سه شنبه, 15 بهمن 1398

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره ابهام‌ها و تناقض‌ها در رویکردِ ضدِ فسادِ قوه قضاییه

بدون نظارت روزنامه‌نگاران و رسانه‌های ضد فساد،نظارت رسمی نمایشی خواهد بود
 
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در واکنش به وعده‌های قوه قضاییه در حوزه مبارزه با فساد و  حمایت از افشاکنندگان فساد و ابهام‌ها و تناقض‌هایی که در این خصوص وجود دارد،بیانیه‌ای صادر کرد.متن این بیانیه به این شرح است:
بدون تردید یکی از مهمترین مشکلات جامعه ایران بالابودن شاخص فساد در آن است. مبارزه با آن نیز جز از طریق نظارت رسمی به همراه و با ترکیب نظارت‌های مدنیِ موثر ممکن نیست. وجود هر دو نظارت لازمه رسیدن به این هدف هستند. نظارت رسمی از طریق نهادهای بازرسی کننده و در نهایت دستگاه قضایی عملی می‌شود. نظارت مدنی نیز از طریق افراد و نهادهای مدنی بویژه روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها ممکن می‌شود. بدون وجود دومی، نظارت رسمی، غیر موثر و نمایشی خواهد بود. 
با توجه به این نکته و نیز بر اساس گفته‌‌های مقامات قضایی از جمله سخنگوی محترم آن که حمایت از "سوت زنان" و تامین امنیت آنان را به عنوان خط مشی این دستگاه اعلام کرده است، به نظر می‌رسد که در عمل چنین راهبردی رعایت نمی‌شود. اخیرا دو تن از همکاران روزنامه‌نگار به علت انتشار و تاکید بر فسادهای گوناگون با شکایت طرف‌های ذینفع به دادگاه احضار شده‌اند. البته حق هر کسی است که در برابر اتهامات علیه خودش به دادگاه مراجعه کند ولی مساله این است که دستور رسمی و موثری برای باز کردن پرونده‌ای جهت رسیدگی به این فسادها صادر نشده است. و از فرد افشاگر برای کمک به رسیدگی قضایی دعوت نشده است. سوت زنی باید منجر به پیگری قضایی شود ولی تجربه نشان داده است که هیچ اقدامی در این مورد صورت نمی‌گیرد و بجای آن برخی از افرادی که متهم شده‌اند فرصت را مغتنم می‌شمارند و از روزنامه‌نگار ضد فساد شکایت می‌کنند. در حقیقت ابتدا باید دستگاه قضایی و دادستانی برای هر یک از این موارد پرونده‌ای باز و رسیدگی کنند و در صورت صحت ادعاها متخلفین را مجازات کنند، در غیر این صورت به شکایات افراد بیگناه رسیدگی شود، نه آنکه هیچ اقدامی در برخورد با فسادهای افشا شده صورت نگیرد و فقط به شکایات افراد متهم شده علیه افشا کنندگان فساد رسیدگی گردد. این سیاست نه تنها کمکی به مبارزه با فساد نمی‌کند بلکه مشوق ارتکاب فساد نیز خواهد شد. 
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران بطور جدی از ریاست محترم قوه قضائیه و نیز دادستان محترم تهران می‌خواهد که به وعده‌های داده شده این قوه جامه عمل بپوشانند و در مواجهه با سوت زنان و افشا کنندگان فساد پیش از هر گونه اقدام دیگری در رسیدگی قضایی علیه افراد متهم به فساد عمل کنند. ما پیگیر باز کردن پرونده موارد افشا شده روزنامه‌نگاران خواهیم بود.

آخرین خبرها

 • تخفیف ۵۰ درصدی هتل فرزانگان رضوی برای اعضای انجمن و خانواده
  دوشنبه, 28 بهمن 1398
  امکان استفاده اعضای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران وخانواده  با تخفیف ۵۰درصد از هتل دو ستاره فرزانگان رضوی در مشهدمقدس  و همچنین تخفیف 20 تا 40 درصد در روزهای تعطیل و مناسبت‌ها  فراهم شده است. تخفیف ۵۰ درصدی هتل فرزانگان رضوی برای اعضای انجمن و خانواده
 • فراخوان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
  چهارشنبه, 23 بهمن 1398
  روزنامه‌نگاران جزییات تفتیش خانه‌شان را به انجمن اطلاع دهند
  فراخوان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
 • برگزاری کارگاه شهر هوشمند در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
  یکشنبه, 20 بهمن 1398
  سیزدهمین کارگاه از سلسله کارگاه‌های دانش‌افزایی خبرنگاران شهری در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران برگزار شد.هدایت این کارگاه که به موضوع شهر هوشمند می‌پرداخت را حسین‌گلشن بر عهده داشت.
  در آغاز این‌ کلاس حکمرانی خوب مورد تعریف قرار گرفت و سپس هوشمندسازی شهر تهران توضیح داده شد.مدرس کارگاه در این بخش به اقدامات شهرداری تهران در راستای برنامه سوم‌ توسعه و هوشمند سازی شهر تهران پرداخت و در ادامه تجربه شهرهای اروپایی در هوشمندسازی برای حاضرین شرح داده شد.
  در ادامه کارگاه چالش‌های پیش‌رو در هوشمندسازی شهرها بر شمرده شد و پس از آن تجربه چهار کشور امریکا،چین، هلند و ژاپن در هوشمند سازی شهرهایشان مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.کاربرد هوشمندسازی در حمل و نقل تهران،کنترل ترافیک،راهبری و سیستم قطارهای شهری و...از دیگر مباحث مطرح شده در کارگاه شهر هوشمند بود.گفتنی است که مجموعه این کارگاه‌ها با حمایت اداره کل فرهنگی معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار می‌شود.
  برگزاری کارگاه شهر هوشمند در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران
 • بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره ابهام‌ها و تناقض‌ها در رویکردِ ضدِ فسادِ قوه قضاییه
  سه شنبه, 15 بهمن 1398
  بدون نظارت روزنامه‌نگاران و رسانه‌های ضد فساد،نظارت رسمی نمایشی خواهد بود
  بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره ابهام‌ها و تناقض‌ها در رویکردِ ضدِ فسادِ قوه قضاییه