دوشنبه, 16 دی 1398

نامه انجمن صنفي روزنامه نگاران تهران به مدير عامل اينستاگرام

به دنبال محدود كردن استفاده رسانه‌هاي ايران از اينستاگرام، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران نامه‌ای خطاب به مدیرعامل این شبکه اجتماعی نوشت که متن آن به شرح  زیر است
 جناب آقای آدام موسری، مدیرعامل اجرایی اینستاگرام 
 
در طی روزهای گذشته و پس از ترور سردار قاسم سلیمانی، یکی از مقام‌های بلندپایه نظامی جمهوری اسلامی ایران، مسئولان اینستاگرام در رفتاری نامتعارف اقدام به برخورد با کاربران ایرانی و به صورت ویژه رسانه‌های ایرانی کرده‌اند، از جمله حذف هر نوع پست شامل عکس‌های سردار قاسم سلیمانی ،حذف صفحه اول روزنامه‌های ایرانی (که شامل اخبار و تصاویری از سوژه مورد نظر بوده‌اند) و حتی بستن حساب‌های کاربری برخی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های  داخل ایران به صورت گسترده، که اقدامی بی‌سابقه در تاریخ شبکه‌های اجتماعی و در تقابل جدی با فعالیت‌های ذاتی رسانه‌ها به شمار می‌آید.
 
شبکه‌های اجتماعی همان طور که اینستاگرام هم در قواعد خود اعلام کرده است باید منعکس کننده جوامع،عقاید،نسل‌ها و عقاید مختلف باشند:
Instagram is a reflection of our diverse community of cultures, ages, and beliefs
 
در برخوردی مشابه، مقام‌های فیس‌بوک اخیرا ادعا کرده‌اند که این اقدامات برای «رعایت قوانین تحریم آمریکا علیه ایران» صورت گرفته است؛ بعید است چنین استدلالی از نظر حقوقی پذیرفتنی باشد اما نکته مهم آنجاست که رسانه‌های خارجی و حتی فارسی‌زبان خارج از ایران شاهد چنین برخوردی نبوده‌اند و این برخورد دوگانه و غیرقابل قبول، اقدام هدفمند علیه رسانه‌های ایرانی را به ذهن متبادر می‌کند.  
 
 انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران خواستار رعایت آزادی بیان از سوی اینستاگرام برای روزنامه‌نگاران  در تمام جهان و از جمله در ایران است. این حقی است که اسناد معتبر جهانی و از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر بر رعایت آن تأکید می‌کند و مطابق آن هر کسی حق ابراز نظر دارد، این قانون مشتمل بر حق ابراز نظر بدون هیچ گونه مداخله از جانب دولت‌ها یا ذی‌نفعان  است .
 
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران  استان تهران به عنوان نهادی که مدافع اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای در ایران است،  تاکید می‌دارد که این اقدامات اینستاگرام  خلاف اصول پذیرفته شده جهانی از جمله آزادی بیان و آزادی رسانه‌هاست و خواستار اصلاح این رویه کاری از سوی  اینستاگرام است.
 
رو نوشت اين نامه كه به امضاي عباس عبدي  رييس انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران  رسيده  به فدراسيون جهاني روزنامه نگاران نيز ارسال شده است.

آخرین خبرها

 • تخفیف ۵۰ درصدی هتل فرزانگان رضوی برای اعضای انجمن و خانواده
  دوشنبه, 28 بهمن 1398
  امکان استفاده اعضای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران وخانواده  با تخفیف ۵۰درصد از هتل دو ستاره فرزانگان رضوی در مشهدمقدس  و همچنین تخفیف 20 تا 40 درصد در روزهای تعطیل و مناسبت‌ها  فراهم شده است. تخفیف ۵۰ درصدی هتل فرزانگان رضوی برای اعضای انجمن و خانواده
 • فراخوان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
  چهارشنبه, 23 بهمن 1398
  روزنامه‌نگاران جزییات تفتیش خانه‌شان را به انجمن اطلاع دهند
  فراخوان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
 • برگزاری کارگاه شهر هوشمند در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
  یکشنبه, 20 بهمن 1398
  سیزدهمین کارگاه از سلسله کارگاه‌های دانش‌افزایی خبرنگاران شهری در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران برگزار شد.هدایت این کارگاه که به موضوع شهر هوشمند می‌پرداخت را حسین‌گلشن بر عهده داشت.
  در آغاز این‌ کلاس حکمرانی خوب مورد تعریف قرار گرفت و سپس هوشمندسازی شهر تهران توضیح داده شد.مدرس کارگاه در این بخش به اقدامات شهرداری تهران در راستای برنامه سوم‌ توسعه و هوشمند سازی شهر تهران پرداخت و در ادامه تجربه شهرهای اروپایی در هوشمندسازی برای حاضرین شرح داده شد.
  در ادامه کارگاه چالش‌های پیش‌رو در هوشمندسازی شهرها بر شمرده شد و پس از آن تجربه چهار کشور امریکا،چین، هلند و ژاپن در هوشمند سازی شهرهایشان مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.کاربرد هوشمندسازی در حمل و نقل تهران،کنترل ترافیک،راهبری و سیستم قطارهای شهری و...از دیگر مباحث مطرح شده در کارگاه شهر هوشمند بود.گفتنی است که مجموعه این کارگاه‌ها با حمایت اداره کل فرهنگی معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار می‌شود.
  برگزاری کارگاه شهر هوشمند در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
 • بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره ابهام‌ها و تناقض‌ها در رویکردِ ضدِ فسادِ قوه قضاییه
  سه شنبه, 15 بهمن 1398
  بدون نظارت روزنامه‌نگاران و رسانه‌های ضد فساد،نظارت رسمی نمایشی خواهد بود
  بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره ابهام‌ها و تناقض‌ها در رویکردِ ضدِ فسادِ قوه قضاییه