بر اطلاعات دریافت شده از شرکت برگزار کننده، مشارکت در این مجمع در حد قابل قبول و بیش از حد نصاب لازم بود، ولی در نهایت به دلایل زیر، جلسه به دور دوم کشیده شد:
  نخست اینکه اکثر اعضا از طریق مرورگر(browser) به جای اپلیکیشن وارد سامانه شده بودند که متاسفانه اطلاعات بعدی مشخص شد که مرورگر دارای اختلال بوده و این امر باعث می شد بسیاری از دوستان صدای مناسب نداشته باشند و اتاق را ترک کنند.همچنین کسانی که از این طریق وارد می‌شدند پس از مدتی ارتباطشان قطع می‌شد و از آمار حاضرین در نشست مجمع کسر می‌شدند.
  نکته دوم ورود گروهی از اعضا به سامانه با استفاده از عنوان مهمان بجای عضو بود که به دلیل اینکه مجمع میهمان را نمی‌پذیرفت، امکان ورود نیافتند.
  نکته بعد وارد کردن نادرست رمزهای ورود بود.(استفاده از صفحه کلید فارسی به جای لاتین)
  دلیل بعد ضعف عمومی اینترنت بود که در نتیجه گروهی از اعضا بعد از جلسه اعلام کردند که نتوانستند وارد شوند.
  در نهایت نیز ورود اعضا در ساعت‌های متغیر بود که باعث شد جلسه در یک لحظه مشخص (مطابق مقررات اعلام شده از سوی وزارت کار) به نصاب لازم نرسد و بخش اصلی برنامه فعال نگردد.
  با توجه به جمیع جهات و اینکه برگزاری مجمع به شکل مجازی برای اولین بار صورت می گرفته و برای دست‌اندرکاران ناظر وزارت کار و انجمن و نیز اکثر همکاران نااشنا بوده چنین رخدادی غیرطبیعی نیست.
  در این جلسه مصوب شد تا دبیرخانه با اطلاع‌رسانی دوباره و دقیق تر امکان برگزاری مجمع نوبت دوم را در اسرع وقت و در زمان قانونی فراهم کند. در مورد زمان آن از همکاران نظرخواهی خواهد شد.
  گزارش جامع سند ملی رسانه دیگر موضوع مطرح شده در این جلسه بود که از سوی رییس انجمن ارایه شد به گفته عباس عبدی انجمن صنفی بر اساس مصوبه ای که در تابستان گذشته داشت، خود را موظف به تهیه و انتشار گزارش ملی رسانه کرد بر این اساس اقای سعید ارکان زاده به عنوان مجری این طرح انتخاب و 4 کارگروه موازی شامل مطبوعات با مدیریت زنده یاد شیده لالمی ،خبرگزاری ها با مدیریت پدرام الوندی، فضای مجازی و رسانه‌های جایگزین با مدیریت شهرام شریف و رادیو تلویزیون با مدیریت مهدی کاشفی‌فرد تشکیل و هرکدام با انتخاب چندین همکار کار خود را اغاز کردند .درمیان راه با فقدان شیده لالمی مواجه شدیم که در نهایت اقای سعید ارکان زاده مسئولیت این بخش را نیز عهده دار شد. جمعا حدود بیش از 5 ماه 15 نفر در تهیه پژوهش وضعیت 4 حوزه مزبور همکاری کردند و گزارش های چهارگانه تهیه شده است.
  در مرحله بعد از اقایان گودرزی، نمکدوست و رضایی در خواست شد تا کمیته رسیدگی به گزارش های چهارگانه و نیز اصلاح و تکمیل ان و سپس تهیه پیش نویس سند ملی رسانه را براساس این مطالعات عهده‌دار شوند که با روی باز استقبال کردند. اکنون پیشنهادها برای اصلاح گزارش های چهارگانه دریافت و برای اجرا ارجاع شده است همچنین مرحله مقدماتی تهیه پیش نویس سند ملی از سوی این کمیته عالی اغاز شده است انتظار داریم که تا پایان بهار سند به مراحل نهایی خود برسد و ضمن نظرخواهی گسترده تری از کارشناسان رسانه به صورت رسمی منتشر شود.

  توضیحات تکمیلی درباره دلایل موکول شدن انتخابات انجمن به مجمع فوق‌العاده
 • ابراز نگرانی پیرامون کاهش رتبه آزادی بیان در ایران
  شنبه, 18 ارديبهشت 1400
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات، بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به این شرح است:
  روز جهانی آزادی مطبوعات را به همۀ همکاران در مطبوعات کشور تبریک می‌گوئیم.
  می‌دانیم که این مناسبت‌ها و تبریک‌ها دردی از انبوه مشکلات مطبوعات و روزنامه‌نگاران کشور درمان نمی‌کند. مشکلات متعدد حقوقی، سیاسی و اقتصادی مطبوعات ایران را به نفس تنگی مزمن انداخته است. متأسفانه دستگاههای رسمی حکومتی نه تنها کمترین توجهی به این مشکلات و آثار و عوارض زیانبار آن ندارند، بلکه حتی اقداماتی انجام می‌دهند که به سخت‌تر شدن وضعیت مطبوعات کشور منجر می‌شود.
  با این همه آزادی مطبوعات را به عنوان یک حق ملی پاس می‌داریم و تمام تلاش و همّت خود را برای پیشبرد این حق اساسی به کار می‌بندیم.
  واقعیت حاکم بر ما این است که آزادی مطبوعات، چیزی نیست که دولت‌ها چندان علاقه‌ای به آن داشته باشند و از آن استقبال کنند. تحصیل آزادی مطبوعات در گرو تلاش‌های مستمر و حرفه‌ای مطبوعاتی است که از اصول حرفه‌ای  و شرافت شغلی خود نگهبانی می‌کنند و همراه با حرکت‌های عمومی گام به گام پیش می‌روند.
  انجمن انتظار دارد دستگاههای حکومتی به آزادی و استقلال و امنیت مطبوعات احترام گذاشته و در کاهش مشکلات آنها با اهالی مطبوعات مشارکت کنند. خصوصاً باید به این نکتۀ حیاتی توجه کنند که کاهش رتبۀ آزادی مطبوعات در ایران زنگ خطر مهمی است که نشان می‌دهد سهم مطبوعات کشور در افکار عمومی کاهش یافته است. این وضعیت برای منافع ملی و امنیت کشور از این جهت پرمخاطره است که اثرگذاری رسانه‌های غیرداخلی برافکار عمومی را بیشتر و شدیدتر می‌کند . نمی‌توان این واقعیت را منکر شد که آزادی مطبوعات یکی از ارکان امنیت ملی است.  
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با گرامی‌داشت روز جهانی آزادی مطبوعات و تقدیر از همۀ همکاران مطبوعاتی، امید بسیار دارد که با پایداری و رفتار حرفه‌ای و رعایت شئون اخلاقی حرفۀ روزنامه‌نگاری این دوران سخت سپری شده و افق های روشن‌تری پیش روی مطبوعات کشور پدیدار شود.
  ابراز نگرانی پیرامون کاهش رتبه آزادی بیان در ایران
 • اسامی نامزدهای انتخابات هیات مدیره و بازرسان انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران