یکشنبه, 02 تیر 1398

پیش شرط مطالبه، مشاركت است

گزارشی از دیدار اعضاي هيأت مديره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با تحریریه «همشهری»
اعضاي هيأت‌مديره انجمن صنفي روزنامه‌نگاران تهران امروز مهمان تحريريه روزنامه همشهري بودند و علاوه بر شنيدن درددل‌هاي جمعي از خبرنگاران با مديرعامل، مدير مسئول و مديران ارشد هم جلسه داشتند و به بررسي چالش‌هاي بزرگ‌ترين مؤسسه مطبوعاتي كشور پرداختند.
عباس عبدي، رئيس انجمن صنفي روزنامه‌نگاران تهران در نشست با اعضاي تحريريه ضمن اشاره به اينكه انجمن‌هاي صنفي بايد كاملا مستقل از دولت باشند، گفت: هيچ دولتي در دنيا نيست كه به‌دنبال تشكيل انجمن صنفي باشد؛ چراكه اين انجمن‌ها براي دولت‌ها خوشايند نيستند.
عبدي گفت:‌ اگر انجمن‌هاي صنفي روزنامه‌نگاران با قدرت در جامعه حضور داشته باشند اين قدرت ناشي از حضور روزنامه‌نگاران قدرتمند است. اينكه توقع داشته باشيم انجمن صنفي كاري براي روزنامه‌نگاران انجام دهد، توقع بجايي نيست؛ چراكه انجمن ظرفي است كه روزنامه‌نگاران بايد در آن كار كنند و قرار نيست ما تنها به‌عنوان مسئولان انجمن كاري را براي شما انجام دهيم بلكه همه جايگاه و وجهه انجمن صنفي برگرفته از خود روزنامه‌نگاران است.
رئيس انجمن صنفي روزنامه‌نگاران استان تهران گفت: به جاي اينكه روزنامه‌نگاران از انجمن بخواهند كاري براي آنها انجام دهد بايد مطالبه‌گر باشند و از انجمن بخواهند كه زمينه‌هاي فعاليت و كنشگري را فراهم كند. وي ادامه داد: «بايد سؤال از انجمن اين باشد كه آيا انجمن روزنامه‌نگاران تهران براي اعضاي خود زمين تعامل تدارك ديده است. واقعيت اين است كه انجمن روزنامه‌نگاران ايران به‌دليل قدرتي كه داشت به اين جايگاه رسيد و اگر قدرت نداشت مطمئنا هيچ‌كس كاري به آن نداشت. انجمن‌ها به همان ميزاني كه قدرت پيدا مي‌كنند ضربه‌پذيري‌شان بيشتر مي‌شود. در گذشته شاهد بوديم انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران اگر برنامه و جلسه‌اي برگزار مي‌كرد بازتاب زيادي داشت اما همين قدرت در نهايت تبديل به پاشنه آشيل انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران شد.»
عبدي ادامه داد: از روزي كه در انجمن روزنامه‌نگاري ايران پلمب شد، روزنامه‌نگاران نتوانستند براي بازگشايي آن اقدامي انجام دهند و اين نشان مي‌دهد آن انجمن قدرت زيادي داشت اما پشتوانه‌اش آنچنان نبود و نمودش بيشتر از بودنش شد. شما توجه داشته باشيد كه بعد از مشكلات انجمن روزنامه‌نگاران ايران، شكل دادن اين انجمن بسيار سخت شده بود. يكي از اين مسائل مخالفت‌هايي بود كه با آن مي‌شد؛ چراكه ظاهر انجمن روزنامه‌نگاران ايران همچنان وجود داشت و قرار بود به موازات آن انجمن ديگري شروع به‌كار كند. عبدي بار ديگر تأكيد كرد: «ما قدرتي اضافه‌تر از آنچه روزنامه‌نگاران دارند، نداريم. ما هنوز درون خودمان نمي‌توانيم يك همكاري با كيفيت با همديگر داشته باشيم و دور هم بنشينيم و كاري انجام دهيم.» وي افزود: «ما چيزي به نام مطالبه بدون مشاركت نداريم. من در زندگي‌ام ياد گرفته‌ام كه بدون مشاركت هيچ مطالبه‌اي نداشته باشم.
رئيس انجمن روزنامه‌نگاران تهران با اشاره به اينكه در ماه‌هاي گذشته اعضاي انجمن پيگير حقوق صنفي روزنامه‌نگاران بوده‌اند، ادامه داد: شما نمي‌توانيد براي نمونه حتي يك نفر را پيدا كنيد كه روزنامه‌نگار باشد و حتي به عضويت انجمن درنيامده باشد، ولي براي كاري به انجمن مراجعه كرده باشد و به كمك احتياج داشته باشد و ما كار او را دنبال نكرده باشيم. او ادامه داد: هويت و ماهيت انجمن از خود روزنامه‌نگاران است، نه جاي ديگر و اين روزنامه‌نگاران هستند كه بايد انجمن را به چالش بكشند تا اشكالاتي كه در آن وجود دارد، اصلاح شود. انجمن روزنامه‌نگاران ايران روزي تاسيس شد كه روزنامه‌ها با تيراژ بالاي 800هزار نسخه منتشر مي‌شدند و الان شاهد روزنامه‌هايي هستيم كه 800عدد تيراژ دارند و نمي‌توانيم براي آنها كاري انجام دهيم.
عضو انجمن روزنامه‌نگاران تهران شويد
در بخش ديگري از مراسم حضور اعضاي هيأت‌مديره انجمن صنفي روزنامه‌نگاران تهران در همشهري، شهريار شمس مستوفي، سردبير روزنامه همشهري و دبير انجمن صنفي روزنامه‌نگاران تهران با اشاره به اينكه مشاركت و مطالبه از اجزاي اصلي هر صنف و انجمني است، گفت: انجمن روزنامه‌نگاران تهران به روزنامه‌نگاراني كه عضو اين انجمن هم نيستند كمك مي‌كند. وظيفه خود مي‌دانيم از همه روزنامه‌نگاران حمايت كنيم. وي ادامه داد: خواسته هيأت مديريه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران تهران اين است كه دوستان روزنامه‌نگار عضو انجمن شوند و مطالباتشان را از طريق اين انجمن پيگيري كنند. ما بايد به‌عنوان روزنامه‌نگار و عضو انجمن صنفي و... مطالباتمان را با كمك همديگر به سرانجام برسانيم. اعضاي انجمن بايد اين را بدانند كه هر امكاناتي در انجمن وجود دارد و خواهد داشت متعلق به تمامي اعضاست.
پيش از صحبت‌هاي اعضاي هيأت‌مديره انجمن صنفي روزنامه‌نگاران استان تهران تعدادي از اعضاي تحريريه همشهري مشكلات و درخواست‌هايشان را از انجمن مطرح كردند كه از آن جمله مي‌توان به قراردادهاي متفرقه و بيمه نبودن روزنامه‌نگاران در مؤسسه‌هاي مطبوعاتي، نبود امنيت شغلي و كاهش قدرت مطبوعات و رسانه‌ها اشاره كرد.

آخرین خبرها

 • ۲۴ خرداد؛ زمانِ برگزاریِ مجمع‌عمومی نوبت دوم انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 21 ارديبهشت 1400

  در جلسه این‌هفته هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، چگونگی برگزاری مجمع‌عمومی نوبت دوم مورد بحث بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا ضمن تماس با تمامی اعضا از آن‌ها درخواست شود تا با نصب نرم افزار ادوبی کانکت(https://avc.done.ir/?page_id=221) از بروز مشکلات احتمالی در ارتباط و حضور در مجمع جلوگیری شود. گفتنی است نوبت دوم مجمع عمومی در تاریخ 24 خرداد ماه بصورت مجازی انجام خواهد شد و انجمن از اعضای خود می‌خواهد همانند مجمع قبلی نهایت همکاری را داشته باشند و با شرکت در مجمع به سراسری شدن انجمن خود کمک کنند.
  در این جلسه همچنین تصمیم گرفته شد تا با رایزنی با مسئولان وزارت راه و شهرسازی درخواست شود تا تغییراتی در هزینه‌های مسکن مهر برای همکاران اعمال شود تا شرایط مناسب‌تری برای بهره‌مندی همکاران از این موقعیت فراهم شود.
  ارائه گزارش از کارگروه طرح ترافیک خبرنگاران از دیگر مباحث مطروحه در این جلسه بود که به نظر می‌رسد با روند طی شده انجمن امسال هم بتواند همانند سال های گذشته به تمامی درخواست‌های اعضا پاسخ مثبت دهد.
  توافق‌نامه استفاده از خدمات اقامتی و پذیرایی هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی نیز به امضا رسید و‌ بزودی همکاران عضو انجمن می‌توانند از هتل‌های این شرکت با تخفیف مناسب استفاده کنند.

  ۲۴ خرداد؛ زمانِ برگزاریِ مجمع‌عمومی نوبت دوم انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
 • توضیحات تکمیلی درباره دلایل موکول شدن انتخابات انجمن به مجمع فوق‌العاده
  شنبه, 18 ارديبهشت 1400

  در اخرین جلسه هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، وضعیت مجمع برگزار شده در روزجمعه دهم اردیبهشت ماه مورد بررسی قرار گرفت. بنابه گزارش ارائه شده از سوی دبیرخانه، و بنا بر اطلاعات دریافت شده از شرکت برگزار کننده، مشارکت در این مجمع در حد قابل قبول و بیش از حد نصاب لازم بود، ولی در نهایت به دلایل زیر، جلسه به دور دوم کشیده شد:
  نخست اینکه اکثر اعضا از طریق مرورگر(browser) به جای اپلیکیشن وارد سامانه شده بودند که متاسفانه اطلاعات بعدی مشخص شد که مرورگر دارای اختلال بوده و این امر باعث می شد بسیاری از دوستان صدای مناسب نداشته باشند و اتاق را ترک کنند.همچنین کسانی که از این طریق وارد می‌شدند پس از مدتی ارتباطشان قطع می‌شد و از آمار حاضرین در نشست مجمع کسر می‌شدند.
  نکته دوم ورود گروهی از اعضا به سامانه با استفاده از عنوان مهمان بجای عضو بود که به دلیل اینکه مجمع میهمان را نمی‌پذیرفت، امکان ورود نیافتند.
  نکته بعد وارد کردن نادرست رمزهای ورود بود.(استفاده از صفحه کلید فارسی به جای لاتین)
  دلیل بعد ضعف عمومی اینترنت بود که در نتیجه گروهی از اعضا بعد از جلسه اعلام کردند که نتوانستند وارد شوند.
  در نهایت نیز ورود اعضا در ساعت‌های متغیر بود که باعث شد جلسه در یک لحظه مشخص (مطابق مقررات اعلام شده از سوی وزارت کار) به نصاب لازم نرسد و بخش اصلی برنامه فعال نگردد.
  با توجه به جمیع جهات و اینکه برگزاری مجمع به شکل مجازی برای اولین بار صورت می گرفته و برای دست‌اندرکاران ناظر وزارت کار و انجمن و نیز اکثر همکاران نااشنا بوده چنین رخدادی غیرطبیعی نیست.
  در این جلسه مصوب شد تا دبیرخانه با اطلاع‌رسانی دوباره و دقیق تر امکان برگزاری مجمع نوبت دوم را در اسرع وقت و در زمان قانونی فراهم کند. در مورد زمان آن از همکاران نظرخواهی خواهد شد.
  گزارش جامع سند ملی رسانه دیگر موضوع مطرح شده در این جلسه بود که از سوی رییس انجمن ارایه شد به گفته عباس عبدی انجمن صنفی بر اساس مصوبه ای که در تابستان گذشته داشت، خود را موظف به تهیه و انتشار گزارش ملی رسانه کرد بر این اساس اقای سعید ارکان زاده به عنوان مجری این طرح انتخاب و 4 کارگروه موازی شامل مطبوعات با مدیریت زنده یاد شیده لالمی ،خبرگزاری ها با مدیریت پدرام الوندی، فضای مجازی و رسانه‌های جایگزین با مدیریت شهرام شریف و رادیو تلویزیون با مدیریت مهدی کاشفی‌فرد تشکیل و هرکدام با انتخاب چندین همکار کار خود را اغاز کردند .درمیان راه با فقدان شیده لالمی مواجه شدیم که در نهایت اقای سعید ارکان زاده مسئولیت این بخش را نیز عهده دار شد. جمعا حدود بیش از 5 ماه 15 نفر در تهیه پژوهش وضعیت 4 حوزه مزبور همکاری کردند و گزارش های چهارگانه تهیه شده است.
  در مرحله بعد از اقایان گودرزی، نمکدوست و رضایی در خواست شد تا کمیته رسیدگی به گزارش های چهارگانه و نیز اصلاح و تکمیل ان و سپس تهیه پیش نویس سند ملی رسانه را براساس این مطالعات عهده‌دار شوند که با روی باز استقبال کردند. اکنون پیشنهادها برای اصلاح گزارش های چهارگانه دریافت و برای اجرا ارجاع شده است همچنین مرحله مقدماتی تهیه پیش نویس سند ملی از سوی این کمیته عالی اغاز شده است انتظار داریم که تا پایان بهار سند به مراحل نهایی خود برسد و ضمن نظرخواهی گسترده تری از کارشناسان رسانه به صورت رسمی منتشر شود.

  توضیحات تکمیلی درباره دلایل موکول شدن انتخابات انجمن به مجمع فوق‌العاده
 • ابراز نگرانی پیرامون کاهش رتبه آزادی بیان در ایران
  شنبه, 18 ارديبهشت 1400
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات، بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به این شرح است:
  روز جهانی آزادی مطبوعات را به همۀ همکاران در مطبوعات کشور تبریک می‌گوئیم.
  می‌دانیم که این مناسبت‌ها و تبریک‌ها دردی از انبوه مشکلات مطبوعات و روزنامه‌نگاران کشور درمان نمی‌کند. مشکلات متعدد حقوقی، سیاسی و اقتصادی مطبوعات ایران را به نفس تنگی مزمن انداخته است. متأسفانه دستگاههای رسمی حکومتی نه تنها کمترین توجهی به این مشکلات و آثار و عوارض زیانبار آن ندارند، بلکه حتی اقداماتی انجام می‌دهند که به سخت‌تر شدن وضعیت مطبوعات کشور منجر می‌شود.
  با این همه آزادی مطبوعات را به عنوان یک حق ملی پاس می‌داریم و تمام تلاش و همّت خود را برای پیشبرد این حق اساسی به کار می‌بندیم.
  واقعیت حاکم بر ما این است که آزادی مطبوعات، چیزی نیست که دولت‌ها چندان علاقه‌ای به آن داشته باشند و از آن استقبال کنند. تحصیل آزادی مطبوعات در گرو تلاش‌های مستمر و حرفه‌ای مطبوعاتی است که از اصول حرفه‌ای  و شرافت شغلی خود نگهبانی می‌کنند و همراه با حرکت‌های عمومی گام به گام پیش می‌روند.
  انجمن انتظار دارد دستگاههای حکومتی به آزادی و استقلال و امنیت مطبوعات احترام گذاشته و در کاهش مشکلات آنها با اهالی مطبوعات مشارکت کنند. خصوصاً باید به این نکتۀ حیاتی توجه کنند که کاهش رتبۀ آزادی مطبوعات در ایران زنگ خطر مهمی است که نشان می‌دهد سهم مطبوعات کشور در افکار عمومی کاهش یافته است. این وضعیت برای منافع ملی و امنیت کشور از این جهت پرمخاطره است که اثرگذاری رسانه‌های غیرداخلی برافکار عمومی را بیشتر و شدیدتر می‌کند . نمی‌توان این واقعیت را منکر شد که آزادی مطبوعات یکی از ارکان امنیت ملی است.  
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با گرامی‌داشت روز جهانی آزادی مطبوعات و تقدیر از همۀ همکاران مطبوعاتی، امید بسیار دارد که با پایداری و رفتار حرفه‌ای و رعایت شئون اخلاقی حرفۀ روزنامه‌نگاری این دوران سخت سپری شده و افق های روشن‌تری پیش روی مطبوعات کشور پدیدار شود.
  ابراز نگرانی پیرامون کاهش رتبه آزادی بیان در ایران
 • اسامی نامزدهای انتخابات هیات مدیره و بازرسان انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران