چهارشنبه, 15 آبان 1398

صدا و سیما نه تنها مردم،که خود را نیز فریب می‌دهد

 نشست تخصصی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با موضوع «اعتبار رسانه‌ها در ایران» 

مهدی نوروز- انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در مراسم «اعتبار رسانه‌ها در ایران» که روز سه‌شنبه در دفتر انجمن برگزار شد به بررسی بحث «مرجعیت رسانه‌ها در ایران» پرداخت و در انتهای این مراسم نیز از وب‌سایت انجمن رونمایی شد. در این مراسم مهدی محسنیان راد استاد دانشگاه، محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گیتا علی آبادی رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، فریبرز بیات روزنامه‌نگار و الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه اعتماد سخنرانی کردند.

 

لزوم تشکیل کمیته ملی رسانه

در ابتدای این مراسم رئیس هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با اشاره به عوامل تضعیف اعتبار رسانه‌ها در ایران، به آمار منتشر شده از میزان مخاطبان صداوسیما اشاره کرد و با نقد آن گفت: صداوسیما نه تنها مردم بلکه خود را نیز فریب می‌دهد، اخیرا یکی از مسئولین این سازمان عنوان کرده است که صدا و سیمای ایران 80 درصد مخاطب دارد در حالی که نتایج یک پیمایش در آستانه انتشار راجع به مصرف رسانه حاکی از آن است که اکثر مخاطبان رادیو و تلویزیون افرادی با سن و سال بالا یا خانم‌های خانه‌دار هستند و افراد جوان‌تر و پویاتر و همچنین افراد تحصیل کرده، کمتر به سراغ این رسانه می‌روند و این یعنی هر نیرویی که تاثیرگذاری کمتری در جامعه دارد، مخاطب این رسانه است. نکته مهم اما آن‌جا است که از همین میزان مخاطب، سی درصد مربوط به شبکه های سرگرمی هستند و سپس باقی افراد مخاطب شبکه‌های 1و2و3 هستند که در این میان شبکه سه رتبه نخست را دارد و شبکه‌های یک و دو که ویترین صدا و سیما هستند درصد بسیار کمی از مخاطبان را شامل می‌شوند؛ بنابراین با این وضعیت تاسف بار نمی‌توان گفت که وضعیت رسانه‌ای در آینده چگونه خواهد بود.

عبدی در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم تشکیل کمیته ملی رسانه و لزوم ارائه گزارش ملی درباره وضعیت رسانه‌ها پرداخت و گفت: انجمن در این‌‎باره نامه‌ای به رئیس جمهور نوشته است و در آن عنوان کرده است همانطور که راجع به سیل و ساختمان پلاسکو چنین کمیته‌ای تشکیل شد برای بررسی وضعیت رسانه نیز باید چند نفر از دولت، اساتید دانشگاه و... بررسی کنند که چرا وضع رسانه در ایران به نقطه کنونی رسیده است، چه خطراتی از این نظر ما را تهدید می‌کند و چه راهبردهایی برای تعدیل این وضعیت وجود دارد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در پایان سخنان خود به بحث فیک نیوزها پرداخت و گفت: امروزه افرادی همچون ما که حساسیت‌مان در زمینه خبر رسانی زیاد است نیز از فیک نیوزها به شکلی واضح فریب می‌خوریم و برای انتشار هر خبری نهایت احتیاط را در نظر می‌گیریم این وضعیت برای مردم عادی بسیار بدتر است و این فیک نیوزها عوارض بسیاری را به همراه دارند.

کاهش تولید محتوا در رسانه‌ها

پس از سخنان رئیس هیات مدیره انجمن، رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها به ارائه نظر خود در این نشست پرداخت؛ گیتا علی آبادی با اشاره به پژوهش‌های صورت گرفته توسط مرکز مطالعات رسانه درباره اخبار جعلی و نامعتبر بودن منبع و منبع‌نگاری گفت: از سال 1395 پژوهشی را پیرامون منبع‌نگاری در مطبوعات سفارش دادیم که بسیار مورد توجه قرار گرفت زیرا بسیاری از رسانه‌ها تلاش می‌کنند که از منابع معتبر استفاده کنند. علی آبادی سپس ادامه داد: بر اساس آمار و طی یک ماه نزدیک به 71 تا 180 هزار اخبار جعلی سرچ می‌شود، این اخبار به عنوان منابعی مورد اتکا قرار می گیرند اما سپس جعلی بودن آن مشخص می‌شود، بنابراین یکی از مهمترین بخش‌ها داشتن منابع معتبر است.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها سوژه و تولید محتوا و توجه به نیاز مخاطب را از دیگر عوامل موثر بر اعتبار رسانه‌ها دانست و گفت: گاهی مشاهده می‌شود که 10-12 روزنامه در پوشش دهی یک اتفاق به صورت یکسان عمل می‌کنند و رقابتی بین آن ها دیده نمی‌شود که این امر شاید به دلیل تولید محتوا است و هنگامی که رقابت میان رسانه‌ها کم شود آنها شبیه هم می‌شوند. سوژه‌یابی و تولید محتوا و رقابت بین رسانه‌ها نیز بحث بسیار مهمی است که در معتبر کردن رسانه‌های داخلی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

زنگ خطر در حوزه رسانه به صدا در آمده است

در ادامه این مراسم فریبرز بیات، روزنامه نگار، با اشاره به ساختار دولتی رسانه در ایران گفت: تیراژ پایین مطبوعات و کاهش بینندگان تلویزیون، کوچ مخاطبان به شبکه‌های اجتماعی، پایین بودن ضریب نفوذ رسانه‌ها و افزایش ضریب نفوذ شبکه‌های ماهواره‌ای و اجتماعی و فیک نیوزها زنگ خطری است مبنی بر اینکه رسانه‌های ما در حال از دست دادن مرجعیت و تاثیرگذاری خود بر افکار عمومی هستند. بیات ادامه داد: اگر اذهان را پایگاه و جایگاه اصلی قدرت بدانیم و این نکته را باور داشته باشیم که رسانه‌ها به افکار عمومی شکل می‌دهند آن وقت به نظر می‌رسد که نظام رسانه‌ای ما در حال بی بهره شدن از قدرت است و مشروعیت و مقبولیت خودش را از افکار عمومی از دست می‌دهد و به دنبال آن تاثیرگذاری بر افکار عمومی نیز کم خواهد شد.

این روزنامه نگار در ادامه گفت: اگر با دو شاخص ویژگی‌های پیام و فرستنده به رسانه‌ها نگاه کنیم خواهیم دید که آن‌ها با مشکل اعتبار مواجه هستند. وجهه غالب رسانه‌های ما دولتی و رسمی است و نظام غالب رسانه‌ای که بیشترین امکانات و تجهیزات را دارد تاثیرگذاری‌اش پایین است. دسته دیگر البته مطبوعات مستقلی هستند که می‌کوشند نیاز مخاطب را تامین کنند و از تخصص و مهارت نیز برخوردار هستند اما این رسانه‌ها تحت فشارهایی نظیر تذکر و توقیف قرار دارند و دسته سوم نیز رسانه‌هایی هستند که رویکرد آن‌ها تجاری بوده و عمدتا مطالب آن‌ها کپی است.

بیات در انتها گفت: وضعیت فعلی ناشی از ساختار دولتی رسانه‌ها است و بخش دیگر نیز به نظارت‌های شدید سیاسی باز می‌گردد که شجاعت را از رسانه‌ها گرفته است. همچنین بخشی دیگر از این وضعیت نیز نتیجه عدم تخصص حرفه ای و نداشتن مهارت و تخصص و همچنین پس افتادگی از دنیای دیجیتال و سایبر است.

لزوم نیاز سنجی مخاطب

پس از صحبت‌های فریبرز بیات، محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد به سخنرانی پرداخت و گفت: موضوع انتخابی این نشست نه یک نیاز بلکه حیات رسانه‌ای در ایران است زیرا کاغذ و بیمه و... اگرچه اهمیت دارند اما قبل‌تر آز آن باید مشخص شود که کجا هستیم و می‌خواهیم چه کنیم. خدادی سپس ادامه داد: به نظر من مشکل اصلی تفاوت نگاه به رسانه است. امروز شبیه به هیچ روزی نیست در حالی که الگوی رسانه‌های ما هنوز هم دهه شصت و هفتاد است. بنده در سال 1368 خبرنگار ایرنا در دهلی نو بودم و آن زمان انحصار وجود داشت و فرد اخبار را از رادیو و یا یک روزنامه می‌گرفت اما امروز باید از مخاطب به رسانه رسید تا موقعی که جای مخاطب در رسانه تعیین و تکلیف نشود هویت رسانه نیز شکل نخواهد گرفت.

خدادی در ادامه گفت: باید نیازشناسی صورت گیرد تا مشخص شود چه میزان از تولیدات رسانه ای منطبق با نیاز است یعنی چقدر از تولیدات بر اساس خواست ما و چقدر بر اساس خواست کسی است که می‌خواهد روزنامه را بخرد. در اینجا همان ایرادی که به صدا و سیما می‌گیریم شامل خودمان نیز خواهد شد زیرا ما نیز به مردم می‌گوییم چیزی که تو باید چیزی که من انتخاب کرده‌ام را بخوانی. در نتیجه در دنیای امروز که فرد قدرت انتخاب دارد و هیچ اجباری برای مراجعه به رسانه وجود ندارد،باید با دقت بیشتری عمل کرد.

رسانه باید به دنبال افشای خطا باشد

در بخش دیگری از این نشست مهدی محسنیان راد، استاد دانشگاه، به بحث اعتبار رسانه پرداخت و گفت: اعتبار منبع دارای سه ضلع شامل انتظار از منبع، وثوق و معرفت است. انتظار از منبع همچون تعریف نقش در جامعه شناسی است به عنوان مثال فرد در طول روز نقش‌های متفاوتی دارد و انتظار می‌رود که این نقش‌ها درست ایفا بشود؛ وثوق همچون داستان چوپان دروغ گو است و یک اشتباه یکباره همه چیز به هم می ریزد، معرفت را نیز چنین می‌توان مثال زد که فرد به هنگام مراجعه به پزشک این سوال برایش مطرح می‌شود که آیا پزشک دانش کافی را دارد و در طول خدمتش خطا داشته است؟

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: اهمیت اعتبار منبع برای رسانه به گونه‌ای است که به دنبال خطای وزیر رسانه باید بگوید که این را فوری فاش می‌کنم زیرا اگر این کار را انجام ندهم اعتبار منبع من آسیب خواهد دید. اگر روزنامه‌ای تنها یکبار اشتباه کند اعتبار منبعش آسیب می بیند بر همین اساس مردم از روزنامه انتظار دارند که قبل از اینکه شبکه‌های اجتماعی به مسئله فیش‌های حقوقی وارد شود، آن را فاش کند و اگر این کار را نکرد دیگر اعتبار ندارد. دلیل کارکرد فعلی شبکه‌های اجتماعی در ایران این است که مردم یاد نگرفته اند که رسانه‌ها می‌توانند همچون نیویورک تایمز معتبر باشند و همه در 183 سال گذشته تنها این را یاد گرفته‌اند که حرف شخصیت‌های اصلی سیاسی را به عنوان تیتر یک بزنند امری که سبب شده اعتبار منبع در ایران به شدت مخدوش شود در حالی که در امریکا و اروپا این چنین نیست. محسنیان راد در ادامه به ارائه بحثی تخصصی به نام «بازار رسانه» برای افراد حاضر در انجمن پرداخت.

در این جلسه همچنین الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه اعتماد نیز دقایقی در مورد وضعیت رسانه فعلی رسانه‌ها در ایران سخن گفت و پس از آن انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران از وب‌سایت اطلاع رسانی خود به نشانی www.tpja.ir رونمایی کرد.

عکس: مونا عادل

آخرین خبرها

 • ۲۴ خرداد؛ زمانِ برگزاریِ مجمع‌عمومی نوبت دوم انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 21 ارديبهشت 1400

  در جلسه این‌هفته هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، چگونگی برگزاری مجمع‌عمومی نوبت دوم مورد بحث بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا ضمن تماس با تمامی اعضا از آن‌ها درخواست شود تا با نصب نرم افزار ادوبی کانکت(https://avc.done.ir/?page_id=221) از بروز مشکلات احتمالی در ارتباط و حضور در مجمع جلوگیری شود. گفتنی است نوبت دوم مجمع عمومی در تاریخ 24 خرداد ماه بصورت مجازی انجام خواهد شد و انجمن از اعضای خود می‌خواهد همانند مجمع قبلی نهایت همکاری را داشته باشند و با شرکت در مجمع به سراسری شدن انجمن خود کمک کنند.
  در این جلسه همچنین تصمیم گرفته شد تا با رایزنی با مسئولان وزارت راه و شهرسازی درخواست شود تا تغییراتی در هزینه‌های مسکن مهر برای همکاران اعمال شود تا شرایط مناسب‌تری برای بهره‌مندی همکاران از این موقعیت فراهم شود.
  ارائه گزارش از کارگروه طرح ترافیک خبرنگاران از دیگر مباحث مطروحه در این جلسه بود که به نظر می‌رسد با روند طی شده انجمن امسال هم بتواند همانند سال های گذشته به تمامی درخواست‌های اعضا پاسخ مثبت دهد.
  توافق‌نامه استفاده از خدمات اقامتی و پذیرایی هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی نیز به امضا رسید و‌ بزودی همکاران عضو انجمن می‌توانند از هتل‌های این شرکت با تخفیف مناسب استفاده کنند.

  ۲۴ خرداد؛ زمانِ برگزاریِ مجمع‌عمومی نوبت دوم انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
 • توضیحات تکمیلی درباره دلایل موکول شدن انتخابات انجمن به مجمع فوق‌العاده
  شنبه, 18 ارديبهشت 1400

  در اخرین جلسه هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، وضعیت مجمع برگزار شده در روزجمعه دهم اردیبهشت ماه مورد بررسی قرار گرفت. بنابه گزارش ارائه شده از سوی دبیرخانه، و بنا بر اطلاعات دریافت شده از شرکت برگزار کننده، مشارکت در این مجمع در حد قابل قبول و بیش از حد نصاب لازم بود، ولی در نهایت به دلایل زیر، جلسه به دور دوم کشیده شد:
  نخست اینکه اکثر اعضا از طریق مرورگر(browser) به جای اپلیکیشن وارد سامانه شده بودند که متاسفانه اطلاعات بعدی مشخص شد که مرورگر دارای اختلال بوده و این امر باعث می شد بسیاری از دوستان صدای مناسب نداشته باشند و اتاق را ترک کنند.همچنین کسانی که از این طریق وارد می‌شدند پس از مدتی ارتباطشان قطع می‌شد و از آمار حاضرین در نشست مجمع کسر می‌شدند.
  نکته دوم ورود گروهی از اعضا به سامانه با استفاده از عنوان مهمان بجای عضو بود که به دلیل اینکه مجمع میهمان را نمی‌پذیرفت، امکان ورود نیافتند.
  نکته بعد وارد کردن نادرست رمزهای ورود بود.(استفاده از صفحه کلید فارسی به جای لاتین)
  دلیل بعد ضعف عمومی اینترنت بود که در نتیجه گروهی از اعضا بعد از جلسه اعلام کردند که نتوانستند وارد شوند.
  در نهایت نیز ورود اعضا در ساعت‌های متغیر بود که باعث شد جلسه در یک لحظه مشخص (مطابق مقررات اعلام شده از سوی وزارت کار) به نصاب لازم نرسد و بخش اصلی برنامه فعال نگردد.
  با توجه به جمیع جهات و اینکه برگزاری مجمع به شکل مجازی برای اولین بار صورت می گرفته و برای دست‌اندرکاران ناظر وزارت کار و انجمن و نیز اکثر همکاران نااشنا بوده چنین رخدادی غیرطبیعی نیست.
  در این جلسه مصوب شد تا دبیرخانه با اطلاع‌رسانی دوباره و دقیق تر امکان برگزاری مجمع نوبت دوم را در اسرع وقت و در زمان قانونی فراهم کند. در مورد زمان آن از همکاران نظرخواهی خواهد شد.
  گزارش جامع سند ملی رسانه دیگر موضوع مطرح شده در این جلسه بود که از سوی رییس انجمن ارایه شد به گفته عباس عبدی انجمن صنفی بر اساس مصوبه ای که در تابستان گذشته داشت، خود را موظف به تهیه و انتشار گزارش ملی رسانه کرد بر این اساس اقای سعید ارکان زاده به عنوان مجری این طرح انتخاب و 4 کارگروه موازی شامل مطبوعات با مدیریت زنده یاد شیده لالمی ،خبرگزاری ها با مدیریت پدرام الوندی، فضای مجازی و رسانه‌های جایگزین با مدیریت شهرام شریف و رادیو تلویزیون با مدیریت مهدی کاشفی‌فرد تشکیل و هرکدام با انتخاب چندین همکار کار خود را اغاز کردند .درمیان راه با فقدان شیده لالمی مواجه شدیم که در نهایت اقای سعید ارکان زاده مسئولیت این بخش را نیز عهده دار شد. جمعا حدود بیش از 5 ماه 15 نفر در تهیه پژوهش وضعیت 4 حوزه مزبور همکاری کردند و گزارش های چهارگانه تهیه شده است.
  در مرحله بعد از اقایان گودرزی، نمکدوست و رضایی در خواست شد تا کمیته رسیدگی به گزارش های چهارگانه و نیز اصلاح و تکمیل ان و سپس تهیه پیش نویس سند ملی رسانه را براساس این مطالعات عهده‌دار شوند که با روی باز استقبال کردند. اکنون پیشنهادها برای اصلاح گزارش های چهارگانه دریافت و برای اجرا ارجاع شده است همچنین مرحله مقدماتی تهیه پیش نویس سند ملی از سوی این کمیته عالی اغاز شده است انتظار داریم که تا پایان بهار سند به مراحل نهایی خود برسد و ضمن نظرخواهی گسترده تری از کارشناسان رسانه به صورت رسمی منتشر شود.

  توضیحات تکمیلی درباره دلایل موکول شدن انتخابات انجمن به مجمع فوق‌العاده
 • ابراز نگرانی پیرامون کاهش رتبه آزادی بیان در ایران
  شنبه, 18 ارديبهشت 1400
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات، بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به این شرح است:
  روز جهانی آزادی مطبوعات را به همۀ همکاران در مطبوعات کشور تبریک می‌گوئیم.
  می‌دانیم که این مناسبت‌ها و تبریک‌ها دردی از انبوه مشکلات مطبوعات و روزنامه‌نگاران کشور درمان نمی‌کند. مشکلات متعدد حقوقی، سیاسی و اقتصادی مطبوعات ایران را به نفس تنگی مزمن انداخته است. متأسفانه دستگاههای رسمی حکومتی نه تنها کمترین توجهی به این مشکلات و آثار و عوارض زیانبار آن ندارند، بلکه حتی اقداماتی انجام می‌دهند که به سخت‌تر شدن وضعیت مطبوعات کشور منجر می‌شود.
  با این همه آزادی مطبوعات را به عنوان یک حق ملی پاس می‌داریم و تمام تلاش و همّت خود را برای پیشبرد این حق اساسی به کار می‌بندیم.
  واقعیت حاکم بر ما این است که آزادی مطبوعات، چیزی نیست که دولت‌ها چندان علاقه‌ای به آن داشته باشند و از آن استقبال کنند. تحصیل آزادی مطبوعات در گرو تلاش‌های مستمر و حرفه‌ای مطبوعاتی است که از اصول حرفه‌ای  و شرافت شغلی خود نگهبانی می‌کنند و همراه با حرکت‌های عمومی گام به گام پیش می‌روند.
  انجمن انتظار دارد دستگاههای حکومتی به آزادی و استقلال و امنیت مطبوعات احترام گذاشته و در کاهش مشکلات آنها با اهالی مطبوعات مشارکت کنند. خصوصاً باید به این نکتۀ حیاتی توجه کنند که کاهش رتبۀ آزادی مطبوعات در ایران زنگ خطر مهمی است که نشان می‌دهد سهم مطبوعات کشور در افکار عمومی کاهش یافته است. این وضعیت برای منافع ملی و امنیت کشور از این جهت پرمخاطره است که اثرگذاری رسانه‌های غیرداخلی برافکار عمومی را بیشتر و شدیدتر می‌کند . نمی‌توان این واقعیت را منکر شد که آزادی مطبوعات یکی از ارکان امنیت ملی است.  
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با گرامی‌داشت روز جهانی آزادی مطبوعات و تقدیر از همۀ همکاران مطبوعاتی، امید بسیار دارد که با پایداری و رفتار حرفه‌ای و رعایت شئون اخلاقی حرفۀ روزنامه‌نگاری این دوران سخت سپری شده و افق های روشن‌تری پیش روی مطبوعات کشور پدیدار شود.
  ابراز نگرانی پیرامون کاهش رتبه آزادی بیان در ایران
 • اسامی نامزدهای انتخابات هیات مدیره و بازرسان انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران