پنج شنبه, 04 مهر 1398

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید محاسبه و تخصیص یارانه مطبوعات

هر دستورالعمل جدیدی بدون بررسی فساد گذشته،صفر کردن کیلومتر فساد است

دیدگاه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره پیش‌نویس شیوه‌نامه جدید محاسبه و تخصیص یارانه مطبوعات که اخیرا از سوی معاونت مطبوعاتی اعلام شده است،منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی انجمن،پرداخت یارانه‌های مطبوعاتی همواره مورد اعتراض بخش مهمی از کارشناسان رسانه‌ای بوده است،این یارانه‌ها از یک سو موجب نقض استقلال رسانه می‌شود،استفلالی که برای ایفای مسئولیت اصلی رسانه شرط ضروری است.و از سوی دیگر فساد و تباهی ناشی از یارانه‌ها نیز حد و اندازه‌ای ندارد و از طریق اتحاد برخی از دست‌اندرکاران ذیربط و مدیران نشریات صوری،مبالغ کلانی از بودجه دولت و مردم اتلاف می‌گردد. گزارش‌هایی که در این چند ماه از این تخلفات ارائه شده است بخش کوچکی از این کوه یخی است که دیده می‌شود.در نهایت و برای اصلاح این امور و به دستور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی معاونت مطبوعاتی این وزارت خانه دستورالعمل جدیدی را برای پرداخت یارانه‌ها تعیین و برای اظهار نظر در اختیار قرار داده است. 
از انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران نیز درخواست نظر شده است گو اینکه تاکنون این یارانه‌ها در اختیار مدیران مطبوعات قرار می‌گرفته است و روزنامه‌نگاران کمتر مورد توجه بوده‌اند و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران نیز خارج از حوزه روابط کاری موجود میان مدیران نشریات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعریف شده است ولی اجمالا برخی از نکات کلی را درباره طرح‌ پیشنهادی تقدیم می‌کند.
1. پیش از هر اقدامی باید تحلیلی دقیق و مستند درباره کارایی و ناکارایی یارانه‌های پرداختی در این سال‌ها و نیز سواستفاده‌های انجام شده در آن ارائه شود.این که بگوییم گذشته ربطی به ما ندارد و هرکسی خورده و برده تمام شده و باید از این پس مانع شد،به معنای آن است که در آینده هم همین اتفاق رخ خواهد داد.باید ریز جزئیات و بود و نبود نشریات یارانه بگیر و تعداد کار کنان آن و ...مشخص شود و اگر کسانی متقلبانه و از طریق اقدامات صوری و با زد و بند یارانه گرفته‌اند به دادگاه معرفی شوند و اموال به یغما رفته به جیب مردم و دولت بازگردد،اسامی و مبالغ دریافتی آنان نیز شفاف منتشر شود.تنها در این صورت است که می‌توان اطمینان داشت که اراده‌ای برای جلوگیری از فساد و تقلب شکل گرفته است والا هر دستورالعمل جدیدی فقط و فقط به منزله پاک کردن صورت مسئله و ورود به مراحل جدیدی از رانت و صفر کردن کیلومتر فساد است. با توجه به حسن نیتی که در آقای وزیر و معاونت ذی‌ربط سراغ داشته‌ایم، امیدواریم که در این مورد اقدام روشن و ملموسی بنمایند.بدون انجام این مرحله هر ایده‌ای هر چند جالب فقط پوششی برای تداوم گذشته است.
2. به طور کلی ما مخالف هرگونه پرداخت یارانه به شکل کنونی هستیم زیرا در غیاب شفافیت همه گونه سواستفاده‌ای خواهد شد.پیشنهاد مشخص ما این است که اگر قرار است به هر دلیلی یارانه مطبوعاتی پرداخت شود چند نکته زیر عملی شود:
 
الف: شفافیت
 
اطلاعات هر نشریه به طور دقیق روی سایت و به صورت حداقل ماهانه در دسترس باشد .تیراژ،محل چاپخانه،تعداد توزیع شده،تعداد بازگشتی‌ها،تعداد کارکنان تحریریه با اسم و رسم و وضعیت بیمه و...فقط با چنین وضعیتی است که می‌توان درک دقیقی از مطبوعات و نیازهای آنان داشت.
 
ب: پرداخت به عوامل اصلی تولید
 
مطبوعات و رسانه‌ها درعین حال که یک بنگاه اقتصادی هستند ولی بر مبنای فعالیت روزنامه‌نگاران شکل می‌گیرند.هرگونه کمکی باید معطوف به بهبود کیفیت حرفه‌ای و عملکرد و زندگی و دستمزد روزنامه‌نگاران ختم شود،متاسفانه در دستورالعمل پیشنهادی چنین چیزی دیده نشده است.برای این کار می‌توان کارگروهی را تعیین و درباره آموزش شیوه‌های جدید حرفه‌ای،دستمزد، بیمه،بیمه تکمیلی و... روزنامه‌نگاران و چگونگی انتقال بخشی از یارانه‌ها به این مسیر گفتگو کرد.
 
ج: بر اساس قرارداد
 
یارانه‌ها باید بر اساس قرارداد پرداخت شود. یعنی اگر بعدا ثابت شود که مدیران در ارائه اطلاعات و داده‌ها تخلفی کرده‌اند حتما مجازات مناسب از جمله قطع یارانه و نیز دریافت یارانه‌های پرداختی و جریمه آن را متقبل شوند.همچنین هر کس که بتواند تخلفات مدیران را گزارش کند مشمول جایزه شود.(قاعده سوت زنی) 
 
د: پرداخت بدون شرط محتوایی
 
مشروط کردن یارانه به موضوعات و مطالب خاص به نحوی که در متن پیشنهادی آمده است جز تخریب مطبوعات نتیجه دیگری ندارد و نشان از درک نادرست از وظیفه رسانه و مطبوعات دارد،حتی می‌توان گفت که این مقررات به زیان اهداف تعیین ه: رعایت اخلاق حرفه‌ای
 
هر نشریه‌ای که اخلاق حرفه‌ای را رعایت نکند و مطالب دیگران را بدون ذکر منبع منتشر کند یا به نام خودش بازنشر کند و یا خلاف‌های مشابه انجام دهد از دریافت یارانه‌ها محروم شود.مرجع رسیدگی به شکایات در این زمینه گروهی از صاحبنظران مطبوعاتی در معاونت مطبوعاتی باشند.شده است.
 

آخرین خبرها

 • ۲۴ خرداد؛ زمانِ برگزاریِ مجمع‌عمومی نوبت دوم انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 21 ارديبهشت 1400

  در جلسه این‌هفته هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، چگونگی برگزاری مجمع‌عمومی نوبت دوم مورد بحث بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا ضمن تماس با تمامی اعضا از آن‌ها درخواست شود تا با نصب نرم افزار ادوبی کانکت(https://avc.done.ir/?page_id=221) از بروز مشکلات احتمالی در ارتباط و حضور در مجمع جلوگیری شود. گفتنی است نوبت دوم مجمع عمومی در تاریخ 24 خرداد ماه بصورت مجازی انجام خواهد شد و انجمن از اعضای خود می‌خواهد همانند مجمع قبلی نهایت همکاری را داشته باشند و با شرکت در مجمع به سراسری شدن انجمن خود کمک کنند.
  در این جلسه همچنین تصمیم گرفته شد تا با رایزنی با مسئولان وزارت راه و شهرسازی درخواست شود تا تغییراتی در هزینه‌های مسکن مهر برای همکاران اعمال شود تا شرایط مناسب‌تری برای بهره‌مندی همکاران از این موقعیت فراهم شود.
  ارائه گزارش از کارگروه طرح ترافیک خبرنگاران از دیگر مباحث مطروحه در این جلسه بود که به نظر می‌رسد با روند طی شده انجمن امسال هم بتواند همانند سال های گذشته به تمامی درخواست‌های اعضا پاسخ مثبت دهد.
  توافق‌نامه استفاده از خدمات اقامتی و پذیرایی هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی نیز به امضا رسید و‌ بزودی همکاران عضو انجمن می‌توانند از هتل‌های این شرکت با تخفیف مناسب استفاده کنند.

  ۲۴ خرداد؛ زمانِ برگزاریِ مجمع‌عمومی نوبت دوم انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
 • توضیحات تکمیلی درباره دلایل موکول شدن انتخابات انجمن به مجمع فوق‌العاده
  شنبه, 18 ارديبهشت 1400

  در اخرین جلسه هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، وضعیت مجمع برگزار شده در روزجمعه دهم اردیبهشت ماه مورد بررسی قرار گرفت. بنابه گزارش ارائه شده از سوی دبیرخانه، و بنا بر اطلاعات دریافت شده از شرکت برگزار کننده، مشارکت در این مجمع در حد قابل قبول و بیش از حد نصاب لازم بود، ولی در نهایت به دلایل زیر، جلسه به دور دوم کشیده شد:
  نخست اینکه اکثر اعضا از طریق مرورگر(browser) به جای اپلیکیشن وارد سامانه شده بودند که متاسفانه اطلاعات بعدی مشخص شد که مرورگر دارای اختلال بوده و این امر باعث می شد بسیاری از دوستان صدای مناسب نداشته باشند و اتاق را ترک کنند.همچنین کسانی که از این طریق وارد می‌شدند پس از مدتی ارتباطشان قطع می‌شد و از آمار حاضرین در نشست مجمع کسر می‌شدند.
  نکته دوم ورود گروهی از اعضا به سامانه با استفاده از عنوان مهمان بجای عضو بود که به دلیل اینکه مجمع میهمان را نمی‌پذیرفت، امکان ورود نیافتند.
  نکته بعد وارد کردن نادرست رمزهای ورود بود.(استفاده از صفحه کلید فارسی به جای لاتین)
  دلیل بعد ضعف عمومی اینترنت بود که در نتیجه گروهی از اعضا بعد از جلسه اعلام کردند که نتوانستند وارد شوند.
  در نهایت نیز ورود اعضا در ساعت‌های متغیر بود که باعث شد جلسه در یک لحظه مشخص (مطابق مقررات اعلام شده از سوی وزارت کار) به نصاب لازم نرسد و بخش اصلی برنامه فعال نگردد.
  با توجه به جمیع جهات و اینکه برگزاری مجمع به شکل مجازی برای اولین بار صورت می گرفته و برای دست‌اندرکاران ناظر وزارت کار و انجمن و نیز اکثر همکاران نااشنا بوده چنین رخدادی غیرطبیعی نیست.
  در این جلسه مصوب شد تا دبیرخانه با اطلاع‌رسانی دوباره و دقیق تر امکان برگزاری مجمع نوبت دوم را در اسرع وقت و در زمان قانونی فراهم کند. در مورد زمان آن از همکاران نظرخواهی خواهد شد.
  گزارش جامع سند ملی رسانه دیگر موضوع مطرح شده در این جلسه بود که از سوی رییس انجمن ارایه شد به گفته عباس عبدی انجمن صنفی بر اساس مصوبه ای که در تابستان گذشته داشت، خود را موظف به تهیه و انتشار گزارش ملی رسانه کرد بر این اساس اقای سعید ارکان زاده به عنوان مجری این طرح انتخاب و 4 کارگروه موازی شامل مطبوعات با مدیریت زنده یاد شیده لالمی ،خبرگزاری ها با مدیریت پدرام الوندی، فضای مجازی و رسانه‌های جایگزین با مدیریت شهرام شریف و رادیو تلویزیون با مدیریت مهدی کاشفی‌فرد تشکیل و هرکدام با انتخاب چندین همکار کار خود را اغاز کردند .درمیان راه با فقدان شیده لالمی مواجه شدیم که در نهایت اقای سعید ارکان زاده مسئولیت این بخش را نیز عهده دار شد. جمعا حدود بیش از 5 ماه 15 نفر در تهیه پژوهش وضعیت 4 حوزه مزبور همکاری کردند و گزارش های چهارگانه تهیه شده است.
  در مرحله بعد از اقایان گودرزی، نمکدوست و رضایی در خواست شد تا کمیته رسیدگی به گزارش های چهارگانه و نیز اصلاح و تکمیل ان و سپس تهیه پیش نویس سند ملی رسانه را براساس این مطالعات عهده‌دار شوند که با روی باز استقبال کردند. اکنون پیشنهادها برای اصلاح گزارش های چهارگانه دریافت و برای اجرا ارجاع شده است همچنین مرحله مقدماتی تهیه پیش نویس سند ملی از سوی این کمیته عالی اغاز شده است انتظار داریم که تا پایان بهار سند به مراحل نهایی خود برسد و ضمن نظرخواهی گسترده تری از کارشناسان رسانه به صورت رسمی منتشر شود.

  توضیحات تکمیلی درباره دلایل موکول شدن انتخابات انجمن به مجمع فوق‌العاده
 • ابراز نگرانی پیرامون کاهش رتبه آزادی بیان در ایران
  شنبه, 18 ارديبهشت 1400
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات، بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به این شرح است:
  روز جهانی آزادی مطبوعات را به همۀ همکاران در مطبوعات کشور تبریک می‌گوئیم.
  می‌دانیم که این مناسبت‌ها و تبریک‌ها دردی از انبوه مشکلات مطبوعات و روزنامه‌نگاران کشور درمان نمی‌کند. مشکلات متعدد حقوقی، سیاسی و اقتصادی مطبوعات ایران را به نفس تنگی مزمن انداخته است. متأسفانه دستگاههای رسمی حکومتی نه تنها کمترین توجهی به این مشکلات و آثار و عوارض زیانبار آن ندارند، بلکه حتی اقداماتی انجام می‌دهند که به سخت‌تر شدن وضعیت مطبوعات کشور منجر می‌شود.
  با این همه آزادی مطبوعات را به عنوان یک حق ملی پاس می‌داریم و تمام تلاش و همّت خود را برای پیشبرد این حق اساسی به کار می‌بندیم.
  واقعیت حاکم بر ما این است که آزادی مطبوعات، چیزی نیست که دولت‌ها چندان علاقه‌ای به آن داشته باشند و از آن استقبال کنند. تحصیل آزادی مطبوعات در گرو تلاش‌های مستمر و حرفه‌ای مطبوعاتی است که از اصول حرفه‌ای  و شرافت شغلی خود نگهبانی می‌کنند و همراه با حرکت‌های عمومی گام به گام پیش می‌روند.
  انجمن انتظار دارد دستگاههای حکومتی به آزادی و استقلال و امنیت مطبوعات احترام گذاشته و در کاهش مشکلات آنها با اهالی مطبوعات مشارکت کنند. خصوصاً باید به این نکتۀ حیاتی توجه کنند که کاهش رتبۀ آزادی مطبوعات در ایران زنگ خطر مهمی است که نشان می‌دهد سهم مطبوعات کشور در افکار عمومی کاهش یافته است. این وضعیت برای منافع ملی و امنیت کشور از این جهت پرمخاطره است که اثرگذاری رسانه‌های غیرداخلی برافکار عمومی را بیشتر و شدیدتر می‌کند . نمی‌توان این واقعیت را منکر شد که آزادی مطبوعات یکی از ارکان امنیت ملی است.  
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با گرامی‌داشت روز جهانی آزادی مطبوعات و تقدیر از همۀ همکاران مطبوعاتی، امید بسیار دارد که با پایداری و رفتار حرفه‌ای و رعایت شئون اخلاقی حرفۀ روزنامه‌نگاری این دوران سخت سپری شده و افق های روشن‌تری پیش روی مطبوعات کشور پدیدار شود.
  ابراز نگرانی پیرامون کاهش رتبه آزادی بیان در ایران
 • اسامی نامزدهای انتخابات هیات مدیره و بازرسان انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران