دوشنبه, 30 دی 1398

تحلیل محتوای 20 روزنامه و 4 خبرگزاری در ماجرای بنزین

آبان ماه گذشته وبه دنبال افزايش قيمت بنزين، ايران صحنه اعتراضات گسترده‌اي شد كه چه از منظر وسعت و چه از حيث پايگاه اجتماعي معترضین تعجب همگان را برانگيخت. مردم معترض عصباني بودند از گراني، از برخورد گاه خشن پليس با معترضان اما آن چيزي كه در اتفاقات آبان‌ماه بیش از هر مسئله دیگری مردم را عصبانی کرد و آزار داد عدم بازتاب دقیق وضعیت كشور و اخبار اعتراضات در رسانه‌های رسمی شامل رادیو تلویزیون، خبرگزاري ها و مطبوعات بود. مردم  همگي به چشم خود وقایع را می‌دیدند. در رسانه‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های مجازی به وفور عکس‌ها و فيلم هایی نمايش داده مي‌شد و حتی اینترنت به مدت طولانی و به عنوان اقدام پیشگیرانه در کشور قطع شده بود؛ ولی دریغ از بازتاب مناسب اتفاقات از سوی رسانه‌های رسمی. این وضعیت سبب شد بی اعتمادی به این رسانه‌ها بویژه صدا و سیما بیش از پیش نهادینه‌تر و گسترده‌تر شود. وظیفه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به عنوان نهادی مدنی که در صدد تقویت آزادی بیان و رسانه است، اقتضا می‌کرد یک ارزیابی حرفه‌اي در این مورد داشته باشد و به همین منظور همکار خوب ما خانم شيده لالمی این زحمت را تقبل کردند و با همکاری برخی از دوستان دیگر گزارش بسیار خوبی را طراحی كردند که شامل یک ارزیابی از وضعیت چهار خبرگزاری و بیست روزنامه طی 10 روز فعالیت حرفه‌ای آن‌ها در انعکاس اخبار مربوط به آن اعتراضات و حواشي آن است. این ارزیابی نشان می‌دهد که چگونه با یک وضعیت ناخرسند کننده‌ از نهادهاي رسانه‌ای مواجه هستیم و به این سوال‌ها نیز  پاسخ می‌دهد که چرا مردم به رسانه‌های داخلی اعتماد ندارند، چرا نگاهشان به رسانه‌های دیگر است، چرا مرجعیت رسانه‌ای از داخل حذف شده و چرا جامعه ایران از نظر انتشار اخبار و اطلاع رساني در وضعیت بی ثبات قرار گرفته است؟ وضعیتی که به طور کلی امنیت کشور را تهدید می‌کند. امیدواریم این گزارش بتواند یک فتح باب و آغازي برای تغییر سیاست رسانه ای در کشور باشد.

آخرین خبرها

 • تخفیف ۵۰ درصدی هتل فرزانگان رضوی برای اعضای انجمن و خانواده
  دوشنبه, 28 بهمن 1398
  امکان استفاده اعضای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران وخانواده  با تخفیف ۵۰درصد از هتل دو ستاره فرزانگان رضوی در مشهدمقدس  و همچنین تخفیف 20 تا 40 درصد در روزهای تعطیل و مناسبت‌ها  فراهم شده است. تخفیف ۵۰ درصدی هتل فرزانگان رضوی برای اعضای انجمن و خانواده
 • فراخوان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
  چهارشنبه, 23 بهمن 1398
  روزنامه‌نگاران جزییات تفتیش خانه‌شان را به انجمن اطلاع دهند
  فراخوان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
 • برگزاری کارگاه شهر هوشمند در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
  یکشنبه, 20 بهمن 1398
  سیزدهمین کارگاه از سلسله کارگاه‌های دانش‌افزایی خبرنگاران شهری در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران برگزار شد.هدایت این کارگاه که به موضوع شهر هوشمند می‌پرداخت را حسین‌گلشن بر عهده داشت.
  در آغاز این‌ کلاس حکمرانی خوب مورد تعریف قرار گرفت و سپس هوشمندسازی شهر تهران توضیح داده شد.مدرس کارگاه در این بخش به اقدامات شهرداری تهران در راستای برنامه سوم‌ توسعه و هوشمند سازی شهر تهران پرداخت و در ادامه تجربه شهرهای اروپایی در هوشمندسازی برای حاضرین شرح داده شد.
  در ادامه کارگاه چالش‌های پیش‌رو در هوشمندسازی شهرها بر شمرده شد و پس از آن تجربه چهار کشور امریکا،چین، هلند و ژاپن در هوشمند سازی شهرهایشان مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.کاربرد هوشمندسازی در حمل و نقل تهران،کنترل ترافیک،راهبری و سیستم قطارهای شهری و...از دیگر مباحث مطرح شده در کارگاه شهر هوشمند بود.گفتنی است که مجموعه این کارگاه‌ها با حمایت اداره کل فرهنگی معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار می‌شود.
  برگزاری کارگاه شهر هوشمند در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
 • بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره ابهام‌ها و تناقض‌ها در رویکردِ ضدِ فسادِ قوه قضاییه
  سه شنبه, 15 بهمن 1398
  بدون نظارت روزنامه‌نگاران و رسانه‌های ضد فساد،نظارت رسمی نمایشی خواهد بود
  بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره ابهام‌ها و تناقض‌ها در رویکردِ ضدِ فسادِ قوه قضاییه