دوشنبه, 20 آبان 1398

عباس عبدی: تحقق مطالبات نیازمند حضور اهالی فرهنگ، هنر و رسانه است

گزارش روزنامه «ایران» از تصویب تأسیس انجمن صنفی سراسری فرهنگ ، هنر و رسانه

روز گذشته علی ربیعی، سخنگوی دولت از تصویب انجمن صنفی سراسری فرهنگ و هنر و رسانه در هیأت دولت خبر داد. این موضوع که از شهریور ماه سال‌جاری رسانه‌ای شده بود سرانجام با پیگیری‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌منظور بهبود وضعیت صنفی و امکان ایجاد تشکل‌های صنفی در چارچوب قانون برای اصحاب فرهنگ و هنر و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری در دولت به تصویب رسید.

به‌گزارش «ایران»، پیش‌نویس این انجمن صنفی، حاصل همفکری و مشورت نمایندگان 14 تشکل و انجمن‌های فرهنگی و هنری است که در یک سال گذشته، با برگزاری ده‌ها جلسه تخصصی تدوین شده است. تشکیل انجمن‌های صنفی بر اساس برخی تفاسیر از قانون کار نیازمند وجود کارفرما است، رابطه کارفرما و کارگر نیز از طریق قرارداد احراز می‌شود؛ بنابراین برخی از صنوف فرهنگ و هنر نمی‌توانند انجمن صنفی تشکیل دهند که با مصوبه اخیر دولت، تلاش شده همه پدیدآورندگان آثار فرهنگ و هنر بتوانند انجمن یا کانونی تشکیل دهند. به اعتقاد برخی از فعالان هنری و رسانه‌ای اقدام حمایتی دولت در تصویب انجمن صنفی سراسری فرهنگ و هنر و رسانه گامی در جهت محقق شدن مطالبات اصحاب فرهنگ و هنر است.

در این رابطه، عباس عبدی به «ایران» می‌گوید: به‌ نظر من این اتفاق گام بسیار مهمی است که خوشبختانه با حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر کار و رفاه اجتماعی انجام شد.

به‌گفته رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران، تأسیس این انجمن، واقعه مهمی است که زمینه‌ای است برای اینکه اهالی فرهنگ و هنر و رسانه کنار یکدیگر جمع شوند و اهداف صنفی خود را پیش ببرند. تأسیس این نهاد در واقع مانند یک زمین بازی است که در اختیار ما گذاشته شده است، این در حالی است که تا پیش از این، امکانات در این حد وجود نداشت اما اینکه چقدر بتوانیم مطالبات خود را پیگیری کنیم بستگی به میزان حضور اعضای صنوف مورد نظر در این زمین دارد. اگر این اصناف حضوری فعال نداشته باشند، در مقابل، اتفاقی هم نخواهد افتاد.

وی در ادامه می‌افزاید: اینکه چقدر امنیت شغلی پدیدآورندگان تأمین خواهد شد، اینکه استانداردهای شغلی آنها چگونه باشد و رابطه آنها با کارفرمایان احتمالی چگونه باشد یا بیمه آنها در چه حدی باشد و در خیلی از حوزه‌های دیگر چه مطالباتی داشته باشند، برمی‌گردد به اینکه اعضای این حوزه‌ها چقدر حاضرند وقت و نیرو بگذارند و به اصطلاح در این زمین بازی کنند تا مطالبات مورد نظر را به‌دست آورند؛ در غیر این صورت اینکه فکر کنند با تأسیس این انجمن کل مطالبات آنها محقق می‌شود، فکری کاملاً اشتباه است.

به اعتقاد عبدی، هیچ مطالبه‌ای بر اساس شکل‌گیری این نهاد برآورده نمی‌شود، این نهاد تنها یک ظرفی است که مظروف آن را باید اهالی حوزه‌های فرهنگ و هنر و رسانه پرکنند و تمام تلاش خود را به‌کار گیرند تا مطالبات مورد نظر آنها برآورده شود.

رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران از همراهی بی‌دریغ آقایان صالحی و شریعتمداری وزرای فرهنگ و ارشاداسلامی و کار و رفاه اجتماعی و سایر همکارانشان تشکر کرد.

 

یک گام مثبت در حمایت از اهالی فرهنگ و هنر

«ایرج راد» رئیس خانه تئاتر در گفت‌و‌گو با «ایران» تصویب مجوز تأسیس انجمن صنفی سراسری توسط پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری و شاغلان بخش فرهنگ و هنر و رسانه در هیأت دولت را یک گام مثبت می‌داند و می‌گوید: «تأسیس این انجمن باید در برنامه چهارم توسعه اتفاق می‌افتاد اما اجرایی نشد. در برنامه پنجم هم به عقب افتاد.» به‌گفته او در برنامه توسعه ششم دوباره امنیت شغلی و حقوق ایام بیکاری هنرمندان، اصحاب هنر و رسانه مطرح شد و قرار بود در همان سال اول شکل اجرایی و دستورالعمل‌های آن توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام بگیرد اما تغییر دو وزیر باز هم اجرایی شدن آن را عقب انداخت.

به‌گفته راد قرار بود سال اول برنامه توسعه ششم مصوبه و آیین‌نامه اجرایی نوشته شود که انجام نگرفت. آن‌طور که راد می‌گوید: «دست اندرکاران و ذی‌نفعان ایجاد این انجمن یک سال گذشته جلساتی را برگزار کردند تا بالاخره در سال 97 به دستور «سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل اجرایی مصوبه‌ها عملی شد.»

راد می‌گوید:«در جلسه‌ای که با حضور 14خانه و صنوف مرتبط برگزار شد راجع به راهکارها، مسائل و خواسته‌های قانونی و حقوقی ذی نفعان گفت‌و‌گو شد.» او نوشته شدن آیین‌نامه‌های این انجمن را اتفاق خوبی توصیف می‌کند و می‌گوید:«یک جلسه هم با حضور وزیر کار و تعاون و رفاه اجتماعی در خانه تئاتر شکل گرفت. در نهایت توافقنامه‌ای به امضای وزیر فرهنگ و وزیر کار رسید و به‌عنوان مصوبه به‌هیأت دولت فرستاده شد که خوشبختانه توسط دولت هم تصویب شد.»

راد اعتقاد دارد که این انجمن می‌تواند مشکلات معیشتی وامنیت شغلی هنرمندان و اهالی فرهنگ و رسانه را تأمین کند.

 

تمامی صنوف فرهنگ و هنر گردهم‌ جمع شدند

علی اصغر سیدآبادی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کارگروه تصویب این پیش‌نویس در این وزارتخانه درباره این اتفاق عنوان کرد: اهمیت این رویداد نه به تصویب آن‌که به مدل تدوین و تصویب آن است. برای این اتفاق تمامی صنوف فرهنگ و هنر گردهم‌ جمع شدند و پیش‌نویسی را آماده کردند که مورد تأیید وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی به‌عنوان مرجع فعالیت‌های صنفی نیز قرار گرفت و در نهایت امروز در هیأت دولت تصویب شد.

به گزارش مهر ، وی افزود: تمامی صنوف فرهنگی در بخش سینما، تئاتر، موسیقی، نویسندگی و نیز هنرهای تجسمی در جلسات تدوین این پیش‌نویس نمایندگانی داشتند و در جریان این موضوع هستند.

سیدآبادی تصریح کرد: این مصوبه امکان ایجاد تشکل‌های صنفی را برای تمامی بخش‌های فرهنگ و هنر فراهم می‌کند. این موضوع تا پیش از این به‌دلیل محدودیت‌های قانون کار و در نظر نگرفتن تعاریف مشاغل فرهنگی در آن امکانپذیر نبود. بر اساس پیش‌نویس تهیه شده همه صنوف فرهنگی می‌توانند در قالب ساختار تازه دست به تشکیل انجمن صنفی بزنند و اگر در این مسأله از سوی مرجعی خللی ایجاد شود کار آنها به کمیسیونی ارجاع داده می‌شود که جدای از نمایندگان دو وزیر ارشاد و کار، نمایندگان صنوف فرهنگی نیز در آن حضور دارند و مصوبه آن برای اجرا در وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی الزامی تلقی می‌شود. این کمیسیون در واقع نقش تسهیلگرانه در این زمینه دارد.

وی تصریح کرد در پیش‌نویس تهیه شده برای این موضوع ایجاد انجمن صنفی و تبعیت از مصوبه تازه برای انجمن‌های فرهنگی هنری موجود داوطلبانه خواهد بود و این ساختار تازه سعی کرده در امور صنفی نقش کمک‌کننده برای فعالان فرهنگی داشته باشد. از سوی دیگر با ایجاد این ساختار تازه فعالیت تشکل‌ها و ساختارهای موجود نیز تغییر نمی‌کند و آنها در قالب فعالیت غیرصنفی می‌توانند به کار خود ادامه دهند.

منبع: روزنامه ایران

آخرین خبرها

 • ۲۴ خرداد؛ زمانِ برگزاریِ مجمع‌عمومی نوبت دوم انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
  سه شنبه, 21 ارديبهشت 1400

  در جلسه این‌هفته هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، چگونگی برگزاری مجمع‌عمومی نوبت دوم مورد بحث بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا ضمن تماس با تمامی اعضا از آن‌ها درخواست شود تا با نصب نرم افزار ادوبی کانکت(https://avc.done.ir/?page_id=221) از بروز مشکلات احتمالی در ارتباط و حضور در مجمع جلوگیری شود. گفتنی است نوبت دوم مجمع عمومی در تاریخ 24 خرداد ماه بصورت مجازی انجام خواهد شد و انجمن از اعضای خود می‌خواهد همانند مجمع قبلی نهایت همکاری را داشته باشند و با شرکت در مجمع به سراسری شدن انجمن خود کمک کنند.
  در این جلسه همچنین تصمیم گرفته شد تا با رایزنی با مسئولان وزارت راه و شهرسازی درخواست شود تا تغییراتی در هزینه‌های مسکن مهر برای همکاران اعمال شود تا شرایط مناسب‌تری برای بهره‌مندی همکاران از این موقعیت فراهم شود.
  ارائه گزارش از کارگروه طرح ترافیک خبرنگاران از دیگر مباحث مطروحه در این جلسه بود که به نظر می‌رسد با روند طی شده انجمن امسال هم بتواند همانند سال های گذشته به تمامی درخواست‌های اعضا پاسخ مثبت دهد.
  توافق‌نامه استفاده از خدمات اقامتی و پذیرایی هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی نیز به امضا رسید و‌ بزودی همکاران عضو انجمن می‌توانند از هتل‌های این شرکت با تخفیف مناسب استفاده کنند.

  ۲۴ خرداد؛ زمانِ برگزاریِ مجمع‌عمومی نوبت دوم انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
 • توضیحات تکمیلی درباره دلایل موکول شدن انتخابات انجمن به مجمع فوق‌العاده
  شنبه, 18 ارديبهشت 1400

  در اخرین جلسه هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، وضعیت مجمع برگزار شده در روزجمعه دهم اردیبهشت ماه مورد بررسی قرار گرفت. بنابه گزارش ارائه شده از سوی دبیرخانه، و بنا بر اطلاعات دریافت شده از شرکت برگزار کننده، مشارکت در این مجمع در حد قابل قبول و بیش از حد نصاب لازم بود، ولی در نهایت به دلایل زیر، جلسه به دور دوم کشیده شد:
  نخست اینکه اکثر اعضا از طریق مرورگر(browser) به جای اپلیکیشن وارد سامانه شده بودند که متاسفانه اطلاعات بعدی مشخص شد که مرورگر دارای اختلال بوده و این امر باعث می شد بسیاری از دوستان صدای مناسب نداشته باشند و اتاق را ترک کنند.همچنین کسانی که از این طریق وارد می‌شدند پس از مدتی ارتباطشان قطع می‌شد و از آمار حاضرین در نشست مجمع کسر می‌شدند.
  نکته دوم ورود گروهی از اعضا به سامانه با استفاده از عنوان مهمان بجای عضو بود که به دلیل اینکه مجمع میهمان را نمی‌پذیرفت، امکان ورود نیافتند.
  نکته بعد وارد کردن نادرست رمزهای ورود بود.(استفاده از صفحه کلید فارسی به جای لاتین)
  دلیل بعد ضعف عمومی اینترنت بود که در نتیجه گروهی از اعضا بعد از جلسه اعلام کردند که نتوانستند وارد شوند.
  در نهایت نیز ورود اعضا در ساعت‌های متغیر بود که باعث شد جلسه در یک لحظه مشخص (مطابق مقررات اعلام شده از سوی وزارت کار) به نصاب لازم نرسد و بخش اصلی برنامه فعال نگردد.
  با توجه به جمیع جهات و اینکه برگزاری مجمع به شکل مجازی برای اولین بار صورت می گرفته و برای دست‌اندرکاران ناظر وزارت کار و انجمن و نیز اکثر همکاران نااشنا بوده چنین رخدادی غیرطبیعی نیست.
  در این جلسه مصوب شد تا دبیرخانه با اطلاع‌رسانی دوباره و دقیق تر امکان برگزاری مجمع نوبت دوم را در اسرع وقت و در زمان قانونی فراهم کند. در مورد زمان آن از همکاران نظرخواهی خواهد شد.
  گزارش جامع سند ملی رسانه دیگر موضوع مطرح شده در این جلسه بود که از سوی رییس انجمن ارایه شد به گفته عباس عبدی انجمن صنفی بر اساس مصوبه ای که در تابستان گذشته داشت، خود را موظف به تهیه و انتشار گزارش ملی رسانه کرد بر این اساس اقای سعید ارکان زاده به عنوان مجری این طرح انتخاب و 4 کارگروه موازی شامل مطبوعات با مدیریت زنده یاد شیده لالمی ،خبرگزاری ها با مدیریت پدرام الوندی، فضای مجازی و رسانه‌های جایگزین با مدیریت شهرام شریف و رادیو تلویزیون با مدیریت مهدی کاشفی‌فرد تشکیل و هرکدام با انتخاب چندین همکار کار خود را اغاز کردند .درمیان راه با فقدان شیده لالمی مواجه شدیم که در نهایت اقای سعید ارکان زاده مسئولیت این بخش را نیز عهده دار شد. جمعا حدود بیش از 5 ماه 15 نفر در تهیه پژوهش وضعیت 4 حوزه مزبور همکاری کردند و گزارش های چهارگانه تهیه شده است.
  در مرحله بعد از اقایان گودرزی، نمکدوست و رضایی در خواست شد تا کمیته رسیدگی به گزارش های چهارگانه و نیز اصلاح و تکمیل ان و سپس تهیه پیش نویس سند ملی رسانه را براساس این مطالعات عهده‌دار شوند که با روی باز استقبال کردند. اکنون پیشنهادها برای اصلاح گزارش های چهارگانه دریافت و برای اجرا ارجاع شده است همچنین مرحله مقدماتی تهیه پیش نویس سند ملی از سوی این کمیته عالی اغاز شده است انتظار داریم که تا پایان بهار سند به مراحل نهایی خود برسد و ضمن نظرخواهی گسترده تری از کارشناسان رسانه به صورت رسمی منتشر شود.

  توضیحات تکمیلی درباره دلایل موکول شدن انتخابات انجمن به مجمع فوق‌العاده
 • ابراز نگرانی پیرامون کاهش رتبه آزادی بیان در ایران
  شنبه, 18 ارديبهشت 1400
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات، بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به این شرح است:
  روز جهانی آزادی مطبوعات را به همۀ همکاران در مطبوعات کشور تبریک می‌گوئیم.
  می‌دانیم که این مناسبت‌ها و تبریک‌ها دردی از انبوه مشکلات مطبوعات و روزنامه‌نگاران کشور درمان نمی‌کند. مشکلات متعدد حقوقی، سیاسی و اقتصادی مطبوعات ایران را به نفس تنگی مزمن انداخته است. متأسفانه دستگاههای رسمی حکومتی نه تنها کمترین توجهی به این مشکلات و آثار و عوارض زیانبار آن ندارند، بلکه حتی اقداماتی انجام می‌دهند که به سخت‌تر شدن وضعیت مطبوعات کشور منجر می‌شود.
  با این همه آزادی مطبوعات را به عنوان یک حق ملی پاس می‌داریم و تمام تلاش و همّت خود را برای پیشبرد این حق اساسی به کار می‌بندیم.
  واقعیت حاکم بر ما این است که آزادی مطبوعات، چیزی نیست که دولت‌ها چندان علاقه‌ای به آن داشته باشند و از آن استقبال کنند. تحصیل آزادی مطبوعات در گرو تلاش‌های مستمر و حرفه‌ای مطبوعاتی است که از اصول حرفه‌ای  و شرافت شغلی خود نگهبانی می‌کنند و همراه با حرکت‌های عمومی گام به گام پیش می‌روند.
  انجمن انتظار دارد دستگاههای حکومتی به آزادی و استقلال و امنیت مطبوعات احترام گذاشته و در کاهش مشکلات آنها با اهالی مطبوعات مشارکت کنند. خصوصاً باید به این نکتۀ حیاتی توجه کنند که کاهش رتبۀ آزادی مطبوعات در ایران زنگ خطر مهمی است که نشان می‌دهد سهم مطبوعات کشور در افکار عمومی کاهش یافته است. این وضعیت برای منافع ملی و امنیت کشور از این جهت پرمخاطره است که اثرگذاری رسانه‌های غیرداخلی برافکار عمومی را بیشتر و شدیدتر می‌کند . نمی‌توان این واقعیت را منکر شد که آزادی مطبوعات یکی از ارکان امنیت ملی است.  
  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با گرامی‌داشت روز جهانی آزادی مطبوعات و تقدیر از همۀ همکاران مطبوعاتی، امید بسیار دارد که با پایداری و رفتار حرفه‌ای و رعایت شئون اخلاقی حرفۀ روزنامه‌نگاری این دوران سخت سپری شده و افق های روشن‌تری پیش روی مطبوعات کشور پدیدار شود.
  ابراز نگرانی پیرامون کاهش رتبه آزادی بیان در ایران
 • اسامی نامزدهای انتخابات هیات مدیره و بازرسان انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران