دوشنبه, 06 ارديبهشت 1400

گزارش بازرسین جهت ارائه به مجمع عمومی

 

اعضای محترم انجمن صنفي روزنامه‌نگاران استان تهران

با درود واحترام

 

ضمن سپاس ازاعتماد شماعزيزان براي سپردن وظیفه بازرسی انجمن طي يك‌سال  و چند ماه  گذشته،براساس ماده 30 اساسنامه،گزارشی را به عنوان بازرسان انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران به حضورتان تقديم مي‌كنيم:

سالی که گذشت مملو از حوادث تلخ و سختی بود که تجربه های منحصر به فردی را به دنبال داشت. گسترش  و شیوع ویروس کرونا سبب شد تا بسیاری از ایده ها و روال های معمول حرفه ای تغییر کند. بهره از  تکنولوژی های جدید سبب تغییرات عمده در تحریریه‌ها شد . البته بسیاری از همکاران روزنامه نگارمان به این دلیل بیکار یا دورکار شدند. برخی از همکاران مان را مانند علی اکرمی، روح الله رجایی، سهیل گوهری و مهدی کاشی به دلیل کرونا از دست دادیم. برخی دیگر داغدار خانواده ها و عزیزان خود شدند و متاسفانه  برخی نیز مانند «شیده لالمی » دست از جان شستند.

*در طول این مدت هیات مدیره محترم انجمن صنفی سعی کرد ؛همراه عزیزان همکار و عضو انجمن باشند. از این رو برای عده ای از اعضا بسته های کمکی  تدارک دیده شد و در مواردی هم که نیاز بود به همکاران، در مرخص شدن از بیمارستان یا تامین هزینه های فراق نزدیکان کمک کردند. در تمام این یک سال و چندماه به جز موارد معدود، جلسات به صورت آنلاین و در موارد ضروری به صورت حضوری برگزار شد. هرچند امکان جلسات و کارگاه های حضوری  فراهم نبود.

* انجمن  روزنامه نگاران استان تهران در آستانه سراسری شدن قرار دارد و این مهم با یاری هیات مدیره و شرکت در جلسات منظم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تشکیل صنوف هماهنگ سراسری ممکن شده است.    

*طي  این مدت  چندین نشست درباره وضعیت رفاهی و حرفه ای و مشکلات پدید آمده در محل کار با حضور برخی از اعضای هیات مدیره برگزار و بسیاری از مشکلات رفع و بررسی شد.

 *به دلیل موارد متعدد بیکاری و همچنین دستگیری همکاران روزنامه نگار، هیات مدیره انجمن بارها با بیانیه ها وپیگیری از مراجع قضایی ، درمانی،  تماس و ارتباط با مدیر مسئولان درصدد رفع مشکلات برآمد.

* در این مدت هيچ شكايتي ازهيات مديره انجمن صنفي به بازرسان ارائه نشد، اما چندین بیانیه علیه اعضای هیات مدیره و همکاران فعال  در پروژه های انجمن منتشر شد که بازرسان به صحت سنجی درباره موارد اعلامی پرداختند که موردی بر عدم انطباق با اساسنامه مشخص نشد و در موردی دیگر عدم تطابق با اهداف کمیته مذکور پیدا نشد.  

*در طول این مدت، اعضاء هيات مديره انجمن طي جلسات منظم و متعدد تلاش كردند با كمترين هزينه،انجمن و هزینه های آن را مدیریت کنند و از سوی دیگر با انجام پروژه های متعدد تحقیقی بر غنای مالی انجمن بیفزایند تا به منفعت اعضاء و سود انجمن بینجامد.

* با رایزنی های هیات مدیره انجمن امکان دریافت وام 10 و 15 میلیون تومانی برای اعضا  و همین طور تسهیلات خرید مسکن فراهم شد.

*طی این سه سال از حضور هیات مدیره برای اولین بار به پاس همکاری  اعضای کمیته ها به آنها مبالغی برای تشکر  اختصاص پیدا کرد و همین طور در ایام نوروز به اعضای هیات مدیره و  یاریگران انجمن صنفی استان تهران هدیه ای کوچک اهدا شد كه برخی از اعضای کمیته ها و هیات مدیره آن را به خزانه انجمن بازگرداندند.

 

*در تمام این مدت بازرسان انجمن براساس تبصره دوازه ماده28 اساسنامه، دسترسي كامل به تمام اسناد ومدارك وجزئيات دريافت‌ها وپرداخت‌هاي انجمن داشته‌اند و از اين بابت، گزارش خزانه‌دار، سركارخانم شبنم رحمتي، درخصوص مبالغ واريزي و هزينه‌ها وپرداخت‌ها شفاف بوده است.

از ابتدای سال 1399 تا پایان اسفند هزینه‌های زیر انجام شده است:

مبلغ 1.261.500.000 ریال بابت حقوق پرسنل مبلغ ۹۸۴۵۰۰۰۰ ریال بابت هزینه های جاری دفتر انجمن مبلغ 120.000.000 ریال بابت کمک بلاعوض به همکاران مبتلا به کرونا مبلغ 250.000.000 ریال بابت پاداش به اعضای کمیته ها مبلغ 250.000.000 ریال بابت خرید هدیه برای کسانی که در سال 99 با انجمن همکاری کرده اند مبلغ 105.000.000 ریال بابت تهیه دو گزارش ویدیویی مبلغ 100.000.00 بابت مانده هزینه برگرای دوره خبرنگاران شهری مبلغ 50.000.00 ریال بابت پیش پرداخت طرح ملی رسانه مبلغ 84.200.000 ریال بابت خرید میز و صندلی و کانتر آشپزخانه در مجموع مبلغ ۲۱۴۶۱۸۰۰۰۰

ریال پرداخت شده است.

در آمد های انجمن

طی سال 1399 تعداد 77 عضو جدید پیوسته و وابسته همراه انجمن شدندکه درآمدش از طریق حق عضویت   130.900.000 ریال بوده است. همچنین 171 نفر از اعضای سابق انجمن مبادرت به تمدید عضویت کرده اند که درآمد انجمن از این طریق 205.200.000ریال بوده است. در حال حاضر 348 عضو داریم که متاسفانه حدود40نفر آنها هنوز حق عضویتي را پرداخت نکرده اند. در مجموع 336.100.000 ریال از این طریق دریافت شده است.

در طول سال گذشته در مجموع مبلغ 6.000.000.000 ریال کمک از نهادهای ذی ربط دریافت شده است که مبلغ 5.500.000.000 ریال طی دوفقره از محل تبصر کمک شهرداری به نهادها و انجمن ها بوده که 2.000.000.000 ریال آن در تیرماه سال 99 دریافت و مابقی در 30 اسفند چک آن صادر شد که در 30 فروردین 1400 به حساب واریز شد. مبلغ 500.000.000 ریال نیز از محل کمک های وزارت کار به تشکل‌ها در 28 اسفند چک آن آماده و در 8 فروردین 1400 به حساب واریز شد

همچنین در تیرماه سال 99 مبلغ 300.000.000 ریال مانده برگزاری دوره روزنامه نگاری شهری دریافت و به حساب انجمن واریز شد.

سودمنظم بانكي طي 12 ماه سال 99دريافت شده بابت حساب‌های انجمن مبلغ ۶۰۲۸۴۱۵۴۶ ریال بوده است.تا پایان سال 1399 مبلغ ۶۳۳۵۰۵۹۹۱۵ ریال در حساب انجمن موجود بود که این مبلع با توجه به وصول کمک های جذب شده تا پایان فروردین به مبلغ 10.464.349.252 رسیده است.

* درپایان،  دوره اول هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران با کمک و یاری اعضای هیات مدیره و بسیاری از همکاران پشت سر گذاشته شد. در روزهای پیش رو با وضعیتی که کرونا  بر کشور و حرفه  روزنامه نگاری تحمیل کرده، امید است تا به سوی تبدیل شدن به انجمن سراسری روزنامه نگاران ایران گام برداریم تا حضور گسترده تری برای رفع مشکلات حرفه ای داشته باشیم و یقینا این مهم بدون یاری و همدلی اعضای محترم و دست اندرکاران این عرصه ممکن نمی شود.

امید که چراغ انجمن روزنامه نگاران روشن بماند.

 

آخرین خبرها

 • اعلام اسامی نامزدهای هیات مدیره و بازرسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
  جمعه, 21 خرداد 1400

  با توجه به برگزاری انتخابات هیات مدیره و بازرسین انجمن در روز دوشنبه ۲۴ خرداد ماه بصورت آنلاین اسامی کاندیداها به شرح زیر منتشر می‌شود.

  اعضا می‌توانند به هفت نفر برای هیات مدیره و دو نفر برای بازرس رای دهند.

  ✳️نامزدهای هیات مدیره
  حمیدرضا(ایرج) اسلامی
  میلاد اصفهانی
  کامران بارنجی
  قادر باستانی
  عصمت پناهی
  شاهد حلاج
  علی زادمهر
  نفیسه زارع کهن
  امین شول(سیرجانی)
  مینا شهنی
  مهران فرجی
  احسان قلمچی
  داود محمدی
  سید مهدی(پژمان) موسوی
  امیرعباس نخعی
  تبسم نمازی
  حسن نمکدوست تهرانی
  کامبیز نوروزی
  خاطره وطن خواه
  اعظم ویسمه

  ✳️نامزد‌های بازرسی

  فرهاد امیرخانی
  حجت‌اله بیرامی
  فرزام شیرزادی
  لی‌لی فرهاد پور
  گیسو فغفوری
  علیرضا نیاکان

  اعلام اسامی نامزدهای هیات مدیره و بازرسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
 • مذاکره انجمن با مسئولان وزارت بهداشت برای واکسیناسیون اعضا
  شنبه, 08 خرداد 1400

  در آخرین جلسه هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درخواست تعدادی از همکاران از انجمن برای پیگیری واکسیناسیون اعضا علیه ویروس کرونا مطرح و مقرر شد تا رییس انجمن مذاکراتی با مسئولان وزارت بهداشت انجام داده و نتایج آن به اطلاع اعضا برسد.
  در این جلسه همچنین مقرر شد این امکان فراهم شود که نامزدهای عضویت در هیات مدیره بتوانند معرفی کوتاهی از خود را به همراه سوابق تحصیلی و شغلی، به همراه برنامه‌های خود را در کانال انجمن برای اگاهی اعضا منتشر کنند.

  مذاکره انجمن با مسئولان وزارت بهداشت برای واکسیناسیون اعضا
 • محکومیت تعرض و ضرب و شتمِ خبرنگار روزنامه “صبح‌نو”
  چهارشنبه, 29 ارديبهشت 1400

  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران: این تعرض، حکایت از تشدید عدم امنیت حرفه روزنامه‌نگاری در ایران دارد

   

  به موجب گزارش‌های رسیده به انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، متاسفانه با خبر شدیم یکی از روزنامه‌نگاران تهران حین انجام وظیفه حرفه‌ای توسط یک مأمور حراست مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته است.
  روز دوشنبه، 27 اردیبهشت ماه، خانم فائزۀ مؤمنی، خبرنگار روزنامه صبح نو، برای تهیۀ گزارش از جریان واکسیناسیون، به مجموعه ساعی مراجعه کرده و پس تهیه گزارش و مصاحبه با عوامل کادر درمان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در هنگام بازگشت از مجموعه توسط یکی از مأموران حراست متوقف شده و مورد بازخواست قرار می‌گیرد. آنها بطور غیرقانونی وسایل خبرنگاری او را مطالبه می‌کنند و با درگیر شدن با ایشان موجب شکستگی شدید دست وی می‌شوند و این خبرنگار مجبور به عمل جراحی دست می‌شود. نهایتاً مأمور حراست پس از آنکه به زور وسایل خبرنگاری خانم مؤمنی را از او می‌گیرد مصاحبه‌های دریافتی ایشان را پاک می‌کند.
  این واقعه یکی از بدترین تعرض‌هایی است که بطور کاملاً غیرقانونی علیه یک خبرنگار رخ داده و حکایت از تشدید عدم امنیت حرفه روزنامه‌نگاری در ایران دارد.
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، این رفتار را قویاً محکوم کرده و انتظار دارد مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به سرعت با این رفتار غیرقانونی و خودسرانه‌ی عوامل خود برخوردهای قانونی را انجام دهند. همچنین رسماً از خانم مؤمنی عذرخواهی به عمل آورند .
  انجمن همچنین از مسئولان قضایی می‌خواهد شکایت خانم فائزۀ مؤمنی و همکاران ما در صبح نو را بدون تبعیض و عادلانه مورد رسیدگی قرار داده تا عبرتی برای متجاوزان به حقوق روزنامه‌نگاران کشور باشد.
  ما عمیقاً متأسفیم که بی‌اعتنائی مسئولان کشوری به حقوق رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران و تعدد موارد نقض امنیت حرفه روزنامه‌نگاری به صورت‌های مختلف به حدی رسیده است که هرکس به خود اجازه می‌دهد چنین رفتار مجرمانه، سخیف و تهاجمی را نسبت به یک خبرنگار انجام دهد.
  اقدام این مأمور حراست فقط حمله به یک خبرنگار نیست، بلکه تعرضی است به حریم روزنامه‌نگاری و فعالیت رسانه‌ای کشور. به همین ترتیب مسئولان آن مأمور متعرض و مسئولان قضایی می‌بایست با این مورد چنان رفتار کنند که در خور شأن امنیت این حرفه باشد.
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران ضمن تشکر از پیگیریها و همراهی مسئولانه همکاران در روزنامه صبح نو، از تلاش‌های مجدانه و مسئولانه همکار خود خانم مومنی در انجام وطیفه حرفه‌ای با وجود مخاطرات فراوان تقدیر می‌کند و اعلام می‌دارد هرگونه حمایت و مساعدت صنفی قانونی که مورد نیاز باشد در اختیار همکار محترم، خانم فائزۀ مؤمنی قرار خواهد داد.
  انجمن طی روزهای آینده نیز پیگیر این واقعه تجاوزگرانه بوده و گزارش های لازم را منتشر خواهد کرد.

  محکومیت تعرض و ضرب و شتمِ خبرنگار روزنامه “صبح‌نو”
 • اطلاعیه
  یکشنبه, 26 ارديبهشت 1400

  همکاران گرامی
   با توجه به برگزاری مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در مورخ دوشنبه ۲۴خرداد ساعت ۱۴، لطفا نرم افزار ادوبی کانکت را از طریق لینک زیر نصب نمایید و با یوزر و پسورد ارایه شده وارد نرم افزار شوید و اسکرین شات صفحه را به تلگرام انجمن ارسال نمایید.
  ضمنا اعضایی که مایل به کاندیدا شدن هستند حداکثر تا چهارم خرداد مهلت دارند درخواست کتبی خودرا به دفتر انجمن یا تلگرام انجمن ارسال کنند.
  تذکر مهم: با توجه به اعلام وزارت کار بازنشستگان نمیتوانند نامزد شوند.

  آدرس دانلود‌های مورد نيازhttps://avc.done.ir/?page_id=221

  اطلاعیه