دوشنبه, 06 ارديبهشت 1400

گزارش بازرسین جهت ارائه به مجمع عمومی

 

اعضای محترم انجمن صنفي روزنامه‌نگاران استان تهران

با درود واحترام

 

ضمن سپاس ازاعتماد شماعزيزان براي سپردن وظیفه بازرسی انجمن طي يك‌سال  و چند ماه  گذشته،براساس ماده 30 اساسنامه،گزارشی را به عنوان بازرسان انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران به حضورتان تقديم مي‌كنيم:

سالی که گذشت مملو از حوادث تلخ و سختی بود که تجربه های منحصر به فردی را به دنبال داشت. گسترش  و شیوع ویروس کرونا سبب شد تا بسیاری از ایده ها و روال های معمول حرفه ای تغییر کند. بهره از  تکنولوژی های جدید سبب تغییرات عمده در تحریریه‌ها شد . البته بسیاری از همکاران روزنامه نگارمان به این دلیل بیکار یا دورکار شدند. برخی از همکاران مان را مانند علی اکرمی، روح الله رجایی، سهیل گوهری و مهدی کاشی به دلیل کرونا از دست دادیم. برخی دیگر داغدار خانواده ها و عزیزان خود شدند و متاسفانه  برخی نیز مانند «شیده لالمی » دست از جان شستند.

*در طول این مدت هیات مدیره محترم انجمن صنفی سعی کرد ؛همراه عزیزان همکار و عضو انجمن باشند. از این رو برای عده ای از اعضا بسته های کمکی  تدارک دیده شد و در مواردی هم که نیاز بود به همکاران، در مرخص شدن از بیمارستان یا تامین هزینه های فراق نزدیکان کمک کردند. در تمام این یک سال و چندماه به جز موارد معدود، جلسات به صورت آنلاین و در موارد ضروری به صورت حضوری برگزار شد. هرچند امکان جلسات و کارگاه های حضوری  فراهم نبود.

* انجمن  روزنامه نگاران استان تهران در آستانه سراسری شدن قرار دارد و این مهم با یاری هیات مدیره و شرکت در جلسات منظم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تشکیل صنوف هماهنگ سراسری ممکن شده است.    

*طي  این مدت  چندین نشست درباره وضعیت رفاهی و حرفه ای و مشکلات پدید آمده در محل کار با حضور برخی از اعضای هیات مدیره برگزار و بسیاری از مشکلات رفع و بررسی شد.

 *به دلیل موارد متعدد بیکاری و همچنین دستگیری همکاران روزنامه نگار، هیات مدیره انجمن بارها با بیانیه ها وپیگیری از مراجع قضایی ، درمانی،  تماس و ارتباط با مدیر مسئولان درصدد رفع مشکلات برآمد.

* در این مدت هيچ شكايتي ازهيات مديره انجمن صنفي به بازرسان ارائه نشد، اما چندین بیانیه علیه اعضای هیات مدیره و همکاران فعال  در پروژه های انجمن منتشر شد که بازرسان به صحت سنجی درباره موارد اعلامی پرداختند که موردی بر عدم انطباق با اساسنامه مشخص نشد و در موردی دیگر عدم تطابق با اهداف کمیته مذکور پیدا نشد.  

*در طول این مدت، اعضاء هيات مديره انجمن طي جلسات منظم و متعدد تلاش كردند با كمترين هزينه،انجمن و هزینه های آن را مدیریت کنند و از سوی دیگر با انجام پروژه های متعدد تحقیقی بر غنای مالی انجمن بیفزایند تا به منفعت اعضاء و سود انجمن بینجامد.

* با رایزنی های هیات مدیره انجمن امکان دریافت وام 10 و 15 میلیون تومانی برای اعضا  و همین طور تسهیلات خرید مسکن فراهم شد.

*طی این سه سال از حضور هیات مدیره برای اولین بار به پاس همکاری  اعضای کمیته ها به آنها مبالغی برای تشکر  اختصاص پیدا کرد و همین طور در ایام نوروز به اعضای هیات مدیره و  یاریگران انجمن صنفی استان تهران هدیه ای کوچک اهدا شد كه برخی از اعضای کمیته ها و هیات مدیره آن را به خزانه انجمن بازگرداندند.

 

*در تمام این مدت بازرسان انجمن براساس تبصره دوازه ماده28 اساسنامه، دسترسي كامل به تمام اسناد ومدارك وجزئيات دريافت‌ها وپرداخت‌هاي انجمن داشته‌اند و از اين بابت، گزارش خزانه‌دار، سركارخانم شبنم رحمتي، درخصوص مبالغ واريزي و هزينه‌ها وپرداخت‌ها شفاف بوده است.

از ابتدای سال 1399 تا پایان اسفند هزینه‌های زیر انجام شده است:

مبلغ 1.261.500.000 ریال بابت حقوق پرسنل مبلغ ۹۸۴۵۰۰۰۰ ریال بابت هزینه های جاری دفتر انجمن مبلغ 120.000.000 ریال بابت کمک بلاعوض به همکاران مبتلا به کرونا مبلغ 250.000.000 ریال بابت پاداش به اعضای کمیته ها مبلغ 250.000.000 ریال بابت خرید هدیه برای کسانی که در سال 99 با انجمن همکاری کرده اند مبلغ 105.000.000 ریال بابت تهیه دو گزارش ویدیویی مبلغ 100.000.00 بابت مانده هزینه برگرای دوره خبرنگاران شهری مبلغ 50.000.00 ریال بابت پیش پرداخت طرح ملی رسانه مبلغ 84.200.000 ریال بابت خرید میز و صندلی و کانتر آشپزخانه در مجموع مبلغ ۲۱۴۶۱۸۰۰۰۰

ریال پرداخت شده است.

در آمد های انجمن

طی سال 1399 تعداد 77 عضو جدید پیوسته و وابسته همراه انجمن شدندکه درآمدش از طریق حق عضویت   130.900.000 ریال بوده است. همچنین 171 نفر از اعضای سابق انجمن مبادرت به تمدید عضویت کرده اند که درآمد انجمن از این طریق 205.200.000ریال بوده است. در حال حاضر 348 عضو داریم که متاسفانه حدود40نفر آنها هنوز حق عضویتي را پرداخت نکرده اند. در مجموع 336.100.000 ریال از این طریق دریافت شده است.

در طول سال گذشته در مجموع مبلغ 6.000.000.000 ریال کمک از نهادهای ذی ربط دریافت شده است که مبلغ 5.500.000.000 ریال طی دوفقره از محل تبصر کمک شهرداری به نهادها و انجمن ها بوده که 2.000.000.000 ریال آن در تیرماه سال 99 دریافت و مابقی در 30 اسفند چک آن صادر شد که در 30 فروردین 1400 به حساب واریز شد. مبلغ 500.000.000 ریال نیز از محل کمک های وزارت کار به تشکل‌ها در 28 اسفند چک آن آماده و در 8 فروردین 1400 به حساب واریز شد

همچنین در تیرماه سال 99 مبلغ 300.000.000 ریال مانده برگزاری دوره روزنامه نگاری شهری دریافت و به حساب انجمن واریز شد.

سودمنظم بانكي طي 12 ماه سال 99دريافت شده بابت حساب‌های انجمن مبلغ ۶۰۲۸۴۱۵۴۶ ریال بوده است.تا پایان سال 1399 مبلغ ۶۳۳۵۰۵۹۹۱۵ ریال در حساب انجمن موجود بود که این مبلع با توجه به وصول کمک های جذب شده تا پایان فروردین به مبلغ 10.464.349.252 رسیده است.

* درپایان،  دوره اول هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران با کمک و یاری اعضای هیات مدیره و بسیاری از همکاران پشت سر گذاشته شد. در روزهای پیش رو با وضعیتی که کرونا  بر کشور و حرفه  روزنامه نگاری تحمیل کرده، امید است تا به سوی تبدیل شدن به انجمن سراسری روزنامه نگاران ایران گام برداریم تا حضور گسترده تری برای رفع مشکلات حرفه ای داشته باشیم و یقینا این مهم بدون یاری و همدلی اعضای محترم و دست اندرکاران این عرصه ممکن نمی شود.

امید که چراغ انجمن روزنامه نگاران روشن بماند.

 

آخرین خبرها

 • ۲۴ خرداد؛ زمانِ برگزاریِ مجمع‌عمومی نوبت دوم انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 21 ارديبهشت 1400

  در جلسه این‌هفته هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، چگونگی برگزاری مجمع‌عمومی نوبت دوم مورد بحث بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا ضمن تماس با تمامی اعضا از آن‌ها درخواست شود تا با نصب نرم افزار ادوبی کانکت(https://avc.done.ir/?page_id=221) از بروز مشکلات احتمالی در ارتباط و حضور در مجمع جلوگیری شود. گفتنی است نوبت دوم مجمع عمومی در تاریخ 24 خرداد ماه بصورت مجازی انجام خواهد شد و انجمن از اعضای خود می‌خواهد همانند مجمع قبلی نهایت همکاری را داشته باشند و با شرکت در مجمع به سراسری شدن انجمن خود کمک کنند.
  در این جلسه همچنین تصمیم گرفته شد تا با رایزنی با مسئولان وزارت راه و شهرسازی درخواست شود تا تغییراتی در هزینه‌های مسکن مهر برای همکاران اعمال شود تا شرایط مناسب‌تری برای بهره‌مندی همکاران از این موقعیت فراهم شود.
  ارائه گزارش از کارگروه طرح ترافیک خبرنگاران از دیگر مباحث مطروحه در این جلسه بود که به نظر می‌رسد با روند طی شده انجمن امسال هم بتواند همانند سال های گذشته به تمامی درخواست‌های اعضا پاسخ مثبت دهد.
  توافق‌نامه استفاده از خدمات اقامتی و پذیرایی هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی نیز به امضا رسید و‌ بزودی همکاران عضو انجمن می‌توانند از هتل‌های این شرکت با تخفیف مناسب استفاده کنند.

  ۲۴ خرداد؛ زمانِ برگزاریِ مجمع‌عمومی نوبت دوم انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
 • توضیحات تکمیلی درباره دلایل موکول شدن انتخابات انجمن به مجمع فوق‌العاده
  شنبه, 18 ارديبهشت 1400

  در اخرین جلسه هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، وضعیت مجمع برگزار شده در روزجمعه دهم اردیبهشت ماه مورد بررسی قرار گرفت. بنابه گزارش ارائه شده از سوی دبیرخانه، و بنا بر اطلاعات دریافت شده از شرکت برگزار کننده، مشارکت در این مجمع در حد قابل قبول و بیش از حد نصاب لازم بود، ولی در نهایت به دلایل زیر، جلسه به دور دوم کشیده شد:
  نخست اینکه اکثر اعضا از طریق مرورگر(browser) به جای اپلیکیشن وارد سامانه شده بودند که متاسفانه اطلاعات بعدی مشخص شد که مرورگر دارای اختلال بوده و این امر باعث می شد بسیاری از دوستان صدای مناسب نداشته باشند و اتاق را ترک کنند.همچنین کسانی که از این طریق وارد می‌شدند پس از مدتی ارتباطشان قطع می‌شد و از آمار حاضرین در نشست مجمع کسر می‌شدند.
  نکته دوم ورود گروهی از اعضا به سامانه با استفاده از عنوان مهمان بجای عضو بود که به دلیل اینکه مجمع میهمان را نمی‌پذیرفت، امکان ورود نیافتند.
  نکته بعد وارد کردن نادرست رمزهای ورود بود.(استفاده از صفحه کلید فارسی به جای لاتین)
  دلیل بعد ضعف عمومی اینترنت بود که در نتیجه گروهی از اعضا بعد از جلسه اعلام کردند که نتوانستند وارد شوند.
  در نهایت نیز ورود اعضا در ساعت‌های متغیر بود که باعث شد جلسه در یک لحظه مشخص (مطابق مقررات اعلام شده از سوی وزارت کار) به نصاب لازم نرسد و بخش اصلی برنامه فعال نگردد.
  با توجه به جمیع جهات و اینکه برگزاری مجمع به شکل مجازی برای اولین بار صورت می گرفته و برای دست‌اندرکاران ناظر وزارت کار و انجمن و نیز اکثر همکاران نااشنا بوده چنین رخدادی غیرطبیعی نیست.
  در این جلسه مصوب شد تا دبیرخانه با اطلاع‌رسانی دوباره و دقیق تر امکان برگزاری مجمع نوبت دوم را در اسرع وقت و در زمان قانونی فراهم کند. در مورد زمان آن از همکاران نظرخواهی خواهد شد.
  گزارش جامع سند ملی رسانه دیگر موضوع مطرح شده در این جلسه بود که از سوی رییس انجمن ارایه شد به گفته عباس عبدی انجمن صنفی بر اساس مصوبه ای که در تابستان گذشته داشت، خود را موظف به تهیه و انتشار گزارش ملی رسانه کرد بر این اساس اقای سعید ارکان زاده به عنوان مجری این طرح انتخاب و 4 کارگروه موازی شامل مطبوعات با مدیریت زنده یاد شیده لالمی ،خبرگزاری ها با مدیریت پدرام الوندی، فضای مجازی و رسانه‌های جایگزین با مدیریت شهرام شریف و رادیو تلویزیون با مدیریت مهدی کاشفی‌فرد تشکیل و هرکدام با انتخاب چندین همکار کار خود را اغاز کردند .درمیان راه با فقدان شیده لالمی مواجه شدیم که در نهایت اقای سعید ارکان زاده مسئولیت این بخش را نیز عهده دار شد. جمعا حدود بیش از 5 ماه 15 نفر در تهیه پژوهش وضعیت 4 حوزه مزبور همکاری کردند و گزارش های چهارگانه تهیه شده است.
  در مرحله بعد از اقایان گودرزی، نمکدوست و رضایی در خواست شد تا کمیته رسیدگی به گزارش های چهارگانه و نیز اصلاح و تکمیل ان و سپس تهیه پیش نویس سند ملی رسانه را براساس این مطالعات عهده‌دار شوند که با روی باز استقبال کردند. اکنون پیشنهادها برای اصلاح گزارش های چهارگانه دریافت و برای اجرا ارجاع شده است همچنین مرحله مقدماتی تهیه پیش نویس سند ملی از سوی این کمیته عالی اغاز شده است انتظار داریم که تا پایان بهار سند به مراحل نهایی خود برسد و ضمن نظرخواهی گسترده تری از کارشناسان رسانه به صورت رسمی منتشر شود.

  توضیحات تکمیلی درباره دلایل موکول شدن انتخابات انجمن به مجمع فوق‌العاده
 • ابراز نگرانی پیرامون کاهش رتبه آزادی بیان در ایران
  شنبه, 18 ارديبهشت 1400
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات، بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به این شرح است:
  روز جهانی آزادی مطبوعات را به همۀ همکاران در مطبوعات کشور تبریک می‌گوئیم.
  می‌دانیم که این مناسبت‌ها و تبریک‌ها دردی از انبوه مشکلات مطبوعات و روزنامه‌نگاران کشور درمان نمی‌کند. مشکلات متعدد حقوقی، سیاسی و اقتصادی مطبوعات ایران را به نفس تنگی مزمن انداخته است. متأسفانه دستگاههای رسمی حکومتی نه تنها کمترین توجهی به این مشکلات و آثار و عوارض زیانبار آن ندارند، بلکه حتی اقداماتی انجام می‌دهند که به سخت‌تر شدن وضعیت مطبوعات کشور منجر می‌شود.
  با این همه آزادی مطبوعات را به عنوان یک حق ملی پاس می‌داریم و تمام تلاش و همّت خود را برای پیشبرد این حق اساسی به کار می‌بندیم.
  واقعیت حاکم بر ما این است که آزادی مطبوعات، چیزی نیست که دولت‌ها چندان علاقه‌ای به آن داشته باشند و از آن استقبال کنند. تحصیل آزادی مطبوعات در گرو تلاش‌های مستمر و حرفه‌ای مطبوعاتی است که از اصول حرفه‌ای  و شرافت شغلی خود نگهبانی می‌کنند و همراه با حرکت‌های عمومی گام به گام پیش می‌روند.
  انجمن انتظار دارد دستگاههای حکومتی به آزادی و استقلال و امنیت مطبوعات احترام گذاشته و در کاهش مشکلات آنها با اهالی مطبوعات مشارکت کنند. خصوصاً باید به این نکتۀ حیاتی توجه کنند که کاهش رتبۀ آزادی مطبوعات در ایران زنگ خطر مهمی است که نشان می‌دهد سهم مطبوعات کشور در افکار عمومی کاهش یافته است. این وضعیت برای منافع ملی و امنیت کشور از این جهت پرمخاطره است که اثرگذاری رسانه‌های غیرداخلی برافکار عمومی را بیشتر و شدیدتر می‌کند . نمی‌توان این واقعیت را منکر شد که آزادی مطبوعات یکی از ارکان امنیت ملی است.  
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با گرامی‌داشت روز جهانی آزادی مطبوعات و تقدیر از همۀ همکاران مطبوعاتی، امید بسیار دارد که با پایداری و رفتار حرفه‌ای و رعایت شئون اخلاقی حرفۀ روزنامه‌نگاری این دوران سخت سپری شده و افق های روشن‌تری پیش روی مطبوعات کشور پدیدار شود.
  ابراز نگرانی پیرامون کاهش رتبه آزادی بیان در ایران
 • اسامی نامزدهای انتخابات هیات مدیره و بازرسان انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران